T Bokma Doodvonnis Peke Dolstra 40 jaar bij de Condens ,,'t PANNEKOEKHUYSJE": vermaard door z'n sfeervolle gezelligheid Lezers klommen in de pen C\jó J&u net myi Ytaqe.... 'T KLEINE KRANTSJE 4 'n Luwadder gaat foor skünen naar Steeman op 'e Tónen l Van ouds Wigersm sinds 1855 DAMES- EN HERENMODE Naauw8 Tel.27984 Leeuwarden Koorens I De moordenaar Koorens was geen kapper in de Leeuwarder gevangenis, zoals vermeld in het arti kel over Peke Dolstra. Dol- stra kan onmogelijk door hem zijn geschoren; hij moet zich hebben vergist. Leeuwarden Oud gevangenbewaarder Koorens II U hebt Koorens, de man, die zijn vrouw vermoordde en in stukken sneed, te veel eer gegeven: hij had in de gevangenis in Leeu warden niet het baantje van kapper - hij was „kerk- schoonmaker". Peke Dol stra werd geschoren door een andere gevangene (ze kere D.), die z'n vrouw van de trap had gegooid en er wegens doodslag vijftien jaar uitzat. Koorens spra ken wij, als bewaarders, al tijd aan als „slager" i.v.m. dat in mootjes hakken van zijn vrouw; van D. (die heel veel Leeuwarders hebben gekendhebben wij in de oorlogsjaren in de gevan genis als betrouwbare tus senpersoon tussen politieke gevangenen en bewaarders veel plezier gehad Oud gevangenbewaarder Pracht verhaal Alle hulde voor het prachti ge verhaal over het gevecht op leven en dood van Peke Dolstra in het vorige Kleine Krantsje. Als oud-Leeuwar der herinner ik me vaag, dat het geval zich had afge speeld, maar het fijne ervan wist ik niet. Wel kan ik me. nu voorstellen, dat men in 1945 in de stad nauwelijks kon geloven, wat er over werd verteld. Het blijkt nu dus toch wel waar te zijn geweest Amsterdam J. Hollander De bezetting van de illegale Luisterpost in de boekwinkel van de heer C. Wielenga aan de Nieuwe Oosterstraat heeft geweten, dat een doodvonnis voor het lid van de sabotagegroep Peke Dolstra uit Leeuwarden, onvermij delijk was. De Luisterpost, die wij al ter sprake brachten in ons verhaal „Peke ontwapende z'n moordenaars" in 't Kleine Krantsje van 7 april, be luisterde en noteerde de verhoren op de kamers van de S.D.-ers Albrecht, Grundmann en Vogt in het Burmaniahuis aan de Nieuwestad. straat was de centrale ver- deelplaats. Vandaar gingen ze verder de stad in; waar heen weet ik niet. Bij na vraag blijkt het in de buurt van de Willem Loréstraat te zijn. Peke Dolstra weet daar meer van. Hij was een van de gewone groep. Verder was hij niets. Sem telde de boel. Sem was de groeps commandant en stond onder Piet. Verder: Piet de Jong ken ik en Peke Dolstra ook. Ze hoorden bij dezelfde groep. Vraag: Wie zaten in die groep Antwoord: Gerard, de com mandant, Johnnie, Peke en Hille. Er zou een uit Drachten bijkomen. Vraag: Wist Dolstra van wapenen Antwoord: Hij wist er wel van, maar niet veel. Vraag: Simonides heeft im mers veel bij Dolstra ge slapen Antwoord: Ja. De bezetting van de Luister post, die dit gruwelijke vraag- en antwoordspel on der ongekende spanningen vastlegde, heeft niets meer voor Peke Dolstra kunnen doen. Hij zat - als alle ande ren - als een rat in de val. En alle illegale werkers, die de S.D. in deze laatste dagen voor de bevrijding in het Burmaniahuis gevangen hield, werden op wrede wij ze vermoord. Behalve twee, die op het laatste moment naar Groningen werden ver voerd en daar door de Ca nadezen konden worden be vrijd en behalve Auke de Vries enPeke Dolstra, de enige man in Friesland, van wie we weten dat hij zich met een zekere dood voor ogen heeft vrijgevoch ten Of iets anders Naar aanleiding van de door u gepubliceerde foto van het bord „Streng verboden kar ren of iets anders in deze steeg te plaatsen" in 't Klei ne Krantsje van 7 april 1965, kan ik u meedelen dat het bewuste bord zich bevond aan het perceel Huizum Dorp 10 en betrekking had op de, als in oude koopacten omschreven, zg. Wijde Steeg. Met opzet schrijf ik „be vond", want tijdens de ver huizing van de fam. Siemen- sma naar de Kersenstraat op 8 aug. 1960 is het bord er door de verhuiswagen afge reden en nadien niet weer aangebracht. Hoe komt u dus aan deze foto Nu wat betreft dat „karren of iets anders" - door oude Huizumers is mij vroeger eens verteld dat de aanne mer, die vóór ons het tim merbedrijf hier uitoefende, regelmatig materialen in de steeg plaatste, welke steeg toebehoort aan de Ned. Her vormde Gem. Huizum en dat toen de dominee eens in ge dachten verzonken tegen op een kar liggende uitstekende juffers (steigerpalen) aan liep, het bord door de kerk voogden is aangebracht. Huizum K. van Dieren Hoe wij aan die foto kwa men Om nu heel eerlijk te zijn: dat weten we niet Het negatief bevindt zich in ons archief, zonder dat we weten, hoe we er aan geko men zijn en door wie het plaatje indertijd is gemaakt! Onze vraag: waar in Leeu warden was dus inderdaad serieus bedoeld; we wisten het zelf niet eens. Hartelijk dank voor uw reactie. En voor uw aanmelding als abonnee Red. 't KI. Kr, Nummer 10 Ik heb de hele serie Kleine Krantsjes compleet, behal venummer 10. Is er iemand, die mij nog aan dit nummer kan helpen Mijn adres is: Laan van Nieuw Oosteinde 456. Voorburg N. J. Waringa De (permanente) bezetting van de post kon vrijwel al les horen, wat er op de ka mers in het beruchte hoofd kwartier van de Sicherheits- polizei werd gezegd en luis terde ook de telefoonge sprekken van deze topfigu ren van de S.D. af. Zo hoorde zij ook herhaal delijk de naam van Peke Dolstra vallen tijdens de verhoren van de gevangen illegale werkers, van wie enkelen na verschrikkelijke martelingen helaas meer moesten loslaten dan hun lief was. Dit is het, wat de Luister post, enkele dagen voor Pe ke Dolstra bij de Harlinger- straatweg zou worden dood geschoten, kon noteren, toen de Sicherheitspolizei ver schillende illegale werkers verhoorde. Het deelnemen van Peke Dolstra aan het (gewapende) ondergrondse werk komt er duidelijk uit naar voren. Verhoor illegale werker X X spreekt over een defecte trapper van een fiets. Peke Dolstra heeft hem gemaakt. Vraag: Waarom ben je niet naar een ander gegaan Antwoord: Ik kwam voor die tijd ook wel bij Dolstra. Vroeger zijn we samen op school geweest. Zijn zuster ken ik goed en zijn vader ook. Volgens wat ik gehoord heb is hij bij de politie geweest. Vraag: Wat is die man Antwoord: Dat weet ik niet. Verhoor illegale werker Y Vraag: Van wie weet je, dat Dolstra lid was van de Sabotagegroep Antwoord: (niet te verstaan) Vraag: Van wie is die fiets Antwoord: Van Sem Vraag: Hoe kom je daar aan Antwoord: De fiets is weg gehaald bij Sem. Ik heb hem zelf niet opgehaald. Vraag: Wie is Sem Antwoord: Sem is Peke Dol stra. Tweede verhoor illegale werker X Er wordt gevraagd, of hij ook namen weet. Ken je die en die Vraag: Ken je Dolstra dan Antwoord: Daar weet ik niets van. De lui van de andere groepen kenden we niet. Verhoor illegale werker Z Het gaat over wapentrans porten. Ze kwamen uit de richting Dokkum. Het Oude Mannenhuis in de Kerk- de heer Van der Helm. De eerste is transporteur bij de onderhoudsafdeling, de tweede is stoker in het ke telhuis. In de cantine van het bedrijf werd gister en wordt vandaag ter ere van de beide jubilarissen gere cipieerd. Deze week veertig jaar ge leden kreeg de Coöperatie ve Condensfabriek Fries land er twee personeelsle den bij, die er nu nóg zijn: de heren R. van der Helm Hoeksterplein 22 en H. Hes- linga, Celebesstraat 8. Gis ter kon de heer Heslinga zijn jubileum vieren, van daag wappert de vlag voor

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1965 | | pagina 4