beg ander aanzien twintig jaar Met pensjoen.. 'T KLEINE KRANTSJE VAN MEULEN afscheid nemen een drukte van belang op het stadhuis van Leeuwarden. Amper ook mensen af en aan. Het was het afscheid van Mr. J. Algera, jf van de Friese hoofdstad. Nu echter begroetten de Leeuwarders A. M. van der Meulen, die bij Koninklijk Besluit tot burgemeester oemd. Het was feest in het stadhuis, maar een zorgelijke onder ten te beluisteren. Geen wonder ook, want de gemeentebegroting bijna twee miljoen gulden. „Gedurende de eeuwen van het be- :r hooit een tijd geweest, waarin zoveel van een hoofd der ge ls nu", zei de scheidende Mr. Algera. ster hebben gehad, het volkomen in verdwenen zou zijn", van aar- Burgemeester Van der Meulen :en. verlaat deze maand de dienst. Hoe heeft Leeuwarden zich uit l^er de impasse van de eerste oorlog ee se jaren kunnen redden Leeu- i'an warden had weliswaar niet ge- ode leden onder de directe oorlogs te1 handelingen, maar de bezetting °P legde een zware last op de ge- leze meente. De woningnood was gen groot. Er zouden minstens 1500 ik woningen gebouwd moeten wor- zou den, maar Friesland kreeg slechts een contingent van 250 wonin gen te verdelen over de „elf en dertig" gemeenten.... Het ging dus met mondjesmaat. Tussen 1946 en 1949 kwamen 653 woningen klaar, terwijl het aantal woningzoekenden 3232 bedroeg. Nu kent de dienst Bouw en Woningtoezicht jaren dat er soo tot 800 woningen af geleverd kunnen worden, maar nog staan bij Volkshuisvesting 3000 gezinshoofden ingeschre ven als woningzoekenden. Geen kwantitatieve vooruitgang dus, maar een kwalitatieve. Wie in 1945 sprak van een slechte en afgekeurde woning bedoelde er heel wat anders mee dan w:j die de zelfde woorden anno if>66 in de mond nemen. Negenduizend Na de oorlog zijn in Leeuwar den negen duizend woningen gebouwd, dat wil echter niet zeggen dat ook de woningvoor raad met negen duizend wonin gen groeide: de krotopruiming vergde meer dan duizend wo ningen. Wie enigszins een idee wil hebben van de contouren van de stad Leeuwarden anno 194S kunnen we het beste het volgende onder ogen houden: In de begroting voor 1946 krijgt de noodgemeenteraad het vol gende plan op papier. In 1946 zullen 314 woningen gebouwd moeten worden - en nu komt het - als volgt te verdelen: 46 aan de Poppeweg, 28 aan de westzijde van sportveld Cam- buur, 14 aan de Franklinstraat, 99 aan de Archipelweg en 35 aan de Geraniumstraat. Alles wat achter deze straten lag was dus nog „maagdelijk" terrein. De jonge garde zal het zich nauwelijks kunnen voorstellen. Er werd echter niet alleen op gebouwd, maar ook afgebroken. Het eerste stadsgedeelte dat na de oorlog in slopershanden viel was de Weerklank. De bouw kosten van toen zijn niet meer te vergelijken met die van thans. De aannemingsmaat schappij Friso uit Sneek bouwde aan de Geraniumstraat en de Dahliastraat 35 ééngezinswonin gen voor f 238.977," waarbij nog f 12.500,- kwam voor de bij - schuurtjes. De huur berekenue men op vier a vier en een halve gulden Bevolkingsaanwas Op i januari r945 had Leeuwar den 72.845 inwoners. De eerace jaren na de oorlog groeide de bevolking zeer snel, in '46, '47 en '48 had Leeuwarden een ge boorte-overschot van respectie velijk 1500, 1400 en 1100. In de jaren daarna zakte dit aantal Le nig tot negenhonderd en acht honderd. De groei is echter voor een belangrijk deel gestuit door een vertrekoverschot: er ver trokken meer mensen dan er zich vestigden. Sinds de oorlog vertrokken ruim 96.000 mensen naar elders, daarentegen vestig den zich ruim negentig duizend. Een verlies dus van ruim 6000. Ongeveer 35000 kinderen zagen in Leeuwarden het eerste dag licht. Ruim vijftienduizend mensen stierven na de oorlog. Een geboorte-overschot dus van twintigduizend. Investeringen De gemeente Leeuwarden heeft in de afgelopen twintig jaar on geveer twee honderd miljoen gulden geinvesteerd. Volkshuis vesting nam het grootste ge deelte voor zijn rekening. (Tot en met '61: 71 miljoen), vei vol gens het grondbedrijf (verwer ven en bouwrijpmaken van gronden), dan openbare werken (straten, bruggen), dan openbr-ie verlichting en vervolgens net lager onderwijs. Vooral het on derwijs heeft vele hoofdbrekens gekost. Sinds 1945 heeft Leeuwarden er maar liefst plm. 45 scholen bij- gekregen. Bij het voortgezet on derwijs spreken de percentages voor zich: het aantal ULO leer lingen verdubbelde; de na-oor- logse groei bij het PHMO ne- droeg ongeveer 22 pet. en de stijging bij het lager technisch onderwijs bedroeg niet minder dan 200 pet. Op onderwijsge bied boekte Leeuwarden fraaie successen. In 1958 kwam de UTS, in 1960 de chr. lagere technische school, in 1961 de kunstnijverheidschool, in 1954 de bijzondere Hogere Land bouwschool, in 1955 de bak kersvakschool, in 1950 de op leidingsschool voor kleuterleid sters enz. Industrie Het aantal arbeidsplaatsen in de industrie is sinds het einde van de oorlog toegenomen van on geveer 4800 tot ongeveer 8000. In deze stijging hebben de nieu we vestigingen tot dusver een ondergeschikte rol gespeeld. Het grootste deel is derhalve ontstaan door uitbreiding van bestaande bedrijven. De nieuwe vestigingen geven aan ongeveer 2000 arbeidskrachten werk. Bij deze stijging heeft Leeuwarden ongeveer een kwart van het to taal der arbeidsplaatsen in de Friese industrie behouden. Voor de vestiging van nieuwe bedrij ven en dé uitbreiding van be staande hebben de hallen van de Stichting Leeuwarder Indu striegebouwen een grote bete kenis. Sinds 1954 zijn zeker meer dan 20 hallen gebouwd. De belangrijkste industrievesti gingen waren wel VSF, Saunders Valve Company en „De Oude Delft". Werken Van de belangrijkste kapitaals- werken (boven 25.000) die na de oorlog in uitvoering zijn geno men zouden wij willen noemen: 1947: centrale verwarming in de Beurs. 1948: sportterreinen Marnixstraat en Fonteinstraat en staanplaatstribune Cambuur- stadion. 1949: verbetering Gro ningerstraatweg, Tweebaksmarkt en Druifstreek, Centraal Auto busstation. 1950: verbetering Schrans, Harlinger en Sneker- trekweg, vervanging ophaalbrug Wirdum door duiker, Sportpark de Greuns, Woonwagenkamp, restauratie raadzaal. 1951: ver betering Tontjepijp, uitbreiding Noorderbegraafplaats, verbou wing stadhuis. 1952: straataan- leg West, riolering, kaatsterrein Sonnenborgh, doortrekken Har- lingertrekweg tot spoorbrug. 1953: aanleg en verbetering Greunsweg, bouw Pier Pander Museum, verbetering Prinsen tuin, verbouw politiebureau. 2954: parkeerterrein achter Mer- curiusfontein, dempen haven Wijtgaard, aanleg speeltuin Gas peldoornstraat. 1955: verbete ring Schapendijkje, commando post BB, bijdrage stichting zwembad Grote Wielen. 1956: Seer geachte burgemeester, Daliks gaan jou met pensjoen. 't Werk waarvan jou afskeid nimme Mut aanstons un ander doen. Afskeid nimme in 't leven Raakt un meens vaak in 't seer Want van 't geen je afskeid nimme, Is voorbij en komt nooit weer So sal 't jou oek wel bekomme As je straks - so as so vaak - Dan voor 't laatst stadhuus verlate, Na un twintigjaarse taak. Veul kritiek moest je soms slikke, Soms terecht, maar meestal klad Maar toch bleef 'j un sorgsaam vader Van jou, so geliefde stad. Show en and're uterlikheden Waarop nou deez' wereld bouwt 't Was voor jou onnodige franje Dat liet jou syberisch koud. Twintig jaren plichtsbetrachting Moeilijkheden sonder tal Met oek hier - dat dee vaak blieken - De beste stuurlui anne wal. Alle stad, oud stadgenoten, Wense jou, voor huus en haard, En oek peddelend met jouw bootsje Sogesijtbehouden vaart S. I. V. I. opritten viaduct, walmuren Vliet, dempen Keizersgracht, ringweg Valeriusplein - Harlin- gertrekvaart, sportterrein Mar nixstraat (t.b.v. aanleg vee markt). 1957: nieuwe veemarkt, recreatiegebieden Froskepolle en 't Nijlan, aankoop Kleine Wie len. 2958: bouw rijkswerkplaats vakontwikkeling. 1959: brug Harlingervaart, verbetering De Merodestraat. i960: bouw via duct, voltooien Julianalaan, ge bouwen nieuwe veemarkt, kaats terrein achter de Hoven, speel terrein Kurkemeerstraat en Achter de Hoven. 1961: tunnel Zwettestraat, vernieuwing Scha- verneksbrug, verbetering Rui- terskwartier, autobushalten Wil- helminaplein, aanleg Middel zeelaan, plantsoenen Schierin- gerweg en Potmarge, zwembad en speelweide Kleine Wielen, sportterrein Bisschopsrak, speel weide Corellistraat. 1962: aanleg sportveld Wirdum, verplaatsing watermolen Froskepolle. Na 1962 Na 1962 is het eerste in het oog springende werk: de rondweg, die met de opening van de brug over de Dokkumer Ee - eind vorig jaar - helemaal „rond" werd. Klaar is de rondweg nog niet. We denken aan de ver vanging van de Poppebrug, ver beteren van de Franklinstraat, vervanging tweede Kanaalsbrug. De nieuwe burgemeester van Leeuwarden zal geconfronteerd worden met grootse plannen: nieuwe Prins Hendrikbrug, tun nel Schrans, zuiveringsinstalla tie (uitvoering gaande), ver pleeghuis chronische zieken en bejaarden, gemeentelijk zieken huis, sporthal, bestemming oude veemarkt, herplaatsing carrillon, sanering oude stadsdelen en last but not least de bebouwing rond de Oldehove, waar men twee bibliotheken gedacht heeft. Het is een greep uit het zeer vele dat na de oorlog gestalte heeft gekregen. Leeuwarden (Vervolg op pag. 9)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1966 | | pagina 7