ORNZEA3DRT D ENAULT II OSIER 'T KLEINE KRANTSJE 4 C\é J<m fuef rnyi Van alles wat VOOR NAAR Lezers klommen in de pen Jentsje Woudenberg In ut Kleine Krantsje nr. 34 staat un stukje over Jantje Woudenberg, wat volges mij niet helemaal klopt, meheer de redacteur. Vooreerst hiet- te de man gien Jantje, maar Jentsje en die lietsjes van hem wudden altied bij mien ouwe baas Jan van der Veen op 'e Keizersgracht nr. 20 drukt. Ik weet dit wel goed, want ik hew van mien elfde tot mien achttiende jaar daar werkt en veskeidene van de lietsjes van Jentsje sette mutten, wat een hele toer was, daar die man ofgriese- lik gemeen skreef. Voor een koepiet had ie al tied un pons tabakspude no dig. Dis snest ie dan op en had un heel vel. We hewwe ien keer een bak beleefd, die ik hier nog us even ut de doeken doen sal. Op un keer komt Jentsje met un stuk of wat opensneden tabakspuden bij de baas met wat vesjes over een kerel, die se met een meid ir, ut strooi fonnen hadden bij un strooifabriek. Nou, daar sat wel wat in en we drukten der un paar duzend van. Dan kreeg Jentsje een paar hon derd voor lou senten OU must ik naar Pang in 'e But- terhoek en naar Hotse Piel, die daar in un loosjement woonde, om te seggen dat er weer nije lietsjes waren. Maar nou komt ut: we had den al een dikke duzend af- leverd aan Pang en Hov.se, doe de pliesje bij de baas kwam met de boodskap dat er een aanklacht tegen hem indiend was deur die kerel die 't ze met die meid in 't strooi snapt hadden, wegens laster. Nou, dat was niet best. De baas must voor de heren komme en Jentsje van sels oek en ut eind van het lietsje was, dat Jentsje vier weken in 'e nor must en de baas f 1,25 boete kreeg. Dit wou ik noch maar even seg- ge over Jentsje Woudenberg. Leeuwarden W. VAN DER SCHAAF IS Nieuwe Toren De foto van de Wirdumerdijk met hotel Amicitia moet ge maakt zijn voor of in 1883, dus niet 1888. De nieuwe toren werd door de decemberstormen van 1883 namelijk in een ge vaarlijk scheve- stand gedrukt en op de foto staat de toren nog kaarsrecht. In 1884 werd hij af gebroken. De gevelsteen SPQL heeft, naar mijn mening, in de Hoekster- buitenpoort gezeten, dus voor de eigenlijke poort. Op tekenin gen is dit duidelijk te zien. Leeuwarden P. M. 121 Willem Onclin I De heer Tiemersma is abuis wat Willem Onclin betreft. In derdaad woonde op de Voor streek een Onclin, waar vloer kleden, tafelkleden en dergelijke verkocht werden, maar hij woonde niet tegenover de Nieu- weburen. Tegenover de Nieuwe- buren was de zaak van Doedijns daar stond een levensgroot op gezet paard op de stoep. Dan kreeg je de winkel van Copini, daarnaast Gramsma de barbier (daar kon men ook boodschap pen afgeven voor de karrijders en beurtschippers). Dan kwam er een grote kruidenierswinkel van Jellema en daarnaast woon de Onclin. De zoon van Onclin heb ik niet gekend, maar wel zijn vader, een stevige figuur met aanleg voor een buikje. Hij was nogal een donker type met bruine ogen en donker haar. Leeuwarden A. D. K. 21 Willem Onclin II De heer Onclin van de Voor streek was een oom van Wil lem. Zijn vader was steenhou wer, evenals nog twee broers van Willem, Bettus en Andries. Hij werkte vroeger bij Van der Meulen op de Oostergrachtswal en woonde Achter de Hoven in een buurt tegenover Stelwagen de Bakker. Nog wel meer zou ik van de familie weten, maar misschien krijgt u de zonen nog wel bij de redactie, daar die nog spring levend zijn. Mijn man werkte vroeger ook bij Van der Meulen, zodoende weten wij een en an der. Misschien komen er in lichtingen genoeg maar anders is dit even een aanwijzing. Leeuwarden A. DE JONG-v. d. HOEST In de tachtiger jaren was Vader Van der Poort 'n broerenarbeider en verdiende per week f 2,50 op eigen kost m de wintermaanden. In het voorjaar 4 gulden per week en de kost en in de zomer en de hooiing 6 gulden en kost, van 's morgens vier uur tot soms half elf 's avonds. KI Bij ons thuis hadden wij zes of acht kippen. Waren er twintig eieren, dan brachten wij ze naar joh. Swart, winkel op het Vliet. Er werd 35 cent voor be taald. Voor dat geld boodschap pen terug: een kop bruine bo nen 6 cent, bijna geen eten, rolletje kunstboter zeventien cent (smaakte wat zeepachtig). Voor de andere 12 cent kan ik mij niets herinneren. KI Hein Appeldoorn was toen denk ik een veertien jaar en hij was boten aan het schoonmaken en verven, zijn vader was daarbij en die was toen ook nog niet oud. K Op het Vliet was het rustig, maar wat ik er indroevig vond, dat was een heel oud paard en mager, die maar steeds in de rondte liep om een kuil. Ik ge loof dat daar steen werd ge maakt. Ik heb in mijn leven OUDE TIJDSCHRIFTEN 't Kleine Krantsje is er blij mee nooit meer zo'n afgeleefd dier gezien. De oude mensen van het Vliet moeten het ook nog wel weten. K Als 's winters het ijs sterk was, dan kwam er vanaf Leeuwarden een baan en een bijbaan. Wat kwamen er dan een mensen uit de stad langs rijden Deftige heren met korte fluwelen broek, zwarte linten bij de knie en zilvergrijze kousen en geloof ik platte schoenen met zilvergrij ze gesp. Ook kwam er veel volk uit de Wouden naar Leeuwar den. De bijbaan was voor ver voer van goederen van en naar Leeuwarden: sleden met turf van Beets, zeil op de slee en dan ging dat er hard van door. Was het heel sterk, dan ook bellesleden mooi opgetuigd, wat waren de paarden dan mooi Wij als kinderen liepen 'savonds de baan op naar een herberg; daar was dan dansen en muziek. Er kwam een vrouw met een zoon bij ons lopende van het Vliet. Zij zei tegen ons, ik moet zien of mijn kerel hier nog zit. Hij is een plakker. Zij zag de kerel gauw, maar die kon staan noch lopen. Wel, er lag 'n oude wieg aangespoeld aan de kant van het ijs, die werd opgehaald en toen is de plakker geloof ik niet zacht in zijn wiegje gelegd. Toen hij er in lag met de benen omhoog, moeder en zoon trek ken aan de wieg en zo zijn zij vast op het Vliet aangekomen. K Ja, nog dit: Markus van het Vliet die kon rijden, hele ouder wetse schaatsen met hoge hals en grote proppen er op: mooi gezicht voor ons als kinderen V. H. 21 Beste Meneer Heel hartelijk dank voor het boek dat ik ontvangen heb. Om dat ik gewonnen heb met de kleur wedstrijd. Groeten van Leeuwarden CARLA IN DEZE TIJD VAN IN FLATIE EN TOTALE GELDONTWAARDING kunt u het beste datgene ko pen waarvan bewezen is, dat het waardevast is. De beste belegging is dan ook een klein model piano Het is een muzikale maar bovenal een waardevolle belegging, die een mensenleven meegaat. Vraagt gratis vakkundige adviezen, prijscouranten of bezoek van onze vertegen woordiger. Nieuwestad 103 Leeuwarden V'Tel. 25693, na 7 uur22882 Meer dan 50 jaar een begrip op muziekgebied. Bekend om zijn collectie klein model piano's en elektronische or gels waarvan nog een be perkt aantal tegen oude prijzen. SPANJAARDSLAAN 162 LREUWARDEN -TELEF. 05100-20042

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1966 | | pagina 4