Ouwe pliesjes waren heus de slimsten niet De gevelstenen spreken (4) Q ENAULT [I OSIER Liwadder op de praatstoel 7 •T KLEINE KRANTSJE Maklik segge VOOR NAAR Moeke niedig Oppe kerfstok Hou op jimme Pliesje In het vorige nummer van 't Kleine Krantsje heeft oud-commissaris van politie H. Voorde wind geschreven over zijn ontmoeting op hetVliet met een ouwe Liwadder, die een ras echte verteller bleek te zijn. Het verhaal ging over pliesjes in het gemoedelijke ouwe Liwadden. Vandaag laten we de commissaris weer aan het woord. Of beter gezegd: de commissaris laat de ouwe schipper verder vertellen. Gevelstenen met schepen erop kunnen we vinden in bijna elke stad in Nederland: als een van de populairste vervoer middelen werd het schip door onze verre voorouders graag als gevelversiering aangebracht. In het hartje van Leeuwar den, bij de Put, vinden we zo'n zeilend schip in de gevel van het pand nummero 3 - het moet daar in het laatst van de zeventiende eeuw zijn aangebracht. Maar dat is niet de enige steen met een schip, die er nog in Leeuwarden te vinden is - er zijn er nog een paar, al zitten die toevallig op voor het publiek vrijwel onvindbare plaatsen, zodat ze nauwelijks bekend zullen zijn. De af beelding van zo'n op een achter af plaats je ontdekte steen geven wij nu: dit scheepje siert de muur van een klein boer derijtje op Kleyenburg bij het Nieuwe Kanaal. Heel vroeger heeft de steen wellicht in de gevel van een veerhuisje op Kleyenburg gezeten; jaren geleden kwam ze bij graafwerk in de steeg te voorschijn uit de grond. De toenmalige bewoner van het boerderijtje, de heer Koopmans, plaatste de steen toen in de muur van z'n kleine binnen plaatsje. Een jaar of tien geleden is de steen keurig geverfd; de familie Andringa, die het huis nu bewoont is maar w&t trots op deze bijzondere decoratie te sien en ging mar dicht tegen moeke an sitten op soo'n lange bank. Het duurde mar even, of Frans ging opstaan en liep naar die tafel. Wat hij daar sei, kon ik niet festaan, maar hij winkte mij, om bij him te kommen. Ik waar fansels skietend benaud, maar mien moeke ging met mij. Doe froeg ien fan die swatte heren mij wat, maar ik kon gien wood ut bringe. Doe sei hij teugen mien moeke: „ik zal er nu maar twee kwartjes van ma ken, omdat het de eerste keer is. Maar als het weer gebeurt, dan wordt het meer. Dus zorg er voor, dat je zoontje niet weer zulke dingen doet". En doe hoorde ik moeke seg- gen: ja, dat kan mijnheer mak lik segge, maar ik kan him de hele dag niet tuus houe. Dan mocht ik him wel fast biene. En nou mut mijnheer marris segge, waar die kiendes dan wel speule magge. Maar dat wist die mijnheer oek niet, sei hij. Daar kon hij him niet met bemoeie. Maar ik sal myn best doen, sei moeke doe weer, want it geld groeit ons oek niet op 'e rug. En doe konnen wij weer gaan. Maar ik bin der later nooit weer weest gelukkig. Dat is nou al lemaal al so'n kleine seuventig jaar leden maar it is as of het gister gebeurde. Want sukke dingen blieve je wel bij". H. VOORDEWIND (Wordt vervolgd) SPANjAARDSLAAN 162 - LEEUWARDEN -TELEP. 05I00-2004J Dat waar gien Luwadder plies je, maar 'n riekspliesje. Dat kon ik sien an sien kleren. Mien moe ke ston an 'e deur en ik speulde in 'e bleek. Hij gaf mien moeke 'n groot pepier over en moeke sei: wat mut dat; mutte jou hier weze Ja, sei die man. Dat is foor jou seuntsje; die mut foor komme. „Waarom dat vroeg moeke. Dat kanne jou in dit stuk leze sei hij. Hij het, loof ik, erges over ut land lo pen. En dat mag niet. En doe gong hij weer fut. Moeke begon dat pepier te lezen en der ston in, dat ik dan en dan komme must foor het kantongerecht op 'e kaai. Moeke niedig fansels. Wat hest nou weer uuthaald, froeg se. Ik fetelde doe, dat ik 'n tied leden met een mennich kameraden bij Skilkampen an it slootsj esp rin gen weest hadde en dat wij doe door 'n pliesje pakt waren en dat die ons namen opskre- ven hadde. Maar moeke wist fan niks, want ik hadde it tus nooit feteld. „Nou is it andes niet", sei moeke. Ik waar al bang dast wat stolen hast. En daar bleef het doe bij en ik waar al bliid, dat ik niet op mien mieter kreeg. Maar 'n paar weken later must ik dus naar de kaai en ik hadde der niet feul nocht an. Maar moeke sei: dou sust der hene, andes krije wij nog meer gedonder. En se salie dij daar niet opvrete en ik gaan met. Nou; doe moeke dat seit hadde durfde ik wel weer. Wij kwam- men daar in 'n grote kamer en der satten al meer. Groten en kleinen. Die hadden dus oek allemaal wat op hur kerfstok. Fan mien kameraden sag ik gien ien en sy waren dochs oek op- skreven deur Frans. Hij waar der wel. En achter 'n grote ta fel met 'n groen kleed der over satten 'n paar heeren in swatte hansoppen. Ik durfde hast niet om mij heen „Ja: oue Brandsma kon it welris raar opsegge, maar it war dochs wel 'n beste kerel. En om de bliksem niet bang. Dat hew ik ris sien, op 'e kaai. Daar ston doe nog die ouwe vismerk. Die hewwe jou oek nog wel ken nen. Dat ding wudde doe oek al niet meer bruukt. Nou en dan laggen der wat korven of kisten in, fan groentemannen, die daar dichtbij woonden. Er ston wel een iezeren hek om heen, maar daar klommen wij maklik over heen. En daar speulden wij dan faak hele skoften, want daar had gien ien last van ons. Maar op 'n middag waren daar straatmakers an it werk. Dat waren gien luwadders. Het wa ren loof ik Belsen. Die mannen lusten wel 'n slukje en wij sag- gen se faak dronken. Maar ut waren andes wel bekwame stra- ters. Die middag waren se flak naast die vismerk an ut werk. Mar feul skot sat der niet in. Dat konnen je wel sien. Se had den doe seker oek weer 'n sluk je op. En in ienen begonnen se te fechten en hadden se mekaar bij de huud. It gong der raar om weg. Soms laggen se boven op mekaar. En se gaven mekaar opstoppes die der niet om lieg- den. Der stonnen oek al gau wat minsen omheen, die begonnen te skreeuwen; „hou op jimme". Mar der waar gien ien, die de hannen uutsteke durfde. It wud de mij oek slim genoeg, mar wij stonnen feilig achter dat hek. En daar inienen stapte Brandsma het pontsje uut. Hij hadde it spektakel sien, doe hij an de overkant op 'e Grachts- wal liep. En hij der doe fansels op af. Met het pontsje de gracht over. Hij stoof op die beide ke rels af en prebeede se fan me kaar te krijen. Wij hoorden him seggen: „wat bliksem; wat sal ie wij nou hewwe. Ophoue jim me". Maar doe keerden die beide kerels sich teugen him. De grootste fan de twee sloeg him de helm fan 'e kop en de andere sprong him op 'e rug. Mar Brandsma, die toen oek al niet so jong meer was, kregen se niet teugen de grond. Hij trok sien sabel en begon er in om te fegen. Het bloed liep die kerels al gau lans de kop. Doe wuden se wel om liek en skei- den uut. Maar doe waren se nog niet fan Brandsma af. „Fooruut, jimme beiden. Met naar ut buro. En andes slaan ik jimme hier de hasses in", hoor den wij him seggen. Doe wud- den die beide kerels het wel love en as lammen gongen se met. Tuus fetelde ik fansels al lemaal in geuren en kleuren, wat ik daar bij die ouwe vis merk sien hadde en hoe Brand sma die dronkene kerels op hun donder geven hadde. Ik hew later nooit weer sowat met maakt, want sukke tonelen fielen doe hast nooit foor. Ja; die oue pliesjes waren foor ons de slimsten niet. Die sag- gen wel wat deur de finges. Maar nou en dan kwammen der oek wel ris nijen bij. En die sloofden hur dan fansels in het begin wel uut en satten ons achter de fodden. Ja; dat waren echte stinkets. En der waar ien bij, waar wij vooral bang voor waren. Die hiette Frans. Sien achternaam weet ik niet meer. Maar as hij achter ons an sat, dan hadde hij ons gau te pak ken. Want hij sat op 'n fiets. Dat waar doe wat nijs foor de pliesje. Ja; dan waar der faak foor ons gien ontkommen an. Maar hij sloeg ons nooit en sltreef allienig ons namen maar op. En dan sei hij: „jimme salie der wel fan hore". En ik hew der ien keer oek wat fan hoord. Want op 'n morren stapte der 'n pliesje bij ons deur it hekje. Dit was de ouwe vismerk oppe Oosterkade, vlak bij de electnsche brugge. Hier kreeg pliesje brand sma de beide straatmakers te vakken: ..wat bliksem, nnhnuwe iimme skreeuwde ie.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1965 | | pagina 7