Lezers klommen in de pen Een hotel sluit z'n (leuren: LIWADDERS ZIJN BOEKHANDEL JONGBLOED NOG NIET VERGETEN ENAULT 1 OSIER Heelmeester Segua komt zieken genezen Verandering in het leven 'T KLEINE KRANTSJE 4 dé Jou fvtit Sensatie voor Friesland VOOR NAAR AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA/WXAAA Onder de kop: Bij de stille Brol in een stille tijd plaats ten wij in 't vorige Kleine Krantsje een foto van de huizen van Over de Kelders en een onderschrift met de zinsnede: „Op het raam bo ven de winkeldeuren van het huis links lezen we Boekhan del, boekhandel van M. C. Jongstra kan dat vetera- nen-abonnee's Welnu, dat kon niet, zeiden de oudere abonnee's en dat hebben we deze dagen kun nen merken Op alle moge lijke manieren, op ons re dactiekantoor, op straat, te lefonisch, per brief, per briefkaart, zelfs per girobil- jet(l) is ons meegedeeld, dat we er ver naast waren met onze veronderstelling en dat het natuurlijk niet Jongstra, maar Jongbloed moest zijn Onze conclusie kan dan ook al leen maar luiden, dat de Li- wadders de eens zo vermaarde boekhandel van Jongbloed van Over de Kelders nog niet verge ten zijn, al is het dan alweer een kleine dertig jaar geleden, dat het bedrijf in dit pand z'n laatste boeken verkocht. Trouwens, als uitgeverij bestaat het bedrijf Jongbloed nog altijd en hoe: er gaat, met alle respect voor de oudere generaties, in de onderneming aan de Grote Kerk straat wel wat meer om dan in de kleine, gezellige boekwinkel aan Over de Kelders. Enkele jaren geleden heeft de Uitgeverij Jongbloed het hon derdjarig bestaan gevierd en de start van het bedrijf moet plaatsgevonden hebben aan het Vliet in Leeuwarden, waar Auke Jongbloed een uitgeverij begon. Diens zoon Meine Oebele heeft ook een papierhandel in Dok- kum gehad en oudere Leeuwar ders zullen zich wellicht ook het bedrijf van Jongbloed aan de Tuinen nog herinneren. Later verhuisde de zaak (met Meine's zoon Auke) naar Over de Kelders, waar de heer Gerar- dus de Boer directeur werd van de Boekwinkel. In 1938 is deze afdeling Boekwinkel opgeheven en de uitgeverij werd toen ver plaatst naar de Grote Kerkstraat. Tegelijkertijd vestigde de heer De Boer zich als zelfstandig boekhandelaar aan de Kelders in het pand, waarin nu de firma Engelmoer zit. In 1958 droeg hij de zaak over aan zijn zoon, de heer S. de Boer, die zich in J962 associeerde met de boekhandel De Haas van de Wirdumerdijk' sinds dat jaar is het De Haas en de Boer in een nieuwe zaak aan de Groentemarkt. De Uit- Dit nieuws verblijdde ongeveer zeventig jaren geleden niet alleen onze woonstad, maar de hele provincie Friesland. In de krant had men, vooral door reclames, al van deze heel- en geneeskundige gelezen en heel veel werd er over hem gepraat. Wie met een lichamelijk gebrek behept was, hoopte op verlichting, ja zelfs op genezing van kwalen, waar tegen over de gewone geneeskunde weerloos stond. Zomaar een plaatje van een bekende ■stadgenote van vroeger: Aaltsje van der Brug van het logement uit het Sint Jobsleen. Nu zijn er overal zogenaamde wonderdokters. In primitieve landen zijn het de medicijn mannen, die wonderen kunnen verrichten, waarbij ze overigens niet vergeten hun beurs te spek ken. Met veel goede en mooie woorden weten ze patiënten in hun geneeskracht te doen ge loven. Seguah was een masseur met 'n paar stevige handen, die zijn werk in knijpen en wrijven ten goede kwamen. Als kind heb ik zijn intocht in Leeuwarden, vol verbazing, gadegeslagen. Aan de hand van mijn oudste broer stond ik bij het Gerechtshof, toen Seguah, na een triomftocht door de stad, daar voorbij reed, op weg naar de Harmonie. Hij zat in een Friese sjees, bespan nen met twee Friese hengsten. Achterop de sjees zaten twee hoornblazers, die een getoeter ten beste gaven dat horen en zien verging. Als hoofddeksel droeg hij een deukhoed die in die dagen nog niet in de mode was. Oudere heren droegen een hoge hoed en de jongeren een bolhoed. Hierin kwam, na Se- guah's bezoek, een wijziging. Het „Seguab-hoedsje" kwam toen in zwang. Eivolle Harmonie De Harmonie - afgehuurd - zo hoorde ik later, was vol mensen, nieuwsgierigen maar ook tal van patiënten op krukken, met stijve benen of armen. Een mu ziekkorps luisterde de zaal op. Ze speelden er luidruchtig op los „het hup catrieneke, laat de spieren weer werken" werd meegezongen. Op het toneel stond een brancard, waarop een patiënt werd geholpen. En toen vertoonde Seguah zijn kunnen. Met opgerolde hemdsmouwen verrichtte hij de massage, waar mee niet viel te spotten. Het was steeds maar hevig druk ken, kneden en wrijven. Het slachtoffer op de brancard kermde het uit van de pijn, maar hoe harder hij schreeuw de, des te luider speelde de mu ziek. Het was een wonder dat het plafond niet naar beneden kwam. Oorverdovend hoera-geroep Was de massage volbracht en de pijniging geleden, dan zag men, zo hoorde ik, patiënten uit eigen beweging van de bran card klauteren en het podium verlaten met de krukken onder de arm. Oorverdovend was dan het hoera-geroep van de mensen in de zaal. Dat de genezing maar kort duurde, laat zich be grijpen. Oudere Leeuwarders zullen Se guah de wonderdokter nog wel herinneren, evenals het liedje van Jensje Woudenberg: „Heb je last van kromme benen, jicht of rheumatiek, ga dan maar naar Seguah, die geneest je met muziek J. C. VAN DAM geverij Jongbloed wordt nu ge leid door drie zoons van de heer Auke Jongbloed, die zelf in Oosterbeek woont. Alzo: niet Jongstra, maar Jong bloed, een echt Liwadder be drijf, dat altijd in de oude bin nenstad heeft gezeten; we we ten het nu en we zullen het niet vergeten. IS Prins Bernhard In 't Kleine Krantsje van 9 maart 1966, pagina 7, staat vermeld, dat Prins Bernhard op 31 juli 1947 Leeuwarden voor de eerste maal bezocht. Dit moet een ver gissing zijn, want de Prins was in Leeuwarden de 14e juli 1945 en nam de afscheidsparade van de NBS af op het Zaailand. Ik lees 't Kleine Krantsje altijd met interesse, doch er ontbreekt wel eens wat aan de objectivi teit. Het verslag „Zo'n burge meester krijgen we nooit weer", was bepaald chauvinistisch. 't Is mar krekt hoe je ut be- kiekewat al had er niet in Leeuwarden kunnen gebeuren Golden-Colorado U.S.A. T. BOSCH Het Hotel Amicitia heeft z'n deuren gesloten - voor verschei dene mensen bracht dat een verandering in hun leven met zich mee. De heer J. Koops, tot voor kort eigenaar van het ho tel, heeft het bedrijf bijna twin tig jaar geleid. Hij zal geen hotelgasten meer kunnen ont vangen, maar hij blijft toch wel werkzaam in de horecasector als exploitant van het restaurant in de Kinderboerderij. Ook bijna twintig jaar is de heer Theo van der Vecht in hotel Amicitia - als huisknecht - werkzaam geweest. Het is hem zeer aan het hart gegaan, dat het hotel moest sluiten: „Ik heb hier prettig werk en een fantas tische baas gehad". De heer W. („Willem") Woldendorp werkte sinds het opheffen van hotel Spoorzicht als ober in Amicitia; hij was de oudste ober, die nog in het hotel bediende en hij heeft nu z'n lcelnersrok aan de wilgen gehangen. SPANJAARDSLAAN lil LEEUWARDEN -TELEF. 05100-20041 De stafmuziek van „het negende", die eens zoveel lauweren oogstte.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1966 | | pagina 4