Bokma 'T KLEINE KRANTSJE Sigarenzaak Ebbens verdwijnt Herenmodes Roling verdwijnt Wie nog eens een sigaartje wil kopen in een van de markant ste sigarenzaken van de stad, zal zich moeten haasten, want de volgende maand kan dat niet meer: aan het eind van deze maand doet de heer D. Ebbens z'n zaak aan de Wirdu merdijk voor de laatste maal op slot. De winkel wordt opgeslokt door het bedrijf van Jamin, dat dan een heel ander aanzien krijgt. De heer Ebbens heeft z'n vijf tigjarig jubileum net niet kun nen halen: hij stichtte z'n zaak in r9i8, en hij zat hier dus acht en veertig jaar. Maar hij niet alleen: z'n vrouw heeft hem al tijd trouw terzijde gestaan met de verkoop van de sigaren en sigaretten enmet de ver koop van kaarten voor het cir cus, want daarvan had Ebbens door de jaren heen de alleen verkoop. Eenmaal, vertelde de heer Ebbens ons, is het gebeurd, dat hij in voorverkoop zoveel kaarten verkocht, dat de kassa's aan het circus (Gleich) op de avond van de eerste voorstel ling niets hadden te doen: heel Leeuwarden had z'n kaartje al bij Ebbens gekocht Met het bedrijf van de heer Ebbens verdwijnt dus de laatste sigarenzaak van de Wirdumer- dijk: de bedrijven van Zonder van, Bloemhof en Wouda zijn al lang geleden ter ziele ge gaan. Zes jaar voor hij het honderd jarig bestaan van z'n zaak zou kunnen vieren, houdt de heer W. F. M. Roling van de heren modezaak Paul Roling er mee op: op i juni zal het bedrijf aan de Wirdumerdijk gesloten zijn en dan is er dus alweer een zaak verdwenen in deze belang rijke winkelstraat. Er komt namelijk geen ander bedrijf voor in de plaats; het verdwijnen van Roling betekent een uitbreiding van de firma Jansen, die een aanzienlijke winst zal boeken door een ver breding van z'n front aan deze Wirdumerdijk. In 1874 stichtte de grootvader van de heer Roling de zaak aan de Turfmarkt naast de Kanse larij. Die grootvader was een Duitser en de emigratiereis naar Nederland maakte hij te voet Later verhuisde hij naar de Tui nen en in 1889 kwam hij aan de Wirdumerdijk. Z'n enige zoon, Paul, reisde in goud- en zilverwaren; bij diens vroege overlijden in 1905, zette de we duwe Roling de zaak van haar schoonvader voort, daarbij ge assisteerd door Aafke Lam- brechts, die al als zestienjarige in de winkel op de Tuinen kwam. Mevrouw Roling overleed in r943 en toen hebben haar beide zoons W. F. M. (Paul) en H. (Herman) de zaak tot 1951 sa men voortgezet. In dat jaar be gonnen beide broers voor zich zelf, Herman in manufacturen, Paul in herenmodes. Het ontbreken van een opvolger met ambitie voor het vak heeft de heer Roling nu doen beslui ten de zaak van de hand te doen: nog enkele maanden is het Herenmodes Roling aan de Wirdumerdijk, dan gaat ook dit echte Liwadder begrip de Li- wadder geschiedenis in. Men DENKEN zal U PERSOONLIJKE oaj ONDERHOUDf relaties. BESJE MET DE BurrEN LA NOSE HUIZEN Op deze fantastische, oeroude foto is de afgedankte watertoren aan het Zuiderplein voor ons eigenlijk het enige herkenbare punt: alle andere gebouwen zijn verdwenen of zo veranderd, dat deze hoek van de stad zich niet meer in één oogopslag laat herkennen. Wel, de fotograaf stond bij het nemen van deze plaat in de Schrans voor het huidige kantoorgebouw van de O.B.A.S. (Brandver zekering) en hij heeft voor ons een oud stukje Leeuwarden vastgelegd, dat in de loop der jaren grondig veranderde. Waar nu (in het voormalige gemeentehuis van Leeuwarderadeel) de Leeuwarder Muziekschool is, stond eens een herberg en toen deze foto werd gemaakt zat er een meneer W. Wijbenga in. Hij had er een Door Reed, Logement en Stalling en had er ook paarden en rij tuigen te huur. Die rijtuigen staan bij hem voor de deur, ze staan ook verderop in de Schrans. De belangstellende jongens op de voorgrond hebben nog nooit iets anders gezien, er zijn nog geen auto's, zelfs het voorbijkomen van een fietser kan nog als een grote zeldzaamheid worden beschouwd. Ach, wat een tijd; waar is die tied blevenzullen onze oudjes zeggen. f Van oud5 Wigersma sinds 1855 DAMES- EN HERENMODE Naauw8 Tel.27981 Leeuwarden

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1966 | | pagina 3