Richting aangeven is er niet bij... Lezers klommen in de pen ENAULT JJ OSIER Veertig jaar korfbal vereniging Leeuwarden 'T KLEINE KRANTSJE 4 VOOR NAAR Te veel voetbal (AjÓ^U mij De Prik Uniek geval Ontmmt in de sicui VMM Vervolg van pag. 1 zelfde geldt voor de scholie ren. De meer bezadigde wiel rijders nemen rustig de bocht, rrfaar wanneer een derde deel richting aangeeft is het mooi. Het is lang niet altijd onwil. Het geen hand uit steken ge beurt onbewust en dat is juist het gevaarlijke. Toch zou het handuitsteken een even onbe wuste handeling moeten zijn als het remmen en trappen. Het is een teken dat er iets gehaperd, heeft aan de ver- keersopvoeding. Voor de jon geren is de fiets echt een sta len ros, waarmee je ook in de stad wedstrijden kan houden en dan is het uitsteken van een hand onnodig tijdverlies en daarnaast zien ze niet het gevaar van hun overtreding. Dat het werkelijk ook zin heeft weten de meesten niet en het ontgaat de meesten ook, omdat het eenmalige ver- keersexamen teveel als een .proefwerk' gezien wordt, een negatieve instelling. Zou het niet positiever aangepakt kunnen worden, door het niet alleen bij een verkeersexa- men te laten? Het kennen van verkeersregels is natuur lijk noodzakelijk, maar de jeugd zou meer voorgehouden moeten worden, dat het ver keer een samenspel is van al le deelnemers en moeten we ten dat datgene wat een deel nemer doet of niet doet van levensbelang is voor zijn naas te. Het komt niet alleen aan op borden en regels, maar ook op moraliteit. Dit laatste is er niet in te pompen met een examen. Het is een dage lijkse taak van ouders en on derwijzers. Tijdens het middagschaften op de Lange Pijp is het plan van de oprichting uitgebroed door o.a. de heren: K. Visser, J. van der Lei en L. Lamberts. Samen met de dames F. Kam- minga en S. Landstra vorm den zij ook het eerste bestuur, dat op 11 maart 1925 bijeen kwam voor de oprichtingsver gadering. De jonge club sloot zich aan bij de Friese Korf- balbond. Al het eerste jaar werd het kampioenschap Mijn dochter verraste mij St. Nicolaas '64 met een abonne ment op ,,'t Kleine Krantsje", en ik behoef U niet te vertel len welk een genoegen het mij telkens doet over het ou de Leeuwarden te lezen. Ik kwam er als kind in 1903 en vertrok in 1946, dus Maar nu mis ik nr. 10! Wilt U mij dat alsnog nazenden. Mijn buren I n-hoog zijn tegelijkertijd verhuisd en het is zeer wel mogelijk dat het onder de voet is geraakt. Bij voorbaat dank. Wat mij wel treft: het is veel „voetbal" wat de klok slaat! Dat is natuurlijk interessant, maar er is nog zovéél Ik noem b.v. de schutterij, de muziek: staf 9e regiment, Stedelijk Muziekkorps des tijds onder Walther Boer, on derkapelmeester de onverge telijke Heer Sperling en noem maar op. Die krijgen toch hopelijk al lemaal nog een beurt? Amsterdam H. C. G. HOLTKAMP De verhalen over de geschie denis van het voetballen in Friesland worden door heel veel lezers op hoge prijs ge steld. Overigens nemen ze nog niet het tiende deel van de totale inhoud van 't Krantsje in beslag! Wat Uw opmerkin gen over het Stedelijk Mu ziekkorps en de Schutterij be treft: we kunnen ons kruit toch niet in één keer ver schieten? Over vijf jaar moet het Kleine Krantsje nóg aan trekkelijk zijn. Red. 't KI. K. Te min foetbal Ik lees altied met veul ple- sier „Het Kleine Krantsje", foaral de stukjes over de oude straatfiguren soas ouweTietsje (die froeger faek een sigaret- sje fan mij kreeg) en over it foetballen, want ik bin seis 20 jaar lid weest van Frisia. Nou su it foar de Luwad- dirs om utens en dan foarna- melik foar de oud-foetballers dunkt my wel aerig weze, as de kompetiesje-standen fan de Luwadder klubs opnomen wudden; daer sien wij in on ze plaetselike dagbladen, (be halve van Cambuur) noait wat fan. Almelo A. J. DE BOER Wij wille graech so veul mo gelijk anne velangens fan de lezers voldoen, mar soast fan- self hoart bij een groate krant sitte wij oek oergrieselijk te hannessen met de ruumte: jou musten es wete waar de al- SPANJAARDSLAAN 162 - LEEUWARDEN-TELEF. 05100-20043 Ongeveer 257 eretekens, waaronder een zilveren korf met stander, 17 plaquettes, 1 fkb - schild, 6 standers, 29 bekers, 47 lauwertakken en een niet te tellen hoeveelheid medailles weerspiegelen de roemruchte geschiedenis van de op 13 maart jubilerende Korfbalvereniging „Leeuwarden". Het is dan 40 jaar geleden, dat de nog steeds .warbere' vereniging voor het eerst geschiedenis maakte. successen. Enkele jaren heeft Leeuwarden in de KNKB district Noord gespeeld. Overigens ook met veel suc ces (kampioenschap en over gang naar eerste klas), maai de hoge kosten dwongen de vereniging een toontje lager te zingen en weer naar de F- KB te gaan. Terug in de Friese Korfbal Kringen ver zekerde de club zich weer van het Friese kampioenschap. Vier jaar achtereen ('34, '35., '36 en '37) bleef de club kam pioen. De vooroorlogse periode was echter ook nog zeer succesvol, zowel wat de prestaties van het eerste als het tweede twaalftal betrof. Beide wer den kampioen van Friesland, waaraan het afdelingskam pioenschap was voorafgegaan. (In 1941 Leeuwarden II en in 1943 Leeuwarden I onge slagen. De oorlogsjaren en de jaren direct daarna beteken den een groot ledenverlies voor de vereniging. De ver eniging keerde in 1948 terug tot de gelederen van de KN KB, maar kampioenschappen bleven uit. Pas in 1956 werd de club afdelingskampioen tweede klas en promoveerde naar de eerste klasse. In 1957 volgde echter weer degradatie en nu speelt men nog in deze klasse met wisselend succes. Het tweede en derde elftal, spelend in de FKB, zijn meer malen kampioen geweest. Bij een herdenkingsartikel als dit mag de familienaam Van der Lei niet ontbreken. Wijlen de heer J. van der Lei is gedu rende 21 jaar, vanaf de op richting] secretaris-pen ningmeester geweest. Hij was de promotor van de club en heeft zijn vereniging mee groot gemaakt. Zijn broer, de heer W. van der Lei nam in 1946 zijn taak over. Andere harde' werkers uit de veer tigjarige geschiedenis van de Korfbalclub Leeuwarden wa ren: Wijlen P. van Dijk, de heer J. Roorda en de heer Jac. Aarts. De jubilerende vereniging houdt 13 maart in Hotel De Groene Weide een receptie. En op de avond daar na is het groot feest. tweede klasse Noord behaald. Het ging de vereniging een hechte vriendenclub voor de wind, want het volgend jaar promoveerde „Leeuwar den" naar de le klasse en in '28 sleepte de club de hoogste titel van de FKB binnen, een titel die in 1929 werd gepro longeerd. Het groeiende le dental had het intussen moge lijk gemaakt om een tweede twaalftal te laten spelen. Ook deze spelers boekten fraaie lemaal niet over skrieve mut- te! Mar in ieder geval: we salie sien, wat we doen kan- ne! Red. 't KI. K. Nog eens voetbal Onze abonnee, de heer H. van der Heide, vroeger speler van de glorierijke voetbalclub Bri- nio, maakte ons attent op een onjuistheid in het onderschrift bij de foto van het Brinioelf- tal, onlangs in 't Krantsje ge publiceerd. De speler Philip- pus Piersma hadden wij ten onrechte de naam Van der Heide gegeven. „Er speelde maar één Van der Heide in Brinio" aldus de heer Van der Heide „en die Van dei- Heide ben ik." Red. 't, K. K. Feul praat Der is feul praat oer 't Klei ne Krantsje. Oek in disse stad fan Hagenaars. Wilumij neu- tere as abonnee? Mien adres is Heliotrooplaan 386, Den Haag. Ik bin 85 jaar. Den Haag. 't Staat neuteerd! En. wel kom inne kring, die alsmar groater wudt. Mar suden we de naam nog wel even wete magge? De abonnementead- ministraesje is daar nogal sin- nig met! Red. 't KI. Kr. Weer een nieuwe verklaring voor de bijnaam De Prik: abonnee S. van der V. te Huizum vertelde ons, dat De Prik z'n bijnaam dankte aan het feit, dat hij op de vraag van z'n collega's hoeveel er nog uit een schip moest wor den gelost, steevast reageer de met: „och, nog mar een prik!" RED. 't K. K. /WWVWWWWWtAAAA BBS; Het eerste twaalftal van de Korfbalvereniging Leeuwarden in 1925; we gaan van links naar rechts: staande A. E. Postma, Dora de Haan, Sietske Landjstra en K. Visser; knielend IJ, Faber, S. Kamminga, R. Kamminga en L. Lamberts; zittend M. Kamminga, F. v. d. Veenj, Immie Westhof en J. van der Lei. Een uniek geval: een vereni ging, die in veertig jaar maar drie secretarissen heeft ge had. Dit is de heer W. van der Lei, die in 1946 het secreta riaat van zijn (overleden) broer overnam. Het is niet te veel gezegd: wie over de Korfbalvereniging Leeuwar den praat, praat ook over Van der Lei. De heer Van dei- Lei hanteert nu voor de ver eniging d,e voorzittershamer en secretaresse van het jubi lerende Leeuwarden is thans mevrouw H. Braams-Trippen- zee.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1965 | | pagina 4