FRIESLAND LAAT OO O0OOOOO ROLLEN 'T KLEINE KRANTSJE I Toen de jonge voetbalvereniging Leeuwarden teleur gesteld werd in haar verwachtingen om samen met de L.A.C. Frisia de Wilhelminabaan te kunnen be spelen, trad de L.V.V. Friesland op als een reddende engel in de nood door spontaan haar home aan de Schrans, het oude L.V.V.-terrein, voor de pas naar de derde klas gepromoveerde roodwitten beschikbaar te stellen. Lang zou het broederlijk samen bespelen van dit veld door Friesland en Leeuwarden evenwel niet duren en we zullen nu eens zien, waarom Leeu warden alweer heel gauw moest uitzien naar een nieuw terrein. Leeuwarden alweer met vlag en wimpel kampi oen -je Overwinning in bekerwedstrijden: groot succes Krachtprestaties bij aanleg terrein op Schenkenschans -jt Clubliefde leidt tot nieuwe suc cessen ir Promotie naar tweede klas Nek aan nek race met Friesland -fa Eén doelpuntje beslissend voor promotie Friesland en Leeuwarden leverden vroeger felle voetbalgevechten. Dit is zo'n roemrucht Frieslandteam. Voorste rijen, v.l.n.r. Gejas, Brouwer, De Kant, Steenbergen, Castelein en Westhof; achterste rij: Leysma Sr., Slot boom, Knuist, Zijlstra, Niemendal, Steenbergen en OldenzieL Het was maar een kleine derde klas, waarbij Leeu warden in het nieuwe sei zoen 1920-1921 werd inge deeld en het team van de rood-witten was van het vijftal deelnemende vereni gingen het enige, dat uit Friesland kwam. De ande re vier waren M.S.C., Sap- pemeer, G.V.A.V. en Atilla II, zodat er voor de over het algemeen niet zo heel veel verdienende jongens van Geert Sannes meteen al lange - en dure - reizen op het programma kwamen te staan. Maar altijd waren er wel een paar richards, die wat konden bijpassen en wat was er méér bevor derlijk voor een goede teamgeest, dan dit steunen en helpen van elkaar Leeuwarden werd dan ook met vlag en wimpel kampi oen, promoveerde naar de tweede klas en verwierf een nieuw stralend succes door winnaar te worden van de bekerwedstrijden voor tweede en derde klassers van het Noordelijk Voetbal- belang, een ongedachte krachtsprestatie Maar een nóg grotere pre statie zouden d,e leden van de nog kleine vereniging leveren, toen er een nieuwe barricade op hun weg werd opgegooid: omdat Fries land ook al uitkwam in de tweede klas mochten Leeu warden en Friesland het terrein aan de Schrans niet langer delen en moest Leeuwarden wel weer gaan uitzien naar een ander ter rein. Er kwamen nu bijzon der donkere wolken voor de zon, maar wéér kwam er een redder in de nood: de houthandelaar G. G. Post- ma wou wel een perceel weiland achter zijn opslag plaats aan de Harlinger- trekvaart aan de jonge voetballers in huur afstaan, maar die moesten dan zelf maar zorgen, dat er een voetbalveld van werd ge maakt. DIRK STEENBERGEN „Steentje" Maandenlang is er toen door vrijwel alle leden van de vereniging een onge looflijk stuk werk verricht en er werd waarschijnlijk niet overdreven, toen later iemand constateerde, dat in deze tijd de grondslag werd gelegd voor de latere grote bloei van de sterke volks- clubLeeuwarden. De M.T.S.-er Floris Tiemer- sma maakte tekeningen voor de kleedkamers, die er moesten komen, leden timmerlieden bouwden zelf de box (twee afdelingen met in het midden een buf fet, waarin mevrouw Rin- sma - alcoholvrije - dranken zou verkopen) en ze timmerden ook een „een persoons" hokje voor de kaartenverkoop, een taak, waarmee Meindert Rinsma zich zou belasten. Voor het egaliseren van hei veld was er weliswaar een betaalde uitvoerder, maar 's avonds kwamen de trou we leden opdraven om er zelf de handen aan de ploeg te slaan, ze gooiden de greppels dicht, legden een hele drainering aan, heiden palen in de grond. Maar toen alles klaar was kregen de zwoegers het nog met 't water te kwaad, want het land lag laag en er moest een kattekop ko men om de boel wat droog te houden. Zo kon het ge beuren, dat de jongens el kaar in de nacht van zater dag op zondag al pompend aflosten om het veld voor de komende strijd bespeel baar te krijgen Hoewel de leden zich voor hun werkzaamheden niet lieten betalen kostte de aanleg van het veld toch nog handen vol geld en toen de kosten niet uit de kas bestreden konden wor den, moest er andermaal een beroep op de ongeveer vijftig leden worden ge daan. En weer was het geen vergeefs beroep: zonder een enkele uitzondering brach ten de mannen een gelde lijk offer en toen voor de nieuwe competitie 't start sein klonk, begon Leeu warden op haar eigen ter rein met een schone lei. Was het wonder, dat de roodwitten na deze prach tige uitingen van clubliefde ook op de groene grasmat tot beste prestaties kwa men Met Friesland en de reserve-elftallen van Frisia, Velocitas, Be Quick, Alci- des en Forward ingedeeld in de tweede klas, speelde Leeuwarden van meet af een belangrijke rol en zel den zal er tussen twee plaatselijke verenigingen zo'n spannende nek aan nekrace zijn geweest als toen tussen Friesland en Leeuwarden. Want ook de club van de Schrans liet zich in deze competitie van z'n beste zijde zien en het was on mogelijk te zeggen welk team het sterkste was, dat van Friesland of dat van A. DE JAGER Leeuwarden. Thuis won Friesland met 2-1 van Leeuwarden, uit verloor Friesland met de zelfde cijfers van Leeuwar den en daar beide ploegen ook nog eenmaal gelijk speelden, eindigden ze pre cies gelijk met 21 punten uit twaalf wedstrijden. Al leen het doelgemiddelde van Friesland was met 52 tegen 12, net (maar dan ook néteven beter dan dat van Leeuwarden (54 tegen 13), waardoor Friesland promoveerde naar de eer ste klas en Leeuwarden ge doemd werd in ieder geval nog een jaar te vertoeven in de tweede klas Leeuwarden liet de haan victorie kraaien: kampioen in de derde klas, winnaar van de bekerwedstrijden van Noordelijk Voetbalbelang. Hier het succesvolle elftal, achterste rij: De Groot, Nijdam, Kretchman, Visser, Tie- mersma, Rinsma en Van der Beek; Op de stoelen: Anton Del Grosso, Stobbe, Sannes met de beker, Schaafsma Sr. en Tjellie Del Grosso. Op de vloer: Schaafsma Jr. en Steenbergen.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1965 | | pagina 14