Lezers klommen in de pen HUTTIN6 BEDRIJVENPRIJSVRAAG WERD GROOT SUCCES geen enkele zonder (out 5 'T KLEINE KRANTSJE Uitslag kleur wee! strijd O, schone stad So voor en na hewwe al heel wat ouwe Liwadders in 't Kleine Krantsje skreven. 't Was aardig, beslist leuk. We hewwe alle maal nog wel een warm plakje in ons hart foor die goeie ouwe stad; er wudde songen van „O schone Friese stad ik zal je nooit verachten, al stinken ook uw grachten" bij Paardekam op de Weaze. 'k Wu er oek nog wel es wat van vertelle as 't kon, want ik bin oek al so sachjes an een ouwe inboorling van Liwadden wudden. 't Staat mij allemaal nog so helder voor de geest as was 't gister gebeurd, 'k Wu namelijk nog es wat skrive over de diensten van 'e gemeente so om 1900 heene. We woonden op 'e Nijburen bij de Breedstraat op nr. 114. Naast ons woonde Naatje Turksma. Die huzen stonnen so'n vijf meter achteruut. Later het er nog de weduwe Heerewaarden woond, die bij har dochter (van der Geest] inwoonde. De konin gin het har toen nog besocht; dat weet half Leeuwarden nog wel. Die Nijburen was vroeger een gracht met an beide kanten iepebomen en dan nog een brede straat van zeven of acht meter breed. Later hewwe se die gracht dichtgooid en mochten die nije huzen naar voren komme as se weer opbouwd wudden. Een huus staat nog op die ouwe rooilijn op het hoekje bij de Monnikenmuurstraat. Denk er maar es om. Daar woonden in die tijd nogal deftige burgers. Mijnheer Fabius met het Hypo- theekkantoor, waar nou „Irene" in is; Dr. Schreuder, Mr. Haver- schmidt, Architect de Groot en vedders Turksma's, Cohen's, Dwingers, allemaal joden, 't was een levendige boel daar. Mien vader was gardenier; hij had land bij de viever achter het land van Dames aan 't Cambuursterpad, waar nou de Bleeldaan en Jacob Binckes- straat binne. Moeke had een groentewinkeltsje op 'e Nijbu ren, so 'k sei, maar dat was 't maar half. Want naast eerpels en groente verkocht se zowat alles waar maar een nutske an te verdienen was, want we had den een depot van Dalenoord an 'e Westersingel. Sprits en al lerhande; beskuten van Bakker de bakker op 'e Nijstad, pot- guud van Dorema en Draaisma op 't Vliet, thee van R. H. Dijk stra, tabak van Bouwe Taconis (6 centen 't pakje), dweilen, hanskrobbers, spelden, naalden, naaigeren, Reckits sakj es blauw, feterband, haken en ogen, skun- puutsersguud van Greidanus op 'e Eewal, wollen gerens van Bielinga op 'e Voorstreek, butter van 'e Butterfabriek, kaas en eiers, moster van Jacké, Harlem mer olie van Waaning Tilly, baggelaar en lange turf, vuur makers en talhout, skuurwand en liem voor 't skoonmaken van 'e potten en pannen; rooie wriefwas van Elzinga over de Kelders, 'k Hef seker nog wel wat vergeten maar dit was het sowat. Saturdags, vooral in 'e somer, stonnen de stoep en de kamer en de keuken met bénnen eer beien in 's winters gong er een oxhoofd suurkool de deur uut in één week (3 centen de kop). We konnen mooi speule op 'e Nijburen: overstraatsje - kat en kater - karrejantsje - tiepelee midden op 'e balstienen straat. Die enkele peedewagen dee ons niks. Dan is 't nou wel even anders Leeuwarden K. POSTMUS Jan van der Werff III Ter verduidelijking: hij was een eerlijk, oprecht en alleszins be trouwbaar zakenman, met uiterste consequenties. Deze laatste eigenschap echter, maak te dat hij soms in wonderlijke situaties verwikkeld werd. Ik denk hier o.m. aan zijn roem ruchte vergadering: „Waar gaan we heen in een uitverkochte „Zalen Schaaf", welke vergade ring indertijd nogal wat deining en hilariteit in de stad teweeg bracht. Deze en andere buiten- nissigheden brachten de lach spieren nogal eens in beweging. Men kan zulks achteraf be treuren of komisch vinden, doch de feiten liggen daar nu eenmaal. GRAFMONUMENTEN SCHOORSTEENMANTELS DE FR1ESCHE STEENHOUWERIJ SINDS 1930 TELEFOON 30180 - 29278 - 27866 - 28286 Overigens, dat zij hier uitdruk kelijk vermeld, hij was een ke rel in de meest gunstige zin des woords. Een man, recht door zee en met karakter, die on danks alles respect afdwong en ieders achting genoot. Dit is Jan van der Werff, een „merk waardig Luwadder" uit het be gin van onze eeuw. Leeuwarden K. WWVWWWW*AAAAAA/ Beste jongens en meisjes, wat hebben jullie die plaat van onze prijsvraag ,,'t Klei ne Krantsje bestaat 1 jaar Jabbidabbidoe" prachtig ge kleurd Het is een hele op gaaf voor de jury geworden de 25 prijswinnaars aan te wijzen. Jammer, dat niet alle inzenders een prijsje konden krijgen - was dat zo, dan hadden we alle boekwinkels in Leeuwarden moeten leeg- kopen. Nu de gelukkige winnaars. Dat zijn: Nelleke Terpstra, Pieter de Hooghstr. 4 (4 j.); Annemieke Bekking, Ferd. Bolstr. 117 (5 j.); Saskia Heeringa, Ferd. Bolstr. 5 (4 j.); Alida Batema, Verl. Schrans 45 (5 j.); Jan Switters, Ruysdaelstr. 9 (6 j.); Frits Deern- ter, Ahornstr. 16 (5 j.); Rixt de Block, Mr. Thorbeckestr. 23, Wolvega (6 j.); Itte Akke Feen- stra, Schieringerweg 59 (7 j.),- Folly Flonk, Cambuursterpad 100 (6 j.); Margot Stelpstra, St. Hubertstraat 9, Nijmegen (7 j.); Arthur Denzier, Boeierstr. 16 b (7 j.); Anne van Houten, 2e Rembrandtdwarsstr. 10 (8 j.); Hillie Smit, P. Stuyvesantweg 250 b (9 j.); Paulette de Jong, J. Lievenstr. 59 (8 j.); Sietze Hof- stra, A. v. Beijerenstr. 55, Hel- levoetsluis (8 j.); Tineke van Delden, Ruusbroeckstraat 29 (9 j.); Paula Wilming, Dennenstr. 67 (10 j.); Ina Visser, Lippinge- slag 26 Emmen (9 j.); Aukje Winsemius, Handelstr. 1 (10 j.); Johan Bron, Akkerstr. 13 (10 j.),- Rico Jan Flooijsma, Sumatrastr. 19, Attie de Goede, Jan Vossen- steeg 37, Leiden, Joke Laverman, Bijenhofstr. 6, Hans Terpstra, Prof. Vitringastr. 19 Franeker en Carla Horst, Valeriusstraat 80 c (6 j). Allen heel hartelijk gelukge wenst De jongens en meisjes buiten Leeuwarden krijgen hun boeken per post toegestuurd, die in Leeuwarden krijgen ze thuis bezorgd. Stortvloed van oplossingen Onze grote bedrijvenprijsvraag is een enorm succes geworden. Vele honderden lezers van 't Kleine Krantsje hebben zich geestdriftig op de lastige problemen gestort om een zo goed mogelijk resultaat te bereiken. De tallo ze haken en ogen van de prijsvraag hebben juist velen gestimuleerd om door te zetten tot ook de haast onvindbare bedrijven gevonden waren. Maar niemandf!) is er in geslaagd alle 226 vermelde bedrijven te vinden: er waren 9 inzenders met maar 1 fout en onder deze ne gen topscorers zijn de zeven beschikbaar ge stelde prijzen verloot. De twee onfortuinlijken die bij deze loting buiten de mand vielen, worden voor hun prestatie echter toch nog beloond: met zeer veel waardering voor deze prijsvraag en de inspanningen, die de deelnemers zich hebben getroost, heeft de Commissie Centrumwinke liers voor deze afvallers spontaan waardebonnen beschik baar gesteld. Natuurlijk is het onmogelijk al le fouten, die gemaakt konden worden na te gaan,- toch willen we graag een enkele toelichting geven. De in de prijsvraag op genomen bedrijven waren óf contractadverteerders van 't Kleine Krantsje, óf zaken, die op ons verzoek aan deze prijs vraag hun medewerking ver leenden. Nu kon het gebeuren, dat er twee of zelfs meer bedrijven met dezelfde naam in de stad wer den opgespoord, terwijl wij maar één naam in de prijsvraag vermeldden: in die gevallen kon men natuurlijk niet weten welk bedrijf precies door ons werd bedoeld. Vanzelfsprekend heb ben wij deze inzendingen van niet door ons bedoelde bedrij ven, die evenwel toch de ge vraagde namen droegen, voor goed gerekend. Veruit de meeste fouten zijn gemaakt door inzenders, die met oude adressen kwamen aandra gen: natuurlijk ging het om de juiste adressen van nu en door alle verouderde adressen hebben we dan ook een streep moeten halen. Andere struikelblokken: de drukkerij van onze krant heet Bos EN co en niet Bosco: we noemen die beide grote zaken op de Nieuwestad toch ook niet VD en CA De Planter: siga renzaak op de Oldegalileën wie de Lindebuurt uitrijdt ziet de naam met grote letters op de etalageruit staan. De zaak, die Simca-automobielen ver koopt heet Dijkstra's Automo bielbedrijf en niet Simca, de N.V. Rosier heet ook niet Re nault. Simca, dames en heren, is een autorijschool in de Leeu werikstraat. En dan: Historica., wat een valstrik Historica zit niet (meer) aan de Verlengde Schrans, maar op het Zuidvliet - wie heel goed uit z'n ogen keek, kon het weten Tal van bedrijven hebben grote belangstelling voor deze prijs vraag kunnen ondervinden - ze werden dikwijls opgebeld of door belangstellende inzenders bezocht en ook de heren van de Kamer van Koophandel hebben moeten merken, dat 't Kleine Krantsje een prijsvraag had.... Heel wat deelnemers hebben heel wat (extra) werk van hun oplossing gemaakt,- jammer, dat niet allen een prijsje konden winnen, maar dat is nu een maal bij iedere wedstrijd zo. Op de pagina's t2 en r3 staat de volledige oplossing: de om schrijving van de aard van de verschillende bedrijven is uiterst summier gehouden, maar daar mee zijn door de inzenders ook bijna geen fouten gemaakt. Tenslotte: over de inzendingen kan niet meer worden gecor respondeerd - u moet maar den ken, dat de hele redactie van 't Kleine Krantsje onder een berg brieven bedolven ligt. En nu de prijswinnaars: EERSTE PRIJS: f 100,-: W. J. Huisman, Schieringerweg 225 c TWEEDE PRIJS: f 75,-: S. J. Lap, Essenstraat 53 DERDE PRIJS: f 50,- S. Romkes, Bordineweg 77 VIERDE PRIJS: f 25,- Mevr. L. C. Damsma, Beukenstraat 26 b VIJFDE PRIJS: Boekenbon, mevr. A. Bontekoe—Van der Veen, Rameaustraat 3 ZESDE PRIJS: Boekenbon, J. Riewald, J. v. Scorelstraat 45 ZEVENDE PRIJS: Boekenbon, L. Lap, Eikenstraat 8 Verder waardebonnen, aangeboden door de Commissie Cen- trumwinkeliers, voor de heren C. J. Harmens, Elisabeth- straat 50 en K. Westerbaan, Uiterdijksterweg 59. De winnaar van de eerste prijs ontvangt bovendien een camera, aange boden door de Handelsonderneming Helios, Bij de Put te Leeuwarden.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1965 | | pagina 5