7 'T KLEINE KRANTSJE TH. ZN ADERS ZELEN hof te Leeuwarden wegens de lafhartige moord op z'n vrouw. Heine Tieskes („in koelen bloede vergiftigde hij zijn vrouw door rottenkruid te doen in een gebakken spekstruif; het vrouw tje viel dood neer in het achter huis") Moordenaar Pieter So kes Weynma in de dodencel te Leeuwarden Verdrinking van twee kinderen in regenwaterput door Dirkje Dirks. Sierk Smijts, de moordenaar van z'n vader in t6z$ („hij werd te rechtgesteld op een grasvlakte voor de Kanselaiij"). de mar teltafel, de radbraak, de heksen- waag, de guillotine met het af gehakte hoofd van de straatro ver Nicolaas Pelletier Van de rondleiding maakte de heer W. Wierstra Th. zn een voorstelling, die in geen enkel museum ter wereld z'n weerga vond: hij vertelde de bezoekers niet wat ze konden zien, hij droeg het voor, hij verplaatste zich naar de tijd van weleer, hij zag de veroordeelde het schavot beklimmen, hij hóórde de val bijl naar beneden suizen, hij zag het bebloede hoofd in de korf met zaagmeel rollen Lang duurde het niet of de pers begon nieuws te ruiken aan dit fenomeen: er kwamen hele stukken over de Griezelkelder en z'n griezelende directeur in de krant, niet alleen in de pro vinciale bladen, maar ook in de landelijke, in Panorama, in Li- belle, in de Spiegel; de radio vloog er eveneens op af en zo viel de krakerige, bij deze om geving volkomen passende stem van directeur W. Wierstra Th. zn ook al in de huiskamers te beluisteren. Nu is aan dat alles dus een eind gekomen en al mag die catalo gus ons nog vertellen, dat de Directie niet stil zit om steeds weer nieuwe creaties samen te stellen, op dit moment liggen helaas alle wassen boeven en beulen en alle moordenaars werktuigen bij elkaar op een grote hoop en zit W. Wierstra Th. zn werkeloos, teleurgesteld en verdrietig bij z'n oude vader thuis. Het Leeuwarder Wassen beeldenkabinet, annex Griezel kelder, een instituut, waarvan velen zich altijd hebben afge vraagd of ze het wel serieus mochten nemen, een unieke be zienswaardigheid niettemin, die vele anderen wel graag in ere hersteld zouden willea zien

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1965 | | pagina 7