FRIESLAHD Jte ^|j§ ROLLEK Reciteerwedstrijd op't Oud Tolhuis V£3¥JWOP'Tm m MAMLS S&><0OJg Mm»K5CK CSj&'RWKgS 'T KLEINE KRANTSJE 10 Parade der Populairen gs£> (Vervolg van pagina 9) heeft veel prijzen gewonnen, had geen groot repertoire, maar was specialist in een paar stuk ken. Wij kwamen aan een tafeltje bij Johan v. d. Werf, een andere v. d. Werf dan die voor wie de heer Bakkers indertijd in t Kleine Krantsje een lans brak.. Van een jongere generatie, maar niet minder bekend. Hij bezat veel eigenschappen van Dolf uit de Camera Obscura. Men sen die hem van dichtbij heb ben meegemaakt, zouden een boekdeel over zijn escapades kunnen schrijven. Hij kwam als belangstellende en vermaakte ons met zijn kwink slagen, zodat het een toer was om ernstig te blijven. De on derwijzer vond hem een amu sante vent, maar als geheelont houder kon hij hem toch niet ten volle waarderen. Tijdens de wedstrijd verschenen enkele lotelingen met het ge- tfokken nummer op de pet in vrolijke stemming, maar hinder veroorzaakten ze niet. Er was toen nog geen nozemvraagstuk. Bij de prijsuitslag bleek, dat mij de eerste prijs was toegekend, wat de doorgewinterde dekla- mators ongerijmd vonden. Een nieuweling die zijn debuut maakte (Vervolg van pagina 5) Maar helaas - Willem heeft nooit gepraat en het boek zal er ook nooit komen. Beroemd is het verhaal van Willem en de koe: „Meneer", zei Willem toen hij voor de rechter stond, „ik hew alleen mar een stukje touw oppakt - kon ik er wat an doen, dat er een koei an vast zat Naast Slanke Willem zien we Westra staan, een man, die we tot voor kort nog dikwijls sig naleerden in de buurt van het Diaconessenhuis. In de letter lijke en figuurlijke zin van het woord was hij een opvallende figuur: zijn klompen waren kleurig geverfd, ook z'n jas en muts droegen alle kleuren van de regenboog. Draaiorgels Met zijn buurman Hart de Vries is hij de enige van alle afgebeelde dames en heren, die nu nog in leven is. >a, wat die Hart betreft, of Hat, zoals de jeugd hem altijd heeft genoemd: die zien we helaas nooit meer met de attributen, waarmee hij vroeger zoveel naam heeft ge maakt - de tijd van de draaior geltjes en de trekharmonica's is, wat Hart betreft, voorbij. Of komt hij nog" eens in actie, wan neer het kermis is Het baardige hoofd rechts bene- Toen het eerste nummer van 't Kleine Krantsje verscheen, be gonnen we ook meteen met een speciale rubriek, gewijd aan de voetbalsport: Friesland laat de voetbal rollen. We beloofden toen de gehele ontwikkeling van de voetbalsport in onze provin cie te zullen beschrijven en De prijswinnaars werden aan de tafel van het bestuur genodigd voor een glas wijn. Toen wij 's nachts vertrokken, gingen we buiten onder de lantaarn - geen neonlamp - de prijs verdelen. Tien guldens, maar nog „harde". Brouwers kwam ons echter ach terna, omdat ik had vergeten als prijswinnaar volgens de voorwaarden de fles wijir te be talen. Dat was anderhalve piek. De volgende dag sprak ik mijn vriend weer. Hij vertelde mij dat de jury de hulp van het hoofd van de school te Lekkum had ingeroepen, want „ze had nog nooit soveul geleerdheid op een vierkante meter sien". Maar de grootste lol hadden ze later nog gehad, toen v. d. Werf voor gedragen en moppen had getapt. Wat een artiest fa, Johan was, zoals 't nu heet, een beste con ferencier en cabaretier. Hij is later als koloniaal naar de Oost gegaan, na van zijn handgeld eerst zijn schulden te hebben betaald. Bij geruchte vernamen wij dat hij was inge deeld bij de wielrijders en vlug bevorderingen maakte. We heb ben hem echter niet weer ge zien. Hij is in Indië overleden, dus onder de palmen begraven. Ondanks alles was hij toch een originele kerel Haarlem JOHANNES v. d. WOUDE den is dat van een man, die we niet anders kennen dan als Stür. Stür ging, net als Kleine Gerrit, maar dan in veel vroe ger jaren, met negotie langs de deur. Lang niet alle Leeuwar ders kreeg hij tot klant, maar voor wie niets wou kopen had hij toch een goed advies: „Jow mar in stür En dan tenslotte Snorrewiets, over wie we in 't Kleine Krant sje al eens een groot verhaal hebben gepubliceerd. Snorre- wietske was, net als haar moe der, straatwiedster in vroeger jaren, op gevorderde leeftijd ver richtte ze wel hand- en span diensten voor sommige midden standers in de binnenstad. Ook Snorrewietske heeft vele jaren in de Ruitersteeg gewoond; voor ze Leeuwarden voorgoed verliet woonde ze in de Eekhofstraat, die men nu aan het afbreken is. Herinnering Zo zal er, over niet al te lange tijd, niets meer over zijn van de huisjes, waarin al deze populai re figuren uit de stad hebben gewoond, maar de bekende ty pen zelf zullen in onze herinne ring blijven voortleven - het is een herinnering, die in deze jachtige tijd vol spanningen wel eens tot weemoed stemt.... hebben daar ook inderdaad een kloek begin mee gemaakt. Over het introduceren door de oude L.A.C. Frisia van de voetbal sport in Friesland en over het roemruchte Kanaalvoetbal in Leeuwarden hebben al tal van verhalen in 't Krantsje gestaan. Uit de vele reacties op deze ra- DE KALVERGLOPPE was een zijtak van de Boterhoek en liep vandaar in de richting van de stadswal. Er hebben eens een twintigtal huizen aan de Kalvergloppe gestaan. Het laat ste nog bewoonde huisje van de Kalvergloppe was dat van Be rend, de koeiedriever, wiens beeltenis vandaag op de voor pagina van ons Kleine Krantsje prijkt. Aan het eind van de Kalvergloppe was een huis met een gevelsteen, waarop een koe stond afgebeeld; merkwaardiger wijs werd dit huis Het Kalf ge noemd. De gevelsteen is na het slopen van het huis bewaard gebleven: ze prijkt nu ergens tussen de boeken van het Stads archief boven in het Stadhuis. HET OUD PANWERK was tot voor een jaar of twaalf, toen de stadsuitbreiding het op slokte, een gehuchtje even noor delijk van Schilkampen. Er is in vroeger jaren op deze plaats een bakkerij van dakpannen ge weest. Zeer tot onze spijt be schikken we niet over een foto van het Oud Panwerk. Is er on der de lezers van 't Kleine Krantsje iemand, die ons (tijde lijk) kan helpen aan een teke ning of een foto van dit eens zo romantische hoekje onder de rook van Leeuwarden HET B PIJLVOLLE KERKHOF, hebt u daar wel .eens van ge hoord Het moet gelegen heb ben op de hoek van de steeg De Modder tussen Grote Kerk straat en Pijlsteeg. Waarschijn lijk was dit kerkhof een deel van de voormalige begraaf plaats van Nijehove en hield de naam verband met de Pijl steeg, die in de onmiddellijke nabijheid lag. briek konden we concluderen, dat deze leesstof bij de meeste lezers in de smaak gevallen is en daarom - speet het ons, dat verschillende omstandigheden tot een tijdelijke stopzetting van deze rubriek moesten leiden. Het doet ons daarom nu bij zonder veel genoegen een her fl DE BONTEPAPESTEEG loopt van de Grote Kerkstraat naar de Speelmanstraat. De steeg dankt zijn naam aan de zwartbonte kleding van het vroeger aan deze steeg gelegen klooster van de Dominicanen- orde. De volksmond sprak wel eer ook wel van Bonepatersteeg en zelfs van Pompmakersteeg - stellig omdat er een pompmaker heeft gewoond. "■"VA, -||t J V ft i '-jhjik sÉf De Bontepapesteeg: stille doorgang in het oude Leeuwarden B DE VIJZELSTRAAT tussen Nieuweburen en Noor- derweg heette in vroeger jaren De Opgang van de Nieuwebu ren. Bij een van de hoekhuizen van deze straat hing indertijd een vergulde vijzel uit. Een dro gisterij in de Vijzelstraat draagt trouwens nog steeds deze naam. B DE FABRIEKSSTEEG was voor 1891 particulier eigen dom. De naam is aan de steeg gegeven omdat ze leidde naar de befaamde Leeuwarder Stro- cartonfabriek. vatting van de publicatie van de rubriek „Friesland laat de voetbal rollen" te kunnen aan kondigen - alleen dienen we wel onmiddellijk op te merken, dat de komende voetbalverha len zo nu en dan afgewisseld zullen worden door verhalen over andere takken van sport. B HET LUILEKKERLAND is de smakelijke naam van een tot voor kort bewoond buurtje aan de Nieuweburen en de Breedeplaats. Hoe deze naam is ontstaan weet geen mens - zou het wonen er in de goeie ouwe tijd zo plezierig zijn geweest Er zijn nu plannen Luilekker land te restaureren, maar voor lopig blijven de planken er nog voor de muur. DE ROTTERDAMSCHE B ERASMUS heette eens een huis op de Kel ders en wel het vierde van het huis op de hoek van de Korf- makerspijp. B HET ZWART LAM heette een honderd jaar geleden een huis aan de drukke kant van de Nieuwestad tussen Oude Lombard- en Oude Doelesteeg. Er zal zeker een zwart lam als gevelteken uitgehangen hebben. B HET SINT ANNA- KLOOSTER is een andere naam voor het Bagijneklooster, dat lag tussen de Bagijnestraat, de Grote Kerk straat en de Bollemansteeg. Er kwamen eertijds verschillende stegen op het Bagijneklooster uit en juist daardoor was het een ideale speelplaats voor de jeugd uit deze buurt. B DE VISCHMARKT was in vroeger eeuwen op de Koningspijp tussen Koningsstraat en Wortelhaven. Vandaar, dat deze pijp ook wel Vischmarkt- pijp werd genoemd. Later kwa men er visbanken aan het eind van de Oosterkade bij de gevan genis. Ook daar staan ze nu al lang niet meer; het enige wat er nog van de visbanken over is, is het ijzeren hek - het doet nog steeds dienst als afscheiding van de fietsenstalling achter de Beurs. Want ook over het wielrennen van vroeger, over de zwem- sport, over de gymnastiek, over het kegelen, enfin, ook over verscheidene andere takken van sport is nog veel aardigs te ver tellen. Maar we beginnen weer met het voetballen: Friesland laat de voetbal rollen

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1966 | | pagina 10