VERVOLG VERHAAL 'T KLEINE KRANTSJE Twee weken geleden hebben ive al even aan de wieg gestaan van de Leeuwarder Voetbal Vereniging Friesland, die juist deze zomer z'n zestigste verjaardag zal kunnen vie ren. We zagen toen, dat Friesland, „de club van Ome Koos", werd opge richt onder de naam Snel, die later gewijzigd werd in Voorwaarts. We zullen nu zien, hoe Voorwaarts in Friesland veranderd werd en moe ten dan ook nog wat zeggen van de eens zo roemruchte voetbalvereni ging L.V.V. Voorwaarts kampioen! Over gang naar de N.V.B. Nieuwe naamsverandering: Voorwaarts wordt Friesland Opkomst en on dergang van L.V.V. Friesland ver huist naar de Schrans Vriendschappelijk De laatste Er is altijd een innig contact geweest tussen de voetbalclubs van Leeuwarden en die Sneek. Dit is de glorierijke ploeg van Quick, waaruit later de voetbalvereniging Sneek ontstaan. van zou De L.V.V. Voorwaarts, die het toch heus niet zo kinder achtige Achilles uit Bolsward met een 160 nederlaag let terlijk het veld kon afjagen, bleef als F.V.B. club nog en kele jaren voetballen aan het Kanaal. Een groot succes werd daar bereikt door het ver werven van het kampioen schap van Friesland in 1911, waarna Voorwaarts in het sei zoen 1911-1912 z'n intrede kon doen in de grote Nederlandse Voetbal Bond. Andermaal kwam de jonge vereniging nu voor het pro bleem van een naamsverande ring te staan: de naam Voor waarts kon niet gehandhaafd blijven en zo werd besloten voortaan als L.V.V. Fries land door het voetballeven te gaan. Twee toevallige omstandig heden zullen op dit moment voor Friesland wel welkom zijn geweest. Dat was in de eerste plaats het feit, dat het toenmalige Rood Geel ter ziele ging, waardoor bekwame krachten als Slot boom, Westhof en de gebroe ders Knuist zich bij Friesland aansloten en dat was in de tweede plaats het opdoeken van de voetbalvereniging L. V.V., waardoor Friesland de kans kreeg om het primitieve speelterrein aan het Kanaal te verwisselen voor het wat beter geoutilleerde terrein van L.V.V. aan de westkant van de Schrans, waar nu. de huizen van de Ferdinand Bol straat staan. Het ter ziele gaan van L.V.V. hebben we eerder in deze ru briek terloops al even geme moreerd, maar we mogen er nog wel even wat van zeggen, omdat L.V.V. in de reeks van clubjes, die in de schaduw van Frisia leefden, een bijzondere plaats innam en het in de jaren tussen 1905 en 1910 voetballend veel verder bracht dan teams als Brinio, U.D.I Ajax en I.P. L.V.V. was in september 1904 ontstaan door het samengaan van de kleine verenigingen Hermes en Shel (niet te ver warren met Snel, dat Voor waarts werd) en voetbalde aanvankelijk onder de naam Olympia. De jonge vereni ging bestond eerst uitsluitend uit leerlingen van h.b.s. en gymnasium en speelde z'n wedstrijden op de veelge bruikte velden aan het Ka naal. Dat moesten zonder uitzonde ring vriendschappelijke wed strijden zijn en toen dit de heren begon te vervelen, was het dit Olympia, dat het ini tiatief nam om een provin ciale voetbalbond op te rich ten: samen met I. (instituut) P. (outsma) te Leeuwarden, H.S.C. uit Harlingen en Ly- curgus uit Sneek stichtte Olympia op 18 december 1904 de Friese Voetbal Bond. Dat gebeurde in het Oranje Hotel te Leeuwarden, waar de heer W. H. E. Nieuwen- huys in een geestdriftig be toog de plannen voor het op richten van een dergelijke bond uit de doeken deed. Toen hij na zijn gloedvol be toog de vraag stelde, wat de aanwezigen er van dachten, bleef het doodstil in de zaal, maar na een tweede vraag, of dit stilzwijgen ook een goedkeuring betekende, klonk er een luid applaus op: de F. V.B. was geboren! De vier oprichtende vereni gingen werden natuurlijk meteen lid van de Bond, Ly- curgus met 24, Olympia met 34, I.P. met 29 en H.S.C. met. 23 leden en toen kon het of ficiële competitievoetbal be ginnen: de eerste F.V.B. wed strijd vond plaats in Sneek, waar Lycurgus Olympia met 32 klopte. Lycurgus werd in 1905 ook de eerste kampioen van de F. V.B., maar een jaar later kon Olympia ongeslagen de titel veroveren en toen was de tijd gekomen om sterkere ploegen als tegenstander te kiezen. Olympia vond die grotere te genstand in de derde klasse van de N.V.B.waarin ze op trad onder de naam L.V.V., want net als Voorwaarts la ter moest Olympia nu op ge zag van de N.V.B. afstand doen van de oude naam Maar in het eerste het beste jaar in deze derde klas werd L.V.V- al kampioen om daar na vriend en vijand te ver rassen door twee overwinnin gen op Be Quick. Van Mes- sel, Van der Werff, de ge broeders Volkmaars, Vonck, Gits, Holwerda, Kalt, Harting, Goverts en Van Dam klopten de Groningers eerst in de Martinistad met liefst 4—0 en zegevierden een week later op het nieuw ingerichte ter rein aan de Schrans met 10, waardoor de promotie naar de tweede klas een feit werd. Vier jaar lang kon L.V.V. zich als een zeer constante mid- aenmootploeg handhaven in de tweede klas en vooral de ontmoetingen tegen Frisia waren voor de stad Leeuwar den krachtmetingen van groot belang. Toch zagen de duizen den stadgenoten, die op deze wedstrijden afkwamen L.V.V. nimmer een competitiewed strijd winnen: zevenmaal won Frisia, maar eenmaal bevocht L.V.V. een gelijk spel. Op de 7e februari 1911 speel de L.V.V. z'n laatste compe titiewedstrijd (24 tegen Achilles), zeven maanden la ter moest de ledenvergade ring besluiten de vereniging te ontbinden: de club was in tussen zoveel krachten kwijt geraakt, dat de overgebleven leden geen kans zagen de ver eniging nog langer op de been te houden. Toen kwam dus ook het L.- V. V. terrein aan de Schrans beschikbaar, het actieve Voor waarts trok er meteen op af, huurde het veld voor het eerstvolgende seizoen en wijdde het door een 31 overwinning op het Sneker S.V.V. op 11 september 1911 voortreffelijk in! Friesland voetbalt in Sneek en het team komt (met scheidsrechter Siebe de Wolf plus stro hoedje!) op de kiek: achterste rij v.l.n.r. De Boer, Stokker, Van der Veen, H. J. de Weert, Sido van der Meulen en Siebe de Wolf; middelste rij: Van der Woude, Tinga en A. Piersma; voorste rij: Marinus Knuist, Scheffer en Siep Bokma.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1965 | | pagina 10