'T KLEINE KRANTSJE Dag meneer de Burgemeester we burgervader waarnemend burgemeester werd. Hij bleef dit tot 16 maart 1946, op welke datum de benoe ming afkwam van Mr. Adri- aan Anne Marie van der Meulen, wiens portret u al op de voorpagina van deze krant hebt kunnen zien en aan wie wij een afscheids- artikeltje wijden op de pagi na's 6 en 7 van deze krant. ik Bijna twintig jaar heeft Mr. A. A. M. van der Meulen als burgemeestér in Leeu warden de scepter gezwaaid, maar daarmee kwam hij nog niet toe aan de ambtstermijn van Jhr. J. M. van Beyma, die van alle burgemeesters van Leeuwarden van deze eeuw het langst, namelijk vijf en twintig jaar, de voor zittershamer van de gemeen teraad heeft gehanteerd. Alleen de ouderen onder ons zullen zich de figuur van burgemeester August Eduard Zimmerman (foto rechts bo ven) nog herinneren: hij werd in 1904 burgemeester van Leeuwarden als opvol ger van flu. Mr. Anton ie Roëll. De heer Zimmerman bleef de heer Van Beyma zijn ambt vervullen en zijn ambtsperiode had nog langer kunnen duren, wanneer de bezettende macht in de laatste oorlog het niet nodig had geacht de heer Van Beyma te vervangen door een burgemeester, die lid was van de N.S.B. Zo kreeg Leeuwarden in 1943 eindelijk een nieuwe burgemeester in de figuur van Mr. Wilhelm G. Schönhardt (foto rechts onder), wiens hegemonie zou eindigen op de dag, dat de bevrijders kwamen. De burgemeestersstoel werd daarna bezet door Mr. Jacob Algera (foto midden), die in afwachting van de benoeming van een nieu- Een benoeming tot burgemeester van Den Haag maakte een eind aan de burgemeesters loopbaan van de heer Patijn in Leeuwarden in 1918, na dus slechts zeven jaar Leeuwar dens burgervader te zijn geweest, gaf de heer Patijn de ambtsketting over aan Jhr. Mr. fulius Matthijs van Beyma (foto links onder), geen onbekende in onze stad, want van Beyma was toen al vier jaren burgemeester van Leeuwarderadeel geweest. Niet minder dan vijf en twintig jaar bleef burgemeester tot 1911 in welk jaar hij werd opgevolgd door Mr. Jacob Adriaan Nicolaas Patijn (foto links boven).

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1966 | | pagina 3