'T KLEINE KRANTSJE Deutsche papier en de post is uitgerust met gasmaskers". Over de vele vliegtuigen, die in de nacht boven de stad hadden gevlogen kon het blad melden, dat de toestellen de bedoeling hadden gehad op het Leeuwar der vliegveld te landen. Het landingsterrein was evenwel vol komen onbruikbaar gemaakt: een groep arbeiders was 's nachts al begonnen het veld geheel om te ploegen. Bovendien waren er kipkarren „en andere hinder nissen" aangebracht. Het resul taat van deze activiteiten bleef niet uit: „Onverrichterzake keerden de vijandelijke vliegtui gen terug In allerijl moest het Beursge bouw ontruimd worden, toen Leeuwarden het bericht bereik te, dat er vijfhonderd Joodse vluchtelingen uit Westerbork, Polen, Duitsers en Oostenrijkers, in aantocht waren. Om half twaalf was het aantal van vijf honderd echter al lang over schreden: toen waren er al meer dan achthonderd vluchtelingen in de stad. „Allen gedroegen zich zeer kalm en rustig, al zijn zij dan net zo bezorgd als wij", aldus de krant. Duister lot Uit de mond van een van deze vluchtelingen tekende het blad op: „Wij weten andermaal niet, wat thans ons lot weer zal zijn". Meermalen - vertelde het Leeu warder Nieuwsblad verder hoorden wij de vraag stellen: Daar zijn we toch het veiligst waarom brengt men ons dade lijk niet achter de waterlinie Een mededeling van de plaats vervangend commissaris van politie Schilderman behelsde het verbod aan vreemdelingen van Duitse nationaliteit en zij die van Duitse afkomst waren om hun huis te verlaten. En de plaatsvervangend leider van de N.S.B. kon nog via de krant de leden van zijn partij berichten, dat de voor Pinkstermaandag vastgestelde Hagespraak te Lun- teren verboden was. Het vertrouwen in een prettige viering van de Pinksteren was bij de middenstand overigens nog niet geschokt. Voor de feestdagen noteeren wij - aldus de N.V. Victoria, Over de Kel ders 12, in een forse adverten tie - schilletje per liter 50 en 80 cent, Voorburg, eveneens per li ter 50 en 80 cent, Samos 85 cent en Port 105 cent". En de Firma J. Tuininga, Wirdumerdijk 30, hield nog volop rekening met een glorieuze Moederdag: „Moe derdag, een dag vol zonneschijn, O, ze vindt het zoo fijn, Voor Moeder op den i2en Mei, Een schaaltje fruit van hij of zij. Tijdig bestellen wamen... Het bekende gebaar: de rechterhand omhoog. Het volk staat er nog nieuwsgierig naar te kijken. Wat komen ze hier doen i Ook in deze krant van dinsdag een zeer schokkende adverten tie, die het overlijden meldde van de (joodse) leraar aan de MTS, Willy Suskind, van diens vrouw Elise Kuster en van hun zoontje Robert Willy; het aan de Spechtstraat wonende gezin had een vrijwillige dood verko zen boven een mogelijk te ver wachten marteldood in een Duits concentratiekamp p ras: ook deze gevaarlijke vijanden van het Derde htelingetjes, opnieuw door de Herren opgejaagd. Drente. Ze bevatten geheele fa- railie's, w.o. kinderen en ouden van dagen, alsmede hun hon- I den en andere kleine huisdieren. Het verkeer raakte bij de invals wegen volkomen in de war. Autobestuurders reden zonder acht te slaan op het verkeer, terwijl groepen koeien langs het I rijwielpad werden geleid. Tal van mensen probeerden van de banken een deel van hun spaar geld te halen. De Rijks Post Spaarbank betaalde op ieder boekje met een groot saldo f 100 uit. De Nederlandsche Bank ver schafte echter geen zilver meer. In de stad arriveren tal van vluchtelingen, ook per trein. De evacuatiedienst is in volle wer king. Bij de kazerne heerste een grote drukte. Er werd gezongen: Wij willen Holland houden De veemarkt en de andere vrijdag markt zijn afgelast. De zieken huizen worden zoveel mogelijk ontruimd om plaats te maken voor eventuele noodgevallen. Sommige winkeliers beplakten hun etalageruiten met stroken Stad bezet De volgende dag - zaterdag - bereikten de eerste Duitsers on ze stad, de krant verscheen toen niet, evenmin als op de maandag daarna. Maar in het dinsdagnummer verscheen een summier overzicht van het stormachtige gebeuren van de afgelopen dagen: Zaterdag: De bezetting van stad en gewest door manschap pen van het Duitsche leger. De soldaten doen wat hun plicht van hen vraagt. Zondag: In de bezette stad stro men de kerken vol en de predikanten spreken de luis terende schare van het Pink- sterwonder en de Uitstorting des Heiligen Geestes, over geronk der motoren en het daveren van de vliegmachi nes aan de ontzettende tijd, die wij beleven. Er is veel volk op straat en de vreem de soldaten bewegen zich onopvallend, als gewoon tus- schen de burgers. Van weers zijden wordt zeer correct opgetreden. De stad is als bedolven onder de vele ge ruchten, die vaak elkaar op alle mogelijke manieren te genspreken. Verordeningen In een lange lijst „Verordenin gen, die voor de burgerij van belang zijn", werd met nadruk gewezen op het gevaar van het plegen van sabotagedaden: ge welddaden en sabotageakten worden met de zwaarste straf bedreigd en onder deze sabota geakten diende men ook te ver staan het afscheuren of bescha digen van „plakbrieven" of be kendmakingen. Maar: wie zich rustig en vreedzaam gedraagt, heeft niets te vrezen. Strafbaar gesteld werd ook - en uiteraard - het in bezit hebben van vuur wapens, elk verkeer met krijgs gevangenen en elke belediging van de Duitse weermacht en haar bevelhebbers enhet beluisteren van niet-Duitse ra diouitzendingen. Ook deze beste brave Willy of Fritz of Heinz zal de Nederlan ders wel beschermen de kracht en de vreugde der ziel, die hun bron moeten vinden in de groote daden Gods. Maandag: Vanaf de vroege ochtenduren af herinnert het Strijd gestaakt De volgende dag - woensdag 15 mei - moest de krant in een sober bericht melden, dat Ne derland de strijd had gestaakt: De Duitsche zenders hebben het gisteravond gemeld: Nederland heeft zich overgegeven. Maar nog werden er op deze eerste dag na de capitulatie door de Duitsers uit vliegtuigen (niet ondertekende) pamfletten uitge- Verder lezen od nazina 10 it su toeië.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1966 | | pagina 7