Sa is 't en net oars 1 ENAULT I OSIER De commissaris vertelt over oud Leeuwarden Hier lachten opa en oma om 9 'T KLEINE KRANTSJE VOOR NAAR -I1;, Toen het nog erg stil in Leeuwarden was: de vroegere Paardepijp tus sen de smalle Oude Oosterstraat en de eveneens nog smalle Peperstraat RAADSELACHTIGE VERDRINKING BIJ DE ZUUPSTEEG In een lang vervlogen tijd, toen het nog spookte in Nederland, was het lang niet pluis op de Eewal in Leeuwarden. Vaak liep daar 's nachts een grote zwarte hond, die onmogelijk kon wor den verjaagd: altijd kwam het dier terug. Omwonenden hoor den de hond dikwijls een enor me balsteen bij de Zuupsteeg verrollen en wie er in het nach telijk duister langs liep, deed verstandig bijzonder op z'n hoe de te zijn. Sommige mensen werden daar door een onzichtbare en onver klaarbare kracht naar de gracht en zelfs het water in gedreven: velen moesten in deze binnen gracht hun leven laten, zonder, dat de nabestaanden vernamen, hoe de slachtoffers te water wa ren geraakt. Een joodse man, die op een late avond door de Zuupsteeg liep, kreeg een duw in de rug, terwijl hij niemand in de steeg had ge zien. Voortdurend aangepord begon hij zo hard te lopen, dat hij niet meer voor de gracht tot stilstand kon komen en even eens het water indook; gelukkig evenwel zag hij kans weer op het droge te komen. Na de komst van het gaslicht in de stad kwamen er niet zo veel tragische verdrinkingsgevallen bij de Zuupsteeg meer voor en er kwam helemaal een eind aan het spoken op de Eewal, toen de gracht hier - in 1884 - werd ge dempt. In aldjieispreek en 't hushim- meljen lykje elkoar. De oudejaarspreek en het schoonmaken lijken op elkaar. Allike folie appels as panen. Evenveel appelen als peren (van alles niets) Aide hea en aide tuif is sa goed as aid jild. Oud hooi en oude turf is zo goed als oud geld (Overwonnen hooi en turf is gelijk aan geld- sparen). As neat komt ta eat, dan wyt eat neat. Als niets komt tot iets, dan weet iets niets. As men tinkt it kin net op, dan giet it grif op. Wanneer men denkt: het kan niet op, dan raakt het zeker op. De aide klean moatte de nije foitsjinie. De oude kleren moeten de nieuwe verdienen. Twee weken geleden stak onze vroegere stadgenoot en oud commissaris van politie te Amsterdam, H. Voordewind, van wal met een verhaal over een geboren en getogen Vlietster, die hij het vorige jaar in Leeuwarden had ontmoet. De heer Voordewind vervolgt en besluit nu dit verhaal. Naar de Hoogebrugge war nog 'n heel end, mar wij ferfeelden ons gien ogenblik. Nou en dan kregen we ris 'n suutsje of 'n peper- muntsje, mar dan musten wij east met mekaar 'n stukje singe. De moekes deden dan oelc met. Dan songen wij fan: „Zie de leliën op het veld" en andere deuntsjes. En as .wij weer naar hus gingen dan war het: „Het zonnetje gaat van ons scheiden". Och wat fonnen wij dat prachtig, want ons moeke kon mooi singe. En ons bufrou oek wel. Ja, dat waar heel andes as teugenswoodig met al die radio's en dat soort dingen, die 'n spektakel make, waar je mislik fan wudde. Om nog mar niks te seggen fan it lewaai fan die metorren. Na de Hoogebrugge waren wij al gau op 'e Wielen en daar wudde dan 'n rustig plakje op socht. De touen waren nog niet iens goed en wel fast, of wij waren der al ut. De kleinsten kregen een tou om en kwammen an it spit fast. Dan konnen die gien kwaad. Maar fan de anderen raakte der wel ris ien bij de wal del, as hij prebeede van die bargjes te plukken. Dat waren fan die driekante dingen, die an 'e snielen groeiden. Met stukjes afbrande lusjefes pripten wij daar dan poten en '11 steart an en dan leken het pre cies bargjes. Fader of ons buurman hadden ons der altiid al weer gau ut en de kleren waren oek weer gau droog. Want feul hadden wij seumer- dag nooit an en in 'e sonne droogde it hard. Wij musten dan fansels wel 'n pooske poernakend omspringe, mar dat fonnen wij helemaal niet erg. Wij fongen oek welris 'n groue kikkert en maakten ons moeke daar bang met. Want die war poerbang foor die dingen. Ien keer fong ik so'n klein kikketsje en dat wudde ik met naar hus nimme. Ik dee it doe stielcum in die emmer met drinkwater. Mar ons moeke sag it krekt en begon daliks 'n keel op te setten. Bliksemse aap, riep ze. Wat hest nou deen. Nou hewwe wij aensens gien water foor de tee. Ons fader, die op 'e wal ston te vissen, lei syn angel del en kwam naar ons toe. Wat is hier te redden, froeg hij. Must marris in 'e emmer sien, riep moe ke. Daar swemt so'n vieze kikkert in en die het die smerige jonge der in smeten. En nou kanne we aensens gien tee sette. Och heden, sei fader. Is it anders niet. Moeite weedig. Daar hoefst niet so om an te gaan. So'n skoon bees je. Hij viste it kikketsje der ut en houde it 'n pooske in 'e han. Is der niet 'n ander ding om it der so lang in te doen vroeg hij. Dat war der niet en doe gooide hij mien kikketsje weer buten board. Nou, sei ons moeke doe, mar fan dat water set ik gien tee. As jimme dat mar wete. En ik wil oek niet hewwe, dat de kiendes der ut drinke. Se kanne der wel wat fan krije. Dat sag er dus niet so mooi ut. Mar fader hadde gelukkig de ketel tot de kop toe vol daan, doe wij fan hus gongen. Daar wist moeke niks fan, mar doe ze dat hoorde, draaide ze fansels weer aerdig bij. Ze kregen dus die middag wel tee, maar de kopkes kwammen niet heiendal vol. Ik kwam oek ris andragen met 'n jonge skries. Die kon nog niet fliege en ik fon him in 'n greppel. Hij war nog omtrent helegaar kaal en liet him so mar pakke. Ik war der blied met. Oek al, om dat myn jonge protter 'n paar dagen eeder dood gongen war. Ik liet him an fader sien, maar die sei: nee jonge, dat gaat niet. Hij is nog feuls te jong en kan him seis nog lang niet redde. Die kan nog niet buten sien ouwen. En die soeke him al. Kiek mar, die fliege al over ons hene. En dat war oek so. Se flogen ons soms deun over de kop en deden niks as razen. Nee, sei fader: die kanne wij niet metnimme. Die is al dood foor wij tus binne. Dus bring him mar gau weer naar 't plak waarst him fonnen heste. Dan redde de ouwen hur der wel weer met. Nou doe brocht ik him mar weer naar die greppel en ik war der nog gien twee stap pen bij weg, of daar hadden je de ouden der al bij. Fader en buurman hadden altied de angels met. Mar wat se fongen hadde nooit feul om 'e hakken, 'n mennich platvisjes of 'n skie- terige skele posk. En die wudden fansels weer weggooid. Mar ien keer fong óns buurman 'n groue snoek. An 'e blinker. Dat war 'n kanjer en hij skrok der seis fan. Meer miskien dan die snoek seis. Ilc hadde oek nog nooit so'n grotenien sien. Mar die gong fansels wèl met naar hus. Och, wat waren dat mooie dagen. Mooier hew ik se nooit met maakt. De greiden in 'e pronk met al die bloemen en dan die singende feugels der boven. En dan die rust, die er doe op it water nog war. Dat is teugeswoodig wel andes. Op 'e diek binne je ner- ges meer feilig, mar op it water is het oek al oppassen met al dat gejacht met die verhipte moterboten. En overal plankjes met „ver boden aanlegplaats" en stiekeldraad lans de kanten. Mar ja, die tieden komme niet weerom. As dan middas de tee op war, dan gong het al weer op hus an. Oek al weer met het oog op de kiendes. De kleinsten fielen soms onderweegs al in 'e slaap, maar de groteren lagen tus oek niet lang wakker. Och, wat waren dat mooie utstapkes en wat fermaakten wij ons as kiendes al met 'n bitsje. Mutte je teugenwoodig dat speulgud sien. It duurste is nog niet mooi genoeg. En wat stane ze der 'n bitsje noed foor. As it kepot is, komt der wel weer nij. Ja, die moterboten hewwe 'n boel bedurven. Doe ik pas troud war, binne mien frou en ik ris 'n kear met so'n ding met weest. Mar doe hew ik nogris an dat kleine praamke docht en myn frou sei, doe we weer tus waren: dat is ien keer, mar nooit weer. Nou mut ik der wel bij segge, dat it 'n eigenmaakt spultsje war. Mien frou's broer war timmerman en hadde 'n ouwe sloep kocht en 'n halfsletene moter ut 'n auto. Sien kameraad, die smid war en op de izerne helling fan Landeweer werkte, had dat ding der in set. Seis hadde hij der 'n klein kejütsje op maakt, 'n Hele win ter hadden se der met om klongelt bij him in 'e bleek. En doe it dan klaar war, mochten wij oek ris met. Mar as ik fetelle sü, wat wij die dag allemaal met maakt hewwe, dan ston ik hier morren nog". Amsterdam, H. VOORDEWIND A SPANJAARDSLAAN 161 - LEEUWARDEN -TELEF. 05100-20041 TROUW AAN JE BEGINSELEN Klerk (tegen den chef die naar huis zal gaan)„Och mijn heer Systeem, hebt u uw parapluie vergeten Het regent". Mijnheer Systeem: „Dat kan ik niet helpen. Ik heb een maal vastgesteld, dat er altijd een parapluie op het kan toor zal zijn en een thuis voor alle omstandigheden. Als ik nu deze meeneem, dan zouden ze immers allebei thuis zijn". HOOFDREDEN Zij (daags voor het huwelijk): „Hans, maken we ook een huwelijksreis Hans: „Natuurlijk we moeten toch mijn schuldeisers woedend maken". DOMME OPVATTING Hij (de courant lezende): „Gisteren is in het bosch, in de nabijheid van Lindenberg, het lijk van een vrouw gevon den, dat duidelijke blijken vertoonde gewurgd te zijn". Zij: „Wat een onzin Wie zal er nog een lijk gaan wur gen ALTIJD GOED Dame (bij het schaatsenrijden): „Wat is dat ijs toch heer lijk, 's winters om op te rijden en zomers om te eten". -ta *-• S? Wiëiï '"V 'UT''"' rt.v--,'|U - ""-F "SSir=-"Zsir- V:,r.:LH.ilrvL

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1965 | | pagina 9