MEER ZOK EN RUIMTE 'T KLEINE KRANTSJE Reigerplein Bontepapesteeg niet meer n Nieuweburen en de Put hebben mensen gewoond, maar de be woners verdwenen en van de woninkjes werden palchuisjes gemaakt. De fraaie naam van Bargejagersteeg prijkt nog op een officieel straatnaambordje, maar het oeroude houten bordje met de naam Doorgaandesteeg, dat er enkele jaren geleden nog hing, is er nu niet meer - zeer terecht overigens, want aan de kant van de Nieuweburen sluit een gemetselde muur deze steeg nu af. Louter pakhuisjes vinden we nu eveneens in de stegen verder op aan de Nieuweburen, de Sint Frederiksteeg, die de bewoners vroeger Schinkevretersteeg noem den, in de Potbakkersplaats en in de Pip- of Poptasteeg, welke laatste met niet minder dan vier haakse hoeken een wonderlijke verbinding vormt van de Nie- weburen met Achter de Grote Kerk. Wie z'n jeugd doorbracht in de omgeving van de Pijlsteeg her innert zich natuurlijk nog de bewoning van de drie gasthuis stegen tussen Grote Kerkstraat en Perkswaltje, de Nauwe, de Digte en de Wijde Gasthuis steeg, en hoeveel gezinnen zul len er wel niet gewoond heb ben in de nu bijna alle verdwe nen stegen bij de Bollemansteeg en de Bagijnestraat: de Kalk steeg, het Bagijneklooster, de Kaatsbaan en de Ruitersteeg Ook de Regenboogsteeg en de Muntesteeg in de Kleine Kerk straat zijn al lang niet meer be woond, maar in het vierkant achter het Oldehoofsterkerkhof, in de wandeling bij voorkeur de Witte Kousenbuurt genoemd, woont nog altijd één gezin - een van de laatste gezinnen, die an no 1965 nog in de Leeuwarder stegen wonen. Geen steen meer Van de Kalksteeg bestaat alleen het straatnaambordje nog de restanten nog wel bestaan is er ook weinig meer, dat nog herinneringen oproept aan de bewoning van de meeste stegen tussen Nieuwestad en Ruiters- kwartier; de Messenmakersteeg, de Drieprinsedaaldersteeg, de Hoedemakersteeg, de Stoker- of Kastmakersteeg, en de Eerste en Tweede Vermaningsteeg. Alleen tegenover het Stadsver- zorgingshuis in de Haniasteeg zijn nog drie zeer gave en goed onderhouden woningen be woond en die kunnen er, lijkt ons zo toe, nog wel tientallen jaren staan. door F E N N O L. In de Molensteeg kon enkele ja ren geleden een bekende stad genoot met de bijnaam De Prik nog voor zo'n woninkje De Noteboom worden gefotogra feerd, maar De Prik is nu dood en van De Noteboom werd een foeilelijk pakhuis gemaakt - al leen de gevelsteen kon behou den blijven en prijkt er nu nog boven een brede groene deur. De tijd, dat er nog gezinnen woonden in de Wolvesteeg ligt ver achter ons - nog altijd even wel is het de steeg van de nij vere handwerkslieden: sigaren maker Van Wier draait er nog SCHOUSTRA steeds z'n sigaren en koperslager Van der Veen drijft er nog het koper. Buitenbuurten Waren ze er in de binnenstad dus bij de vleet, de smalle ste gen en sloppen, ook de buiten buurten het Oldegalileeën en het Vliet hebben tal van be woonde stegen gehad, maar ook hier hebben de bewoners de duisternis verlaten en vertrok ken ze naar het licht. Niets is er meer over van de vroegere glorie van de Drooge Haven, de Steenhouwerij het Panwerk en van Kloosterburen en Klooster- steeg aan het Oldegalileeën, noch rest er iets van al het le ven en alle bedrijvigheid in de stegen van het Vliet, de Potte- bakkersteeg, de Tuinmanssteeg, de Langesteeg, de Weerklank- steeg, het Oranjewaltje, de Dijkshoek. In enkele van deze eens zo nauwe doorgangen staat nog een pakhuisje overeind, andere zijn helemaal verdwenen en verra den al niets meer van alles, wat zich hier in vroeger jaren heeft afgespeeld. De Prik" en z'n vrouw in de Molensteeg Zonniger Zo is het beeld van de stad, ook wat z'n stegen betreft, in de laatste tientallen jaren grondig veranderd: de Leeuwarders heb ben hun sloppen verlaten en zochten zonniger woningen op - over nog enkele tientallen ja ren zal er weer veel minder van al die oude stegen over zijn dan nu. Natuurlijk, we weten het wel: stadssanering is onvermij delijk en slechts toe te juichen en wat veel van die oude hoek jes betreft - opgeruimd staat netjes Maar toch. toch zul len we met een zekere weemoed blijven denken aan al die typi sche hoekjes, die het oude Leeuwarden zo'n apart karakter gaven. Van het labyrinth stegen en sloppen rond de Boterhoek, waarin eens honderden mensen woonden - de Korstbijtersteeg, het Brandjeklooster, de Kalver- gloppe, het Poortje, de Drift, het Oranjeklooster - staat nu geen steen meer overeind en hoewel jan Mutskesteeg ts meer van over.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1965 | | pagina 7