Toen de stad nog paarden had Za adueeiecedett <&vze uoMOu R IJ OPLEIDING? Verkeersinstituuf Lunchroom „MARECA" schrans 103 - Telefoon 27633 Gezellig - Goed 11 'T KLEINE KRANTSJE Wie niet adverteert wordt vergeten Nieuwestad 45, Leeuwarden Telefoon 21105 en 30500 Zolang het nog niet echt wil winteren, weerspiegelen de huizen en boerderijtjes zich nog in het water van de Dokkumer Ee onder de rook van Leeuwarden. Zo zag de camera het spiegelbeeld De Redactie weet nu wat ze bij mij losgemaakt heeft met het herdrukken van de ad vertentie uit 1914 van de fa. H. Schaap in'tKrantsje no. 1. Daarin werden tapissières te huur aangeboden. Hoewel de auto toen al geen nieuws meer was zullen die nog wel door paarden zijn getrokken. Maar even voor 1900 was de auto nog wél nieuws. Ik her inner mij nog een optocht van auto's de Groninger straat weg afkomen, ze zouden dat nu vermoedelijk een rally noemen. Dat was wat anders dan de sjeezen en brikken die op vrijdagen en b.v. op Ko- ninginnever jaardag diezelfde weg afkwamen en dan bij Siderius in de Bleek stalden. Toch waren die paarden mijn keus, ik kon uren lang naar al die paarden in de wei bij de herberg zitten kijken. Door de week werd het stads beeld echter voor een deel beheerst door de paarden en rijtuigen van de heer H. Schaap. Ik was daar dan ook al gauw kind aan huis, of lie ver in de stallen. Er stonden een twintigtal paarden en een groot aantal rijtuigen van al lerlei soort. De heer Schaap was om zo te zeggen van alle markten thuis en van de ken nis van paarden, die ik daar heb opgedaan heb ik later in Indie, toen ik zelf paarden hield, veel plezier gehad. Voor de trouwcoupé gingen de vos en de schimmel. Meest al reed de chefkoetsier, W. Rijpkema. Hij is later chauf feur bij de familie Sminia in Oenkerk geworden. De schim mel heette Kruger, hij was een oud-harddraver uit de Orloffstam. Pikeur A. Hettin- ga had hem in zijn jeugd meermalen „onder de man" op de baan van de Marsumer straatweg gereden, dat was alleen zittende op een de kentje. Nu kon men de bra ve schimmel ook voor het koetsje van Dr. Uffelie zien, met Gjalt de Jong op de bok. In weer en wind natuurlijk. Voor de volgkoetsen van de trouwstoet en bij begrafenis sen waren het Prins en Ardo, Max en Lotje en de Zwarte en Bruine Flora, die veel in de strengen waren. Die zwar te Flora was een friese mer rie. Ze was ongelooflijk sterk. Ik zag haar eens helemaal al leen op het Zaailand een be laden kermiswagen verslepen. Alleen haar humeur liet te wensen over. Ze legde dan de oren in de nek en „hap te". Vermoedelijk was ze in haar jeugd erg geplaagd zei de tweede man, Age Cam- minga. Die zag ik later terug als agent van politie. Mij nheer Schaap verzorgde dus ook het transport van kermiswagens van het goede renstation naar het Zaailand. Maar hij deed nog veel meer, zoals het vervoer van de ba gage van het garnizoen van de kazerne naar het station wanneer het in de zomer naar de Harskamp ging voor schiet oefeningen of manoeuvres. En die van de huzaren uit De venter of Zutfen als die tij delijk in Leeuwarden gele gerd werden. Ook de fourage voor die paarden, onderge bracht in de stallen in de Arendstuin, werd door Schaap geleverd. Verder had hij naam als hou der van harddravers. Ik noem de al Kruger, die nog onder de man was gereden. Maar omstreeks 1900 was de ijs baan aan het eind van de Bleekerstraat als lange baan voor harddraverijen ingericht. Dat ging echter op de mo derne wijze: voor de sulky. Ik zie er nog een keer Fir mant van de heer Schaap (en een compagnon) 'winnen. Sneller dan Firmant was ech ter Continent. Die ging dan ook wel naar Holland om te coursen. Toen de paarden sneller wer den, voldeed de baan van de IJsclub niet meer en werden de draverijen naar de Wilhel- minabaan verplaatst, ik meen in 1905. Dat is echter ook al weer geschiedenis geworden en nu schijnt Leeuwarden, hoewel een grote stad, zon der draversbaan te zijn. MUTTATN OUSOOBLIEiVE, LEEWADDERS? Den Haag. Een oud-Leeuwarder van 1891. Dr. Joh. Wesselius zal op dinsdag den 31 May 1757, te drie uur na noen praecys, by de tweede zitdag in de Nieuwe Hopzak binnen Leeuwar den, bij strykgeld verkopen: een welgelegen SEEMLEERBEREIDERS MOOLEN cum annexis, staande en gelegen op 't uiteinde van 't Vliet aan de Noordkant buiten Leeuwar den. Mitgaders een schiphuis mede aldaar, lang 41 en wyd 13 voeten. Inmiddels te zyn by bo- vengedagte advocaat te Leeuwarden. (1757) De procureur Obbo Durenstein, zal op maan dag den 19 december 1757 ten huize van Rits- ke Bergsma, wynhandelaar in den nieuwe Nieu wen Wynberg op de Dyk te Leeuwarden by fi nale palmslag verkopen, des nademiddags tel kens om drie uren een HALVE HUISINGE de nieuwe Wynberg genaamd, staande op de Dyk, waar op geschreven is 850 goud gld. (1757) Haar Ed. Mog. de heeren gedeputeerde Staten van Friesland ordonneren bij dezen aan een ygelyk die eenig recht praetendeert te hebben op Banken in de Waalsche Kerk binnen Leeuwarden, daar van kennis zal moe ten geven aan de kerkeraad dier gemeente voor de maand january 1758, en by gebreke dier zal gedisponeerd worden. Lastende een ygelyk die eenige Bank in eigendom heeft de zelve ordentelijk TE LATEN REPAREREN. (1757) Thomas Thielemans te Leeuwarden op de Koommarkt in 't Vergul de Schepel, ten huize van de gortmaker Jentje Eelkes, verkoopt allerhande zoorten van BESTE EN GEMENE TABAK, alsmede Rappé en Sunif-Tabak voor een civile Prys. (1757) By Muro Feykes een groot PARTY PASTELEIN te koop. Theegoed 33 a 36, 40, 46, 48 a 54 st Blauw en Japanse Borden blauw 8 a 9 a 10 st. Japanse 11 a 13 st. Kommen van 5 a 6 a 7 Japanse 9 a 10 st. Grote Japans 45 a 50 st. Japanse stellen 16 gld. Ook 25 ook 35 gld. Potas 11 gld. d,e 100 pond. Saffraan beste 't Lood 9 st. Suikelade a 9 st. Daarvan andere zoorten meer. (1757) Word geadverteerd dat op dinsdag den 4 maart 1806 ten huize laatst bewoond geweest by Tjalk van der Velde, cum uxcore, tusschen de Duco Martina en Schippershuis je pypen te Leeuwar den by BOELGOED zullen worden verkocht: de goederen by ge noemde echtelieden by hun vertrek van her- waard naar elders agtergelaten, bestaande in eenige weinige meubelen en huisgeraden, voorts in een Stokkers koelvat en Pomp en 't geene meerder te voorschyn zal worden ge- bragt, zullende alles voor gegadigden te zien zijn 's daags te voren 's nademiddags van twee tot vier uren. (1806) Uit de hand te koop een STOEL IN DE GROTE KERK te Leeuwarden, te bevragen by GEPKE, stoel- waarster agter de Grote Kerk. (1757) Alzo d,e Passery op 't Heerenwaltje te Leeu warden opengevallen door 't overlyden van Marta Louwerens, laatste weduwe Boorsma: zo maakt ZARA STIPHOUT, huisvrouw van Marcus Lentz, meester zilver smid aan de Kettingbrug, bekend aan kooplui en burgers, datt zij voornemens is de genoemde parsery (die zij met haar muy Marta Louwe rens heeft waargenomen) aan te houden en zal zoeken een yder tot genoegen te bedienen. Zodat een yder die iets heeft te parsen, zig kan adresseren aan haar huis aan de ketting-brug over de Waag binnen de stad. (1757) N.B. de huisvrouw van Haantje Dirks, wonende op de Keizersgracht te Leeuwarden, biedt zich aan 't geeerd publicq aan, in het besteden van KNEGTEN EN MEIDEN, verzoeke vriendelijk aan ieders gunst. (1806) Een HOUTZAAGMOLENAARS- MIDDELKNECHT vermits zijn werk verstaande, op den 12 May aanstaande werk begeerende, tegen een goede wjeekloon, vervoege zig by W. J. Oppedijk, tot IJlst. (1806) J. G. NASETTE wynhandelaar op de hoek van de Peperstraat in de Nieuwe Drie Klokken a Leeuwarden continueert in het verkopen van wynen, brandewyn, azijn, en li- qeuren, alsmede Vriesche, hollandsche en Keul- sche genever enz. recommandeert zig in yders gunst. (1806)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1965 | | pagina 11