De commissaris laat ouwe schipper vertellen De gevelstenen spreken (3) LL ENAULT OSIER 5 'T KLEINE KRANTSJE mi m MOLEN JONGE FENi: .(ees DeFenu*Uit De Kolen en desvftders-as sch e wee/r SoDoetOokDixsNieuwe Molen L,r ITWEEVERSLÖMDHIER'TVUURWELEER SlETGYDEESUlT^TEeNFoRMEEREN DieDen Eek en Duwesteen rpoet Tot Nutte SToïVerkeeren TotDe Dienst Va nYder Een. ^hemels Hand die, Dekk'Voortaan IitcestigtSoLaNlT SalStaan3 Gestigt Door Varfder *fo/eu/en -mm VOOR NAAR „Dat is oek al weer 'n skoft leden, dat de redacteur van 't Kleine Krantsje een paar stukjes van mij opnam. Het waren wat jeugdherinneringen van een geboren en getogen Vlietster, die mij daar op de Leeuwarder jachthaven een paar prettige uren had bezorgd met ver schillende verhalen uit lang vervlogen jaren. Onder andere over het „Balleskoppen" in zfjn jeugd en over tochtjes naar de Wielen: sundes met het praamke fan Husinga fan it Vliet". En toen enige tijd later de heer Schoustra mij liet weten dat hem gebleken was dat dit soort verhalen, vooral bij de oudere generatie, wel in de smaak vielen besloot ik de oude baas nog weer eens aan het woord te laten. Maar evenals de vorige keer, doe ik weer een be roep op de lezers, wat de spelling betreft. Want er blijken in de Leeuwarder taal tal van woorden voor te komen welke phonetisch slecht kunnen worden benaderd. Ons alphabet schiet wat dat aangaat, tekort. Om bijv. het woord „molen" op papier weer te geven, zoals een echte' Leeuwarder dat uitspreekt, is niet mogelijk. De lezer moge dat dus voor lief ne men en ik hoop dat hem dat niet te moeilijk zal vallen. 3^ it De mooie gevelsteen De Ionge Fenix kunnen we bewonde ren in de muur van het St. Anthony Gasthuis in de Pijlsteeg, waar in 1929 een hele collectie stenen is aangebracht. De steen heeft vroeger de molen aan het Zuidvliet gesierd, die daar in 1752 was gesticht door P. en H. van der Meulen op de plaats, waar al eerder twee runmolens door het vuur van felle branden werden verteerd. De molen stond bij de nu verdwijnende buurt Pietersburen Pietersburen dankte z'n naam aan een van de broers Van der Meulen: Pieter Luitjens Hier dan dus een verder jeugd verhaal van myn bejaarde oud stadgenoot. Ja, het waren toen heel andere tieden. Toen waar der niet veul fetier foor arbei- deskiendes. Nerges waar 'n plakje, waar se hur hutendeur fermake konnen. Overal wud- den je wegjaagt of sat de pliesje je achterna. Want wij haalden fansels oek welris ondoogense streken uut. Maar hoe kon dat oek anders. Wij musten ons seis mar redde. Dat is teuges- woodig wel heel andes. Nou wud der fan alles deen om de jeugd in 'e stokken te houen. Speultunen, klubhuzen en feul is niet genoeg. Maar het skient niet feul te helpen. Lees de kranten maar. Je skrikke der fan, wat die op- slopene jonges teugeswoodig niet an durve. Inbreke in skolen en daar de boel feniele en soms in brand steke, so dat de brand weer der an te pas komme mut. En gaan so mar deur. En as je der wat fan segge durve, dan krije je niet allienig 'n grote bek en wudde je uutskollen, mar je belope oek nog de kans, dat de groteren je anfliege en je 'n paar opdonders fekope. Of je stienen na de kop gooie. Respect Nee: hoe ondoges wij soms oek waren, so raar deden wij ut nooit. Wij gaven nog wel om seggen en foor de pliesjes had den wij oek wel respekt. Dat waren allemaal wel goeie kerels en niet so jong meer. En fan kiendes konnen se wel wat hewwe. Ik kan se nog best alle maal foor mij hale en fan de meesten weet ik de namen oek nog wel. Daar hadden je bijvoorbeeld pliesje Hoog. Een grote knappe kerel, met so'n mooie grieze baard. Hij stak wel 'n kop bo ven de anderen uut en war oek wat meer dan gewoon pliesje. Goudene streep Hij had 'n goudene streep op syn mou en war oek so wat de baas over de anderen. En hij was sterk as 'n beer. Ik hew it ris metmaakt, dat hij heelegaar allienig 'n dronkene kerel die op sien poten niet meer staan kon en languut op de balstienen lei, naar ut bero sleepte. En Hoog had er gien werk van. Ja, sukke spektakels siene je teu- genwoodig niet meer, mar toen om 'e haverklap. Want toen wudde der heel wat af zopen. Je sagen Hoog anders niet so feul bij de weg. Allienig as der erges wat te doen was. So as op Koninginnedag of met de ker mis op 't plein. En meer fan dat soot fan dingen. En Frei- dags was hij altied op 'e koeie- merk. En winters keurde hij met 'n andere pliesje ut ies in 'e grachten, om te sien of dat al fetroud war. Dat deden se met 'n sootement fan boor. Hij droeg dan gien helm, mar so'n swatte klots fan knienefel. Die hadden trouwes de andere jiliesjes oek op, as it erg koud was. Nou sien je die dingen niet feul meer. Nou loopt alles sowat met de blote kop. En as dan Hoog sei, dat ut ies dik genoeg was, dan mochten 'n mennich skippes, die daar in- froren laggen (en oek wel ande re die der om vraagt hadden) van him hier en daar batten legge en banken of wat ouwe stoelen op ut ies del sette, waar de minsen hun dan opbiene konnen. Hoog. had ut dus foor 't seggen. Hij ston oek best an- skreven bij de burgerij en wij, jonges suden ut wel late, om hem de gek an te steken. Hij hoefde mar naar ons te kieken, of wij naaiden der al uut. Der het in Luwadden later nooit weer soo'n pliesje weest. Dat durf ik gerust te seggen. Maar der was wel 'n andere, die wij welris plaagden of in 'e ma ling namen. Dat was kleine Koopaltsje. Met sien helm op, leek ut nog wat, maar andes had hij niet feul bij te setten. En as hij sag, dat der in 'e verte wat te redden was, dan gong hij gau 'n endsje om. Maar ut was andes wel 'n goed mantsje, die feul fan kleine kiendes hield. Bij de han Hij had faak 'n stuk of wat om 'm hene en die pakten hem soms bij de han. En kuierden dan 'n endsje met hem op. En ik hew wel sien, dat hij met sien rooie sakdoek soms bij enkele de snotbongels weg feegde. Nee: fan hem hadden wij nooit last. Feul banger waren wij foor Brandsma. As die je te pakken kreeg, dan, wuden je ut wel lo ve. Dan kregen je faak 'n paar klappen omme kop en hij kon je oek blikstiens in je armen kniepe. Dat hew ik oekris on dertonnen. Een week later kon je de blauwe plekken nog sien. En toen ons moeke mij de sa- terdagsaves in 'e tobbe had, froeg se: „hoe bist daar ankom men Ik sei toen maar dat ik teugen 'n hekje fallen was. Want as ik feteld had, dat 'n pliesje mij te pakken had had- de, dan had ik fan moeke mis kien nog 'n paar klappen omme kop kregen. Die pliesjemannen kregen ons andes niet gau te pakken. Wij konnen fansels feul vlugger uut de futen komme, dan sij. Mar ut gebeurde oek wel us dat sij ons over ut mot kwamen en wij gien kant meer uut konnen. Dat overkwam mij oek us 'n keer Achter de Hoven. Dat was toen nog een puundiek, met an weerskanten bomen en brede sloten. Daar fermaakten wij ons dan met polspringen en het fangen van stiekelbeerskes. Maar wij haalden der oek wel protternesten uut. En toen ik ris een keer in een boom klom men was, kreeg Brandsma mij te pakken. Het was flak voor die grote boereplaats van Van Asperen. Die is later opbrand, maar hij was nog groter dan die fan Schoustra. Die staat der nog. Ik sat al mooi hoog in de tak ken en mien kameraden ston- nen naar mij te kieken. En in ienen sag ik se hard wegfliegen. Want daar kwam Brandsma om me hoeke. Hij sag mij sitten en ik kon so gau niet op 'e grond komme. „Bliksemse aap", hoorde ik hem seggen. „Wat doest dou in die boom. De kanst dien poten wel breke en dan sitte dien fader en moeke der mar met. En kanst die veugels niet met rust late En hest al eikes bij die Hij tilde mien pet op, mar daar lag niks onder. Toen kreeg ik 'n paar flinke klappen omme kop en hij kniepte mij fiks in mien arm. Dat liegde der niet om. Toen liet hij mij weer los. „En nou waarskou ik dij, dast hier fan 'e feugelnesjes afbliefste en as ik dij hier weer trappeer, dan donder ik dij hier de sloot in. Hest dat begrepen. En nou naar huus". Nou ik fansels gau fut. Naar mien kameraden, die 'n end vedderop stonnen te gniezen". H. VOORDEWIND (Wordt vervolgd) Op deze foto van plm. 1912 kunnen verscheidene vermaarde Leeuwarder politiemannen van vroeger zien: op de voorste rij v.l.n.r. Turkstra, Hoog, inspecteur Van Doom, commissa ris Wesser, inspecteur Thomassen en Eekhof. Staande: Van der Heide, Botter, Terpstra, Inia, Kruit, Brandsma, schrijver Edinga, Kramer en Terveer. SPANJAARDSLAAN 162 - LIEUWARDEN -TELEF. 05100-20042

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1965 | | pagina 5