als het om sparen gaat Qj BMfflM 3 'T KLEINE KRANTSJE UWADDERS, WAAR IS DIT? Al staat cle Oldehove trots op deze plaat te pronken, het zal u misschien toch niet meevallen om zo een, twee, drie te zeg gen, waar deze foto is gemaakt. Alleen de machtige steenkolos van die Oldehove kunnen we vandaag nog precies zo zien, als de fotograaf hem een halve eeuw geleden zag alle andere panden op deze plaat zijn verdwenen of zo grondig verbouwd, dat ze, vergeleken bij de oude situatie, niet meer te herkennen zijn. Behalve dan het allerlaatste huis in deze straat, maar dat is slechts zo vaag te zien, dat u het toch niet her kent. Welnu, de fotograaf heeft net als bij de situatie van twee weken geleden, toen we een foto van de molen De Arend afdrukten op de hoek van de Westerplantage en de Nieu- westad gestaan, maar voor het maken van deze plaat draaide hij zich een kwart slag om en richtte de lens van zijn camera op de molenaarshuisjes in het verschiet. De foto laat ons dus de Westerplantage zien en ze moet in 1906 zijn gemaakt, want in dat jaar werd het pand op de hoek van de Westerplantage en het Oldehoofsterkerkhof, blijkens een steen in de muur, ge bouwd en dat pand kunnen we nog net op deze foto zien. In 1907 maakte de foto deel uit van een serie stadsgezichten op een kalender, die een Duitse firma het licht deed zien. Kort voor deze foto werd geknipt, kregen de bewoners van de Torenstraat vergunning achteruitgangen te maken naar deze Westerplantage tot 1905 was dat sinds onheugelijke tijden verboden geweest, want de verdedigingswal langs de stadsgracht liep achter deze huizenrij langs en wanneer de nood aan de man kwam zouden de burgers de soldaten, die van het binnenpad aan de voet van de wallen gebruik moesten maken, niet voor de voeten mogen lopen. Een stevig hekwerk moest het de burgers onmogelijk maken het binnenpad te be treden en hoewel er al lang van binnendringende vijanden geen sprake meer kon zijn, bleef die palissadering tot in onze tijd bestaan: eerst na 1906 werd het hekwerk opgeruimd en toen begonnen de bewoners van de Torenstraat ook hun pan den te verbouwen. Het merkwaardige feit heeft zich daarbij voorgedaan, dat haast alle huizen hier zijn omgedraaid: ston den ze eerst met het front naar de Torenstraat, nu zien ze met de voorkant uit op de Vrouwenpoortsbrug en hebben ze hun achteruitgang in de Torenstraat! MEER DAN 1000 BANKEN EN BIJKANTOREN aangesloten bij de coöperatieve centrale raiffeisen-bank te utrecht.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1965 | | pagina 3