Problematiek van huisvesting bleef. PEKE ONTWAPENDE Z'N MOORDENAARS Janny Jetten: „Zondagskind" FOTOCOPIE LUXEN NERVIGAN-TABLETTEN 'T KLEINE KRANTSJE BRIEVEN, STUKKEN, DOCUMENTEN voor EMIGRATIE DE FRIESCHE LICHTDRUKKERIJ KIP-CARAVANS aanhangwagen p Prijs per 200 stuks f 4,00 HOMOEOPATIE VEEMAN N.V. HERALD 1200 GARAGE NAGELHOUf vogelkersstraat! leeuwarden telef,05100-25138 Terwijl op zondag 15 april de tanks en de jeeps van de Ca nadian Royal Dragoons Leeu warden binnen rolden en bij na alle inwoners op de been brachten, was er één gezin in de stad, waar deze feestelij ke gebeurtenissen naar een tweede plan verschoven. Dat was in een woning op Werk- manslust, waar het gezin Jet ten woonde. Jannetje, het zes de kind van de familie Jet ten, aanschouwde het levens licht. Zij was het eerste bo- relingske in bevrijd Leeuwar den. Die dag was het dubbel feest in dit huisgezin! Vader Jetten was de dag er voor in de spertijd nog onder geleide naar de vroed vrouw gebracht. Niemand mocht in die dagen zonder speciale vergunning in de avonduren op straat verschij nen. Zondags in de mid daguren kwam Jannetje ter wereld en maandag kon de trotse vader zonder geleide en zonder vergunning, vrij naar het stadhuis gaan. Tijdens de ze tocht zal de heer Jetten on getwijfeld gedacht hebben aan de vijfde mei 1940 toen zijn zoon Dirk werd geboren. Een paar dagen later, de tiende (vervolg van pagina 15) En nog erger beurs geslagen dan hun slachtoffer zelf, op de meest ongehoorde wijze vertrapt en vernederd, wilden de S.D.ers zich tenslotte wel gewonnen geven. Na een ge vecht, dat wie zal het zeg gen? misschien vijf minu ten heeft geduurd, misschien, tien minuten, misschien een kwartier, dropen de S.D.ers als natte honden, met de staart tussen de benen af, angstig achteromkijkend, doodsbang, dat die jonge Ne derlander nog een vonnis zou voltrekken, dat ze juist aan hém hadden toegedacht. Half lopend, kruipend, strom pelend, nu toch bepaald aan het eind van z'n krachten is Peke Dolstra teruggegaan naar de stad, waar hij in een van de straten aan de west kant een voorlopig toevluchts oord vond. Hij heeft zich daar kunnen wassen, hij is er van droge kleren voorzien, hij heeft er zich voor het eerst na bange dagen weer een beetje veilig gevoeld. Ook Auke de Vries had zich intussen in veiligheid ge bracht en in de paar dagen, die ons toen nog scheidden van de bevrijding slaagden de Duitsers er niet in hun slachtoffers weer in handen te krijgen. Bijna vier jaar later zagen Kriminalkommissar en Haupt- sturmführer Wilhelm Ar thur Albrecht en de vrijge vochten Peke Dolstra elkaar terug en wel voor het Bijzon der Gerechtshof te Leeuwar den, waarvoor de S.D.er te recht moest staan. Gevraagd naar het incident bij de Har- lingerstraatweg verklaarde de Duitser zich er niets van te kunnen herinneren. Het er kennen van de verschrikke lijke blamage was te veel ge vraagd van de Kriminalkom missar. De huis aan huisverspreiding van deze krant is weer in handen van Reclamebureau „Schalekamp", Wijbrand de Geeststraat 7 Telefoon 23557. mei, kwamen de bezetters Leeuwarden binnen, nu hij weer naar het gemeentehuis ging, was Leeuwarden een bevrijde stad Jannetje is Inmiddels Jan ny geworden, een lieftallige dame en Werkmanslust ls No- teboomstraat geworden waar ze nog bij haar ouders woont. Het feit dat ze op de bevrij dingsdag is geboren, heeft haar nauw met de oorlog in verband gebracht. In 1959 tijdens het bezoek van de Ca nadian Dragoons aan Leeu warden, is ze uitgeroepen tot „liberation girl of Leeuwar den" (Vrijheidsmeisje van Leeuwarden) en is ze overla den met geschenken. Onder andere kreeg ze 200, een gouden insigne van de RCD en andere speldjes. Ze was toen dus veertien jaar. Wat ze nog niet kon beseffen bij haar geboorte werd haar nu op ondubbelzinnige wijze dui delijk. Mannen, die haar toen „bevrijdden", zag ze nu voor haar. Janny, die kapster is, heeft geen en kan geen hel der idee hebben van de oor log. „Wat ik weet, lees ik in een boek of zie ik op een film, maar begrijpen doe ik het niet, het is allemaal wazig voor me", zegt ze. Men kan alleen maar blij zijn, dat ze niet weet van de verschrikkingen van de oorlog. Ze was de eer ste die in een vrij Leeuwar den werd geboren, letterlijk en figuurlijk een zondagskind! Oude spullen? Mocht U bij de opruiming oude spullen tegenkomen: prent briefkaarten, foto's, exemplaren van bladen als Fen Fryske Groun, Het Leven, De Prins, Panorama, gooit U deze dingen dan niet in de prullemand! U kunt 't Kleine Krantsje en daar mee duizenden abonnees een genoegen doen door deze spullen van de rommelzolder niet te vernietigen! Even een telefoontje: 20302 of een briefkaartje: 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, Leeuwarden. Breedstraat 49 - Telef. 28538 - Leeuwarden (Vervolg van pag. 12) Voor de sanering van enkele woonstraten bouwde de ge meente Leeuwarden onge veer tien jaar geleden een" nieuw complex woningwetwo ningen. De overplaatsing ge schiedde na onderzoek en rapportering door de ge meentelijke sociale dienst' meer dan 2/3 bleek zonder meer voor deze overplaats'ng in aanmerking te komen. Aanvankelijk vreesde men dat dit complex nu het stem pel van een a-sociale buurt zou krijgen, maar door de ver dere stadsuitbreiding is de vrees hiervoor geheel ver dwenen. De conclusie van de heer Hemmes is dan ook, dat de sanering hier volledig ge slaagd is: er is geen huur schuld en het buurtwerk loopt goed. De huidige situatie. Volgens een opgave -van de gemeente kampt de stad nog met 285 onbewoonbaar ver klaarde, maar toch nog oe- woonde, woningen, de cijfers waren in '63, '62, '61 respec tievelijk 204, 170, 46. Het aan tal te kleine en slechte wonin gen bedraagt 316 (cijfers per 1 september 1964). In 1964 kwamen ongeveer 420 wonin gen gereed, terwijl er 1726 in uitvoering waren. Op 1 janu ari van dit jaar was dit aan tal gestegen tot 2089. Over het algemeen verwacht men ech ter dat de aflevering de ko mende jaren niet bijzonder vlot zal gaan, juist omdat Leeuwarden een project on der handen heeft dat alleen al 2040 woningen omvat. Wan neer men echter bedenkt, dat ongeveer de helft van het aan tal ingeschreven woningzoe kenden, gezien hun inkomen een woning moeten hebben van 15,per week (maxi maal 1/5 v;an het netto-inko men) dan is de conclusie, dat voor velen de nieuw te bou wen woningen veel te duur zijn. Deze huren variëren im mers tussen de 25 en 30 gul den per week. Voor hen is net een triest vooruitzicht, wan neer er niet werkelijk een doorstroming komt in het woonpatroon. Velen in Leeu warden wonen te goedkoop zijr, zij bereid te verhuizen naar deze duurdere wonin gen, waar het comfort niet eens zo veel groter is dan in de huidige woningen? Er is na de oorlog veel, zeer veel tot stand gekomen, maar de problematiek van de huis vesting is nog precies gelijk. De winst zit in de kwaliteit van de doorsnee-woning. Er is een menswaardig bestaan opgebouwd. veRLenspe SCHRANS 3i -VAN WEEGHEL W op homoeopatische grondslag tegen chronische neus- en keelontsteking, verkoudheid en voortdurende heesheid. Nervican versterkt de slijmvliezen van neus- en keelholten, verhoogt de genees kracht van het organisme, is mild en on schadelijk, een voortreffelijk middel ter versterking der afweerreacties. Interes sante lektuur over verschillende specia- lité's wordt U op aanvraag zonder kosten toegezonden. Verkrijgbaar in de apotheek of rechtstreeks HARLINGERSTRAATWEG 29 FRANEKER TELEFOON 05170—2987 Filiaal: Noorderhaven 1, Groningen I IMIIIIIIIIHIMIIIIIinlIIIIIIIIIIIIMIIIIIlllllllllMllllllllllllllllllllllllllllllllUIUIIIIlIüllllll INRUIL EN FINANCIERING MOGELIJK iiiiiiiiiiimiiiiiiitimiiiiiiiiiiimiiiiiimitiiiiiiiimiiiiiimiiimiiMiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiii

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1965 | | pagina 21