Onvoorstelbaar kras echtpaar verjaart op dezelfde dag BIJNA 70 JAAR GETROUWD 4 maart 1965 91 93 Barryda nam plaats van (verdronken) Barry in l] ENAULT 1 OSIER 'T KLEINE KRANTSJE 4 't Wordt weer voorjaar VOOR NAAR p:: rir'v n - Op vier maart vieren lede Westra en Aaltje Miedema samen hun verjaardag. Hij wordt dan 93 en zij 91 jaar., In de vorige eeuw kruisten hun wegen elkaar in Minnertsga en op de 17e mei 1896 trouwden ze. Volgend jaar zullen ze dus wanneer het hen gegeven is zeventig jaar getrouwd zijn. Beiden zijn nog bijzonder vitaal en levenslustig. Van hun prilste jeugd af weten ze zich alles nog haarscherp te herinneren. Wanneer ze vertellen over deze lang vervlogen jaren, gaat er een wereld open, die vooral voor de jongeren 'bijna onvoorstelbaar is. De vader van de nog bijzon der hechte heer Westra is ge boren in Kimswerd, in het huis waar Greate Pier ook het daglicht zag. „We moeten er ook nog van afstammen", zegt de heer Westra, „maar dat hebben ze me verteld. Ik was er zelf niet bij!" lede Westra werd echter in Sawn- hüsen bij Franeker geboren. Zijn vader was een van Fries- lands meest beroemde molen makers. Ook al is het al tach tig jaar geleden, hij weet zich nog best de timmerknechts te herinneren, 's Morgens zo dra het licht was, stonden ze voor de deur en 's avonds als het donker was, gingen ze weer: 12 cent in het uur kre gen de besten van hen, de rest kreeg hooguit een dub beltje. Bovendien moesten ze zelf nog voor gereedschap zorgen en zelf ook de petro leum voor het licht bestuive- ren. De rekeningen van de oude heer waren er ook naar. „Ik kan me npg een nota her inneren, die vader voor een boer had uitgeschreven; vijf tig karweitjes, totaal was het nog geen vijftig gulden!" vertelde de heer Westra ons. „Nu schrijven ze zeven gul den per uur voor een timmer knecht Bij de Bakker Na de lagere school ging lede overigens geheel uit vrije wil ook het harde bestaan in. Het timmeren lag hem niet, hij voelde meer voor het smidsvak, maar vader grapte, dat Ze hem wel aan een voor hamer konden vastbinden, zo tenger van postuur was hij. Hij kwam bij een bakker te recht in Franeker. Bij Minne de Jong. Wanneer er om de andere dag gebakken werd, stonden ze 's nachts om een uur op en vrijdagsavonds gin gen ze om zeven uur 's avonds de bakkerij al in en kwamen er voor twaalf de andere dag niet weer uit. Het ,brea-sutel- jen' staat hem nog bij als de dag van gisteren: voor en ach ter een grote witte zak met op de bodem een plank. De vracht bestond uit twintig stukken „healbrea" van ieder vijf pond. Hij torste dus als veertienjarige jongen een ge wicht mee van ongeveer 100 pond. Voor 17 ct per stuk was men koper van een healbrea. Huzarenstukjes beleefde men ermee. Hij liep ook altijd met een vracht naar buiten Fra neker en had dan in Wels- rijp zijn laatste klant. Meest al was het laatste brood ech ter kapot van de lange reis en de laatste klant vond dat he lemaal niet fijn. De vrouw des huizes klaagde erover bij de bakker. De volgende week kwam Westra weer op Wels- rijp met zijn laatste ,brea'. Hij had alle moeite gedaan zo voorzichtig mogelijk te zijn met zijn tas. Voordat hij aanbelde keek hij voor alle zekerheid nog even in de broodtas, maar weer lagen er twee brokken op het plankje. De bakker bedacht zich niet lang: greep een stokje, stak het in de ene helft en plakte de andere helft er tegen aan. Op de tafel van de laatste klant lag deze week eindelijk eens een heel roggebrood! Westra is op vele plaatsen in Friesland bakkersknecht ge weest; in Exmorra, Tzumma- rum, Franeker, maar ook in Minnertsga. Hier leerde hij zijn vrouw kennen. De veer tig gulden, die hij als jongen in het jaar verdiende, waren inmiddels een rijksdaalder per week geworden (tachtiger ja ren). „Van mijn eigen geld heb ik nooit een nieuwe pet kunnen kopen!" In 1896 trouwde het paar. In een ou de smidse in Dronrijp werd een oven geplaatst en Westra was zelfstandig bakker. Het allegaartje bleek echter niets gedaan en het jonge paar stapte er dan ook zonder blik ken of blozen uit en verhuis- Nog een rukje en het zal weer voorjaar zijn dan komt de zon weer door de wolken, dan breekt de schoonmaak- en opruimwoede los. Mocht u bij de schoonmaak-speurtochten door uw huis oude tijdschriften tegenkomen (Fen Fryske Groun, Het Leven e.a.), oude foto's van Leeuwarden, prentbriefkaarten van vroeger of andere ogenschijnlijk waardeloze zaken, die op onze stad betrekking hebben, wees dan niet al te vlug met het bijschuiven van de prullemand. U zou er 't Kleine Krantsje en daarmee duizen den abonnee's een groot genoegen mee kunnen doen even een telefoontje (20302) of een brief kaartje (Vredeman de Vriesstraat 1) en 't Kleine Krantsje komt graag bij u langs. de weer naar Minnertsga, waar ze introkken bij haar ouders op de boerderij. Het melken ging hem goed af en het maaien en zichten ook. Na een jaar ongeveer kwam er een bakkerij leeg in Min nertsga en Westra werd weer bakker. Acht jaar lang hield het jonge gezin dit karig be staan vol. Wanneer de koop lui waren geweest, was het geld ook weer op. Zeven bak kers voorzagen Minnertsga van het dagelijks brood. De spoeling was maar dun. Nu telt het dorp slechts drie bak kers. Na acht jaar werd, de bakker weer boer! Iedereen voor spelde dat het niets zou wor den, maar dat viel mee! De zaken gingen goed op de ou derlijke hofstede in Minnerts ga. Ze kochten een ander ,spultsje' en nog eens een an der. Het leed is hun echter ook niet bespaard gebleven. Zeven kinderen werden er uit hun huwelijk geboren, twee stierven op zeer jeugdige leeftijd en een derde kwamon- der zeer tragische omstandig heden om het leven. Vier kin deren leven dus nog: drie meisjes en een jongen. Juf Westra Het echtpaar Westra woont nu al 28 jaar in Leeuwarden bij hun ongehuwde dochter, die vele Leeuwarders kennen als „juf Westra" en over wie we in een vorig nummer schre ven, toen ze veertig jaar t:i het onderwijs was geweest. Beiden maken het nog goed, alleen de voeten van de vrouw willen niet zo goed meer meekomen. Een onder ste la van een kast krijgt ze nog open door op knieën "-e gaan liggen! Vader Westra verzorgt nog de moestuin als geen ander en maakt nog vaak ommetjes rond de Troel- straweg. Hij beleeft soms nog zotte avonturen, zoals on langs, toen hij in een bakje van een dragline over een sloot moest worden getild! De draglinemachinist zal nie". geweten hebben, dat zijn „passagier" een oude man van 93 jaar was. Voor zo'n ve teraan een huzarenstukje Precies een jaar is het nu ge leden, dat onze stadgenoot, de heer L. Broekhuyzen in het nieuws kwam door het dra ma met z'n hond Barry, de grote Sint Bernhard, dje rond de Kerst spoorloos verdween en pas vele weken later bij Deinum werd teruggevonden; verdronken na waarschijn lijk door het ijs te zijn ge zakt. Hoe is het nu met de heer Broekhuyzen? Heeft hij al weer een hond en zou het weer een Sint Bernard zijn? Wel, de heer Broekhuyzen heeft inderdaad weer een hond(je), maar een goeie lob bes van een Sint Bernhard is het niet. Integendeel zoud,en we haast willen zeggen, het is een Welsh Terrier, een vin nige rakker, acht maanden oud, verschrikkelijk levens lustig, verschrikkelijk speels en verschrikkelijk waaks, Hij heet naar de nog steeds zo betreurde Barry Barryda, maar op door de weekse da gen wordt hij Terry genoemd. Wel gaat het hart van de heer Broekhuyzen nog steeds uit naar een grote hond, maar zo'n kolos van een meter hoog is wat lastig voor een jong gezin in een woonark van bescheiden afmetingen. Vandaar dit kleinere dier, maar in ieder geval: een hond dierenliefhebber Broekhuyzen zou er beslist niet zonder willen! SPANJAARDSLAAN I62 - LEEUWARDEN -TELEF. 05100-20043

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1965 | | pagina 4