Aanbieding door B. en W. van plan en tekening van de richting van de weg naar Tonnenburg. Tevens gerapporteerd van de aanbiedingen door Mevr. Wed. Oosting, MrL. Dor- hout en P. de Vries, als naastliggers van deze weg, om deze een andere en be tere richting dan thans te geven. Raad is genegen de weg een betere richting te geven door aankoop of ruiling, volgens bovengenoemde aanbieding, en besluit de weg een recht richting te ge ven, en niet een flauwe bocht. B. en W. gemachtigd tot uitvoering. In een volgende vergadering zal worden bepaald de wijze, waarop de gehele weg naar de Bontekoe zal worden gemaakt De stukken inmiddels ter inzage der leden gelegd. R12-11-1846, 2. Mededeling door Ged, Staten, dat het ingezonden Reglement voor de tol heffing op de te verbeteren weg Hijum - Leeuwarden niet overeenkomstig de be staande bepalingen is, en dat ook de plaats der tolhekken niet goed is: het eerste moet op ongeveer k uur afstand van het midden der stad geplaatst worden, en het andere omstreeks 5.000 ellen verder. Commissie benoemd, die met Leeuwarderadeel de zaak regelt. Verder provisioneel geen gevolg geven aan het reeds genomen besluit tot weg aanleg, waarvoor de aanbesteding reeds morgen zou aangekondigd worden in de Leeuwarder Courant. Leden der Commissie: Mr. J.H. van Boelens, O.P. Waller, Jr. MrH.M. Speelman Wobma. R19-11-18469 Rapport door Burgemeester, Van Boelens en Weth. Waller van de compari tie op Vrijdag 20-11-1846 met de onderhoudsplichtigen van de Breededijk buiten de Vrouwenpoort en met die van het brugje aldaar (de Tontjepijp). Medegedeeld is, dat de wegverbeteringdie weldra zal plaatsvinden, grote kos ten voor de stad zal meebrengen. Dat het, hoewel de naastliggers belang bij de verbetering hebben, onbillijk is hun eigendommen met het onderhoud te bezwaren. Voorgesteld is een verdrag van afkoop te sluiten op taxatie van deskundigen wederzijds. Comparanten gingen hiermee accoord, op 3 na, die over 8 dagen hun antwoord willen geven, en benoemden als deskundige taxateur de landbouwer Heere Harmens Poelsma. Verder is aan de onderhoudsplichtigen van het brugje voorgesteld dit voor stadsrekening te verlagen, behoudens echter de onder houdsplicht der daartoe verplichten voor het vervolg. Hiermee gingen deze ac coord. 25-11-1846, 22. Rapport Raads Commissie over de weg Hijum - Leeuwarden. Commissie oordeelt, dat Ged. Staten de weg gelijk stellen met een grote Rijks weg, wat deze niet is, want hij dient alleen voor het verkeer der grietenij naar de hoofdstad der provincie. Het Rijk schijnt er ook zo over te denken, getuige het afwijzen van een verzoek van Leeuwarden om Rijkssubsidie. Commissie heeft bezwaar tegen het verlangen van Ged. Staten de beide tollen te plaatsen op uur buiten de stad en 5.000 ellen Noordelijker, derhalve ten Noorden van Stiens. Dit is het gebruik bij de Rijkswegen, maar het Rijk past daar op wel uitzonderingen toe. Voor de heffing der tol stelt de Commissie een wij ziging van het vorige Reglement voor. Dit is in het voorstel opgenomen. Verder wordt voorgesteld een gewijzigd adres aan Z.M. te richten om vergunning tot plaatsing van 2 tollen van het halve tarief der Rijkswegen, hierbij doende uitkomen, dat van het toestaan der tollen het al dan niet verbeteren van de weg, dat 50.000,zal kosten, afhangt. De tollen zijn gedacht bij de herberg Koudenburg, gem. Hijum Sectie B 710, en bij de boerenplaats Tonnenburg, gem. Leeuwarden Sectie D 202. Besloten Raadsbesluit R8-10-1846, 2. met Reglement en adres aan Z.M. in te trek ken en dit te vervangen door het voorgestelde. R3-12-1846, 6. Door Raad besloten, volgens advies Architect, de weg Leeuwarden - Bon tekoe te bevloeren met gebakken klinkert op een breedte van 4,50 ellen. B. en W. worden verzocht de aanbesteding voor te bereiden, zo spoedig mogelijk na goedkeuring der toltarieven door Z.M., doch het werk niet te gunnen dat na dat deze goedkeuring is verkregen. R10-12-1846, 1. Inzending door Architect van staat der onderhoudsplichtige percelen van de Breededijk, vanaf de stad tot de grens van Leeuwarderadeel bij de herberg Bontekoe, zoals deze op 8-12-1846 door hem en landbouwer H.H. Poelsma is opge meten en gewaardeerd. Besloten aan de eigenaars der percelen schriftelijk mededeling te doen van de opmeting en tauxatie, en hen te verzoeken voor 31-12-1846 ter secretarie aan gifte te doen of zij wensen dit bedrag jaarlijks te betalen dan wel tegen pen ning 16 af te kopen. 16-12-1846, 8. Besluit Ged. Staten ter voorlopige beantwoording der Missive van Bur gemeester 5-12-1846, NI 15/1263 aangaande de geprojecteerde weg Hijum - Leeuwar den. 19-12-1846, 12.

Besluiten Leeuwarden 1811-1850 (Repertorium de Roos) | 1811 | | pagina 63