'T KLEINE KRANTSJE 10 AI kan een club als de oude L.A.C. Frisia nu niet meer in de schaduw staan van een beroepsploeg als de Sportclub Cambuur, we zullen nooit mo gen vergeten welk een grote betekenis dit Frisia heeft gehad voor de hele ontwikkeling van de voetbalsport in onze stad. De overwinningen, die Frisia bevocht, de kampioenschappen, die ze verwierf, de glorie, die er van haar verrichtin gen op de groene grasmat afstraalde, beteken den een geweldige stimulans voor honderden jonge stadgenoten, die hun eigen verenigingen hadden, hun eigen clubjes met hun eigen wel en wee. Voetbalvereniging „Snel" - de club van Ome Koos Naamsverandering: Snel wordt Voor waarts Veel heibel na fusie met Vitesse Mon sterzege op Achilles Bolswarders lopen boos het veld uit De cracks van de F.V.B. Het succesvolle elftal UJ>!., kort voor het uitbreken van de eerste wereld oorlog gefotografeerd. Achterste rij v.l.n.r.: Henny Vinken, Jo Valkhof, Jo van der Borg, Sido van der Meulen Gauke J oust ra en supporter Bas Fris; middelste rij; Johan van der Noord, Siep Bokma en Jan Maas; voorste rij: Ruurd van der Noord, Simon (Sam) Schoustra en Jan de Vries. 1907-1908 eindigde Voor waarts jammerlijk onderaan in de eerste klas, waardoor de. gradatie naar de tweede klas moest volgen, maar versterkt met verschillende „blauwe wezen" als M. van der Veer, D. Stolzenberg en D. Wier- sma kon Voorwaarts in 1910 het verloren terrein al her winnen en glorieus terugke ren in de eerste klas van de Friese Voetbal Bond. Het was in ditzelfde jaar, dat Voorwaarts op het terrein aan het Kanaal een fameuze wedstrijd tegen het Bolsward- se Achilles speelde. Onze stadgenoten scoorden toen de doelpunten aan de lopende band, maar toen het er al aardig op begon te lijken, dat ze de twintig treffers zou den halen eindigde plotseling de strijd: „bij de stand 161 voor onze stadgenoten verlie ten de Bolswarders het ter rein, waardoor de officiële eindstand 211 is gzworden" meldde de volgende mor gen de krant. De sterren van de Voor- waartsploeg in deze dagen waren Hendrik de Weert, de productieve voorhoedespeler, doelman Kampstra, Van der Veen en Piersma en zij wa ren het ook, die de Friese Voetbal Bond mochten verte genwoordigen in de district wedstrijden van 1911. Mogen wij U, voor we ons over twee weken verder ver diepen in het wel en wee van Voorwaarts, de twee selectie- elftallen nog eens presente ren, die voor die belangrijke wedstrijden van de F.V.B. werden vastgesteld? Elftal A: Vrind (Brinio), Van Dijk (Voorwaarts) en Boekhoudt (L.S.C.); Godhelp (U.D.I.), Schöttelndraier (U.D.I.) en Sprock (L.V.V.)Posthumus (Frisia), Kiveron (Frisia), Feddema (Brinio), De Weert (Voorwaarts) en Tibout (L. V.V.); Elftal B: Kampstra (Voorwaarts), Van der Gar den (Frisia) en De Vries (Bri nio); Piersma (Voorwaarts), Hendriks (Frisia) en Kramer (Frisia); Van der Borg (Fri sia), Van der Noord (U.D.I. Van der Veen (Voorwaarts), Koerman (L.V.V.) en Van Dam (L.V.V.). Wordt vervolgd Het zal wel niemand meer mogelijk zijn om letterlijk al le clubjes, die in de eerste twintig jaar van deze eeuw in de Friese hoofdstad hebben bestaan, aan de vergetelheid te ontworstelen. Tal van ploegj es verdwenen immers even vlot als ze werden op gericht en zelfs de keuze van veelbelovende clubnamen als Steeds Hoger en Excelsior betekende geenszins, dat een jonge vereniging een lang le ven beschoren was. Een reeks van bekende club jes uit deze tijd zal dan ook altijd wel weer kunnen wor den aangevuld en het is ver makelijk te merken, hoe er in gesprekken met oudere Leeu- wardei-s vaak plotseling een lichtje gaat branden bij het noemen van namen, die weer herinneringen kunnen oproe pen aan andere, al lang ver geten, maar vroeger eveneens roemruchte namen. Wie zich bijvoorbeeld de club naam „Snel" laat ontvallen, krijgt prompt prettige reac- tie's van voetballiefhebbers, Opgelet mannen, we komen op de kiek! L.V.V. Voorwaarts (later de L.V.V. Friesland) laat zich vereeuwigen bij de Zilveren Kruiswedstrijden van 1911. Achteraan: Philippus Piersma, Rein Kampstra, Hendrik Kampstra en grensrechter Beike Feitsma; in het midden Bartle de Boer en André Piersma, vooraan: Bertus Haasdijk, Sjouke Visser, Andries van der Veer, Da niël Stolzenberg en Hendrik de Weert. Toen een aantal vroegere Vi- tesseleden, kennelijk ontevre den over de fusie, weer op eigen benen gingen staan, bleef Voorwaarts met niet meer dan zeven leden achter, zodat er niet eens meer een elftal kon worden geformeerd en de club op de rand van dc ondergang kwam te staan. Gelukkig evenwel traden nieuwe leden tot het zevental toe -S. Engwerda, J. van der Berg, J. Feiters, C. van der Molen, M. Haarsma, H. J de Weert en wanneer aan het Kanaal ook voor Voor waarts het beginsignaal klonk kon de vereniging tenminste weer volledig ten strijde trek ken. Aan het eind van het seizoen Een kostelijk plaatje van het F.V.B. elftal van 1909. De meeste heren dragen nog petten, maar het hemd gaat al in de broek. die later hun hart aan de L. V.V. Friesland, verpandden, want de voetbalclub Snel was de voorloper van deze nu al bijna zestig jaar oude club. Snel werd op de vijfde juni 1905 opgericht en voorzitter van dit jongensclubje was de huidige erevoorzitter van Friesland, de heer J., alias „Ome Koos" Overdijk. Met de heer U. de Boer als secretaris aan z'n rechterhand trachtte de heer Overdijk het kleine clubje door de moeilij ke kinderjaren heen te hel pen, wat wonderwel lukte, al zou de naam Snel snel verloren gaan. Er bestond in die tijd namelijk nóg een voetbalclub Snel in Leeuwarden en wel licht omdat moeilijk uit te maken was, welk Snel het snelste was, besloten de man nen van Overdijk uit te zien naar een andere naam. Die vonden ze ook gauw: Snel zou voortaan Voorwaarts heten met de aanduiding L.V.V. er voor: Leeuwarder Voetbal Vereniging Voorwaarts dus. In een combinatie met de Kanaalclub Vitesse, de ploeg van Hendrik Voordewind en Willem Hoogerbeets, meen den Voorwaartsmannen een grote vesterking te zien, maar kronieken uit die tijd maken gewag van veel onder linge herrie en gekrakeel en boze tongen beweren nu nóg, dat het eerste elftal van de ze combinatie meer een fuif- dan een voetbalclub was en dat alleen het tweede elftal serieus de voetbalsport be oefende

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1965 | | pagina 10