791 Mededeling van 2 vertrouwelijke Missives van Gou verneur, aangaande de tegenwoordige tijdsomstandigheden, wegens de slechte aardappeloogst en de bovenmate hoge prijs der levensmiddelen. Verzocht wordt tijdig eventueel maatregelen te nemen. Door Raad wordt fl.10.000,- ter beschikking gesteld van B. en voorlopig uit de Stadskas te nemen. Voorstellen nader ingewacht. R. 2-11-1845 10. Voorstel door Raadslid Mr. C.J. van der VEEN om, in verband met de duurte der levensmiddeLen aan de volksklasse, niet behorende tot de bedeelden, via een bonnenstelsel door CAMSTRA, tegen matige prijzen roggebrood beschikbaar te stel len. Voorstel der soepcommissie om voor deze categorie, die soms grote gezinnen heeft en meermalen moet leven van 3 4 gulden per week, tegen betaling van de inkoopsprijs via een bonnenstelsel een enigszins beter voedsel beschikbaar te stellen dan de be deelden ontvangen (b.v. 2 x per week een verbeterde soep, 2 x bonen, erwten of gort, en 2 x 's-weeks een vrije pot van kool, rapen, wordtels etc. met enige aardappelen). Dit om te voorkomen dat deze klasse zich voor soepbedeling meldt, want de ondervinding leert, dat wie zich daartoe een maal meldt, de volgende winters terugkomt. B. en gemachtigd te beschikken over de fl.1000,-, toegestaan bij Raadsbesluit R. 2-10-1845. 10. Commissie wordt verzocht om hun voorstel in overleg met B. en en in verband met het voorstel van Raadslid C.J. van der VEEN uit te voeren. R. 6-11-1845 10. Voorstel van Burgem. om maatregelen te nemen ter voor koming van schaarste aan eetwaren in de volgende winter, die tengevolge van de mislukte aardappeloogst hier is te vrezen, en daartoe granen, erwten, bonen, etc. op te slaan, ter distri butie tegen matige prijzen. Zal worden behandeld in Raad van 18-9-1845. R. 4-9-1845v 9. Aangezien de prijzen der levensmiddelen zeer hoog zijn, wordt voorlopig niet ingeslagen. R. 18-9-1845 2. Mededeling door Gouverneur in antwoord op Missive 4-10-1845. No.72/1037, dat van de daarbij bedoelde stoomketel het verlangde gebruik zal kunnen worden gemaakt, onder nader omschreven voorwaarden. Is reeds gevolg aan gegeven. 11-10-1845 3. Missive van Gouverneur, waarbij in overweging wordt gegeven of het niet van belang zou zijn bij de tegenwoordige duurte van het roggebrood zo spoedig mogelijk een begin te ma ken met de uitdeling van warm voedsel aan de arbeidende en be hoeftige klassen. 1-11-1845 4. Verzoek der Commissie tot uitdeling van voedsel aan behoeftigen, om voor de komende winter enige jongelieden te benoemen ter assistentie. Goedgekeurd door'B. en en hun aantal op 9 gesteld. Benoemd zijn: Hendrik Cuperus Bontjema, Johannes Hermanus Haverschmidt Jacob van Leeuwen Jr. Oeds Plantenga, Pieter Noë, Halbe Kuipers de Vries, Johannes de ¥al Hendericus Rudolphus ¥armolts Pier Zeper. 19—11—1845 13. Verzoek door Ned. Israël. Armvoogdij om een tegemoet-s- koming te mogen ontvangen voor hun behoeftige geloofsgenoten, die aan de algemene voedseluitdeling en de verkoop van brood tegen verminderde prijs niet kunnen deelnemen. Door B. en wordt in verband daarmede opgave gevraagd van een aantal dier gezinnen, die niet bedeeld worden en wier ge ringe verdienste hun op uitdeling aanspraak kan geven. Deze opgave moet bevatten: Naam gezinshoofd; letter en No. van het huis; aantal kinderen boven en onder 10 jaar, en de werke lijke verdiensten. 17-12-1845 9.

Besluiten Leeuwarden 1811-1850 (Repertorium de Roos) | 1811 | | pagina 53