als het om sparen gaat 'T KLEINE KRANTSJE MEER DAN 1000 BANKEN EN BIJKANTOREN aangesloten bij de coöperatieve centrale raiffeisen-bank te utrecht De Leeuwarders, die er vurige voorstanders van zijn alle grachten in de stad dicht te gooien om ruim baan te ma ken voor het steeds drukker wordende verkeer, moeten er eens de tijd voor nemen om dit romantische plaatje te bezien. De schilder Albert Martin, die voor het Fries Genoot schap veel topografische tekeningen maakte, zette in 1884 z'n ezel op het Raadhuisplein om voor ons nog gauw even het pittoreske Heerenwaltje te vereeuwigen, voor onze demplustige voorouders de stad beroofden van dit onge ëvenaard. mooie stukje stedenschoon. Het dempen van het water langs dit Heerenwaltje viel samen met het dichtgooien van de gracht langs de Eewal, want net als de Nieuwe buren, de Turf- en Tweebaks- markten, het Zwitsers- en het Heerenwaltje, werd ook deze Eewal eens doorsneden door het water van een smalle gracht. Maar stellig nog mooier dan het grachtje langs de Eewal, moet dit grachtje langs het Heerenwaltje zijn geweest, waarover een aantal kleine bruggetjes de verbinding vormden tussen het eigenlijke walletje en de huizen aan de westzijde, die dus uit het water oprezen. Van de afgebeelde percelen staan de beide hoekpanden er nu nog net zo: het linker is het vermaarde Oranje Bier huis, waarin de Leeuwarders ook al een goed glas bier konden drinken, toen Martin het tekende en het rechter is het pand In de Fortuyn, waarin omstreeks 1884 het expeditiebedrijf Posthuma gevestigd was.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1965 | | pagina 3