Voorstel van het Raadslid Mr. C.J. van der Veen, naar aanleiding van het steeds hoger stijgen van de posten "medicijnen" op de begrotingen, wat mogelijk wordt veroorzaakt door te weinige bezoeken van de Stads artsen, die dit slechts als een bijbaan uitoefenen voor fl.300,- per jaar, om een Stads ge neesheer te benoemen tegen fl.1200,fl.1500,- per jaar, voor 5 jaar, die tevens Doctor is in de Chi rurgie en Vroedkunde, en de beide vroedvrouwen te behouden. Gesteld in handen van een Commissie: MrJ.H. van Boelens, MrC.J. van der Veen, N. Ypey. R. 4-11-1847 11. Door de Commissie is het voorstel van C.J. van der Veen toegezonden aan Stads Armvoogdij en wordt nu. het antwoord van deze overgelegd als bijlage, benevens een afschrift van het rapport van een Com missie van 2 leden uit de Stads Armvoogdij aan deze. Er blijkt een gebrekkige en onvolkomen situatie in de geneeskundige behandeling der Armen te bestaan, die niet langer bestendigd kan blijven. De genees kundige dienst moet worden gewijzigd. Welke moet de verandering zijn De salarissen zijn onvoldoende in verband tot het ge hele daarnaan verbonden werk. Het grote bezwaar is de burgerpraktijk der geneesheren, waarnaast de armen praktijk bijzaak wordt. Daarom moet aan de te benoemen personen de burger praktijk worden verboden, dan wel beperkt toegelaten. Commissie stelt voor de functionarissen van thans eer vol te ontslaan, en een Stads geneesheer en Stads heel meester aan te stellen op nader te bepalen jaarwedde. Verder wordt geheimhouding der besprekingen aanbevollen Rapport ter inzage gelegd voor de Raadsleden. R. 6-1-1848 13. Op grond van het rapport is besloten het vol gende te bepalen: a. Tegen het tijdstip waarop alles naar behoren zal zijn geregeld, zullen de tegenwoordige genees en heelkundigen worden bedankt, en aan hun een eervol ontslag worden gegeven. b. Gelijktijdig zullen 1 of meer Stads Med. Doctoren, Heel- en Vroedmeesters worden benoemd, onder vast te stellen Reglement. c. Commissie wordt verzocht Reglement en Instructie te ontwerPen- 10-2-1848 2. Commissie is niet eenstemmig. De meerderheid adviseert om 1 persoon te benoemen als Stads Genees-, Heel- en Vroedkundige, die alle 3 kwaliteiten bezit, en wel op een traktement van fl.1300 Deze wordt in staat geacht de 840 zieken per jaar, die er gedurende de laatste 5 jaar zijn geweest, te be handelen. Het lid N. Ypey kan zich hiermede niet verenigen en levert een minderheidsrapport in. Hij acht het bezwaarlijk iemand te vinden, die de 3 kwaliteiten bezit en tevens voldoende ervaring heeft. In advies gehouden en ter inzage der leden gelegd. R. 6-7-1848 11. Wegens afwezigheid van een aantal Raadsleden, en vooral van een lid der Commissie, is de behandeling uitgesteld 'tot de volgende vergadering. R. 3-8-1848 13.

Besluiten Leeuwarden 1811-1850 (Repertorium de Roos) | 1811 | | pagina 29