VERVOLG VERHAAL 'T KLEINE KRANTSJE 10 Na al lang en breed te hebben gesproken over het ontstaan van de voetbalsport in Friesland en de op komst en glorie van de L.A.C. Frisia als oudste noor delijke voetbalclub, kwamen we twee weken geleden toe aan de oprichting van de voetbalvereniging Leeuwarden. Schoorvoetend begonnen m de compe titie van de Friese Voetbal Bond, kon Leeuwarden in het tweede voetbalseizoen al eindigen op de ver dienstelijke derde plaats van de eerste klas en nu zullen we ons moeten afvragen hoe het met deze jonge vereniging verder ging - moest ook dit Leeu warden een harde strijd leveren om wat populariteit te verwerven, of zou het pad van de roodwitten met een al over rozen gaan Leeuwarden in de vergaderzaal Voorzitter blijft absent Waar is de agenda Behoefte aan betere ondergrond Floris pakt de zaken aan Nieuwe krachten versterken de vereniging Op nieuw kampioen en promotie naar de N.V.B. De Wilhelminabaan houdt haar poorten dicht Leeuwarden in de goeie ouwe tijd. Voorste rij v.l.n.r.: Floris Tiemersma, Kramer, Nanne van der Heide, Gerrit de Groot en Anton Del Grosso; achterste rij v.l.n.r.: Sergeant-scheids- rechter Van der Heide, Johannes Nijdam, Kees Friso, Hanke Visser, Jacob van der Zee, Dirk Steenbergen, Leen van der Beek en Geert Sannes. maar al wie er ook kwam, voorzitter Hanke Visser („de beste kieper van Liwadden") kwam er niet en toen vroe gen de heren of Floris Tie mersma wel zo vriendelijk wou zijn om de voorzitters hamer te hanteren. Na enige aarzeling ging Tiemersma met dat voorstel akkoord en toen werd het al gauw dui delijk, waarom hij niet spon taner op het verzoek van z'n makkers had gereageerd: er bleek in het geheel geen agenda te zijn en het kostte de kersverse voorzitter dan ook nogal moeite om wat lijn in de vergadering te brengen. Jippe van der Duim, die wel eens wat geld voorschoot (of verga; terug te vragen) wan neer een van de jongens niet in staat was een noodzake lijk nieuw shirt te betalen, had als .officieuze' penning meester eigenlijk een finan cieel verslag moeten uit brengen, maar hij verklaar de kort en goed, dat hij daa.r niets mee te maken had en liet met een klap een zak met centen op de tafel plof fen: „sien jimme dat mar even na Enfin, de vergadering be greep, dat de vereniging wel een betere grondslag moest hebben en Floris Tiemersma werd de taak toegedacht de ze grondslag voor de club te vinden: dan zou er later nóg maar eens een vergadering moeten komen. Die tweede vergadering werd gehouden in het café Braak aan de Schrans, waar nu de garage van Wiersma is en intussen had Floris Tiemersma twee kennissen bereid gevonden een be stuursfunctie op zich te ne men: Geert Sannes en Mein- dert Rinsma, of beter ge zegd, Tiemersma was er in geslaagd Sannes zodanig te bewerken, dat deze z'n baas Rinsma, die zelf Friesland man was, kon bewegen over te gaan naar Leeuwarden. Toen Tiemersma er, tegelijk een flinke toevloed van nieuwe leden, zodat de ver eniging zich eveneens bin nen de lijnen aanzienlijk kon versterken: met nieuwe krachten als Anton Del Grosso, Johannes Nijdam, M. van der Heide en niet te vergeten de uit Deventer af komstige Dirk Steenbergen kon Leeuwarden nu een elf tal vormen, waarvoor de concurrentie zeker beducht kon zijn Dat bleek trouwens al heel gauw na het begin van de competitie 1919-1920: Leeu warden toonde zich superi eur aan al z'n tegenstanders en werd nu op slag kampi oen van de eerste klas van de F.V.B. en dat werd ook meteen een afscheid-voor- goed van deze Friese Bond, want nu volgde een automa tische promotie naar de derde klas van de Neder landse Voetbal Bond: in nog geen drie jaar had Leeu warden de mooie sprong van de provinciale naar de lan delijke bond gemaakt. Er moest nu 'n speelterrein met een betere accommo datie komen en Leeuwarden dacht dit te vinden op de Wilhelminabaan, waar Fri sia het voorveld bespeelde en het achterveld nog wel beschikbaar leek. Er kwam een (mondelinge) overeen komst met een notaris tot stand, maar toen het be stuur van Leeuwarden een schriftelijke bevestiging vroeg, gaf de notaris niet thuis: „ik ben een Fries en mijn woord is mijn woord Het gevolg was, dat Leeu De voetbalvereniging Leeu warden mocht anno 1918 nog haast uitsluitend uit zeer jonge leden bestaan, het feit, dat het kleine clubje deelnam aan de competitie van de Friese Voetbal Bond bracht zekere consequenties met zich mee en de knapen, die in de vereniging aan de touwtjes trokken, dachten er niet aan voor die conse quenties uit de weg te gaan. Zo kwam er precies een jaar na het oprichten van de ver eniging, zoals het hoorde, een algemene ledenvergade ring op de agenda te staan en met het oog op het offici ële karakter daarvan werd besloten niet te vergaderen onder de bomen van de Prin sentuin, zoals in die gemoe delijke tijd nog gebruikelijk was, maar - nogal wat def tiger - in het café van de Weduwe Overdijk aan het Ruiterskwartier. Leen van der Beek Achttien leden zaten daar op het afgesproken uur van acht uur te duimen draaien, met Rinsma, het zaaltje be trad, zaten Jippe van der Duim, Hanke Visser en Geert Sannes er al, maar verder was er niemand: de leden vertrouwden de be stuurszaken zeker volkomen aan dit illustere vijftal toe. Rinsma kreeg nu van Van der Duim een cahier „met wat gekriebel erin over ge leend geld" en verder kwam Hendrik Schaafsma er weer „een ponkje" op de tafel met een luttel bedrag aan contributiecenten. „Wat muute we daar met vroeg Tiemersma en toen tot Rinsma: „wuust dou die hewwe - dan kanst de zaak mar op poten zette Dat op poten zetten is toen gebeurd: er kwam nu een vast bestuur (Geert Sannes, Floris Tiemersma, Meindert Rinsma, Hanke Visser, Ger rit de Groot en Barend Schaafsma) dat onder de be zielende leiding van Floris Tiemersma het heft in han den nam en dank zij de de mobilisatie kwam er ook warden de poort van de Wil helminabaan gesloten vond, toen het op daden aankwam en het was een geluk voor de toen al in het roodwitte shirt spelende Leeuwarders, dat de L.V.V. Friesland op dat moment zo sportief was om haar terrein aan de Schrans voor Leeuwarden beschikbaar te stellen; zo kon „De Klomp" toch nog zorgeloos van start gaan in de eerste competitie van de Nederlandse Voetbal Bond Gerrit de Groot

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1965 | | pagina 10