cd Uw autobanden naac LEEUWARDEN - Unubuurt AUTOBANDENCENTRUM Telefoon 20853, b.g.g. 28292 'T KLEINE KRANTSJE 10 De eerste roemruchte voetbal daden op Friese bodem, het be faamde Kanaalvoetbal en de his torische krachtmetingen met de voetbalpioniers uit plaatsen als Sneek, Bolsward en Heerenveen hebben we in vorige Kleine Krantsjes dus al breedvoerig be sproken. Ook beschreven we de groei van het competitievoetbal in het noorden van ons land: het instellen van een tweede klas met slechts drie clubs (Be Quick, Achilles en Frisia) in 1895, de geleidelijke uitbreiding van deze tweede klas tot zeven clubs in 1915 (Be Quick, For ward, Frisia, Veendam, Achilles, Velocitas en W.V.V.) en het in stellen in 1916 van een noorde lijke eerste klas met om te be ginnen deze zeven clubs en het Hoogezandse H.S.C. er bij. Vijf seizoenen zou de oude LAC Frisia de stad Leeuwarden dus als enige club in deze klas ver tegenwoordigen en dat gebeurde op een frappant constante ma nier. Tweemaal eindigden de Wilhelminabaanbewoners op de derde plaats, telkens achter de sterke Groninger representanten Velocitas en Be Quick, twee maal werd het een vijfde plaats, keurig in de middenmoot, een maal kon op een vierde plaats beslag worden gelegd en een maal (in 1920) moest Frisia de hekkensluiter zijn. Intussen kwamen Friesland en Leeuwarden vanuit de lagere regionen krachtig naar voren opzetten. Na een derde plaats als tweede klasser in 1920, werd Friesland in 1921 kampioen van deze tweede klas, terwijl Leeu warden in datzelfde jaar onge slagen het kampioenschap van de derde klas verwierf. In het volgende seizoen troffen beide verenigingen elkaar in de tweede klas, want Leeuwarden promoveerde wel naar de twee de, maar Friesland niet naar de eerste klas. Het werd, in dat seizoen '2i-'22 tussen Friesland en Leeuwarden een enorme ti tanenstrijd, waarbij beide teams elkaar niets, maar dan ook niets toegaven. Het eindresultaat: een volkomen gelijke finish met tien overwin ningen, één gelijk spel en één nederlaag, maar.een doel- gemiddelde, dat voor Friesland een fractie (een fractie, ja be ter was (52 tegen 10 voor Fries land, 54 tegen 13 voor Leeuwar den) en dat betere doelgemid- delde besliste, dat Friesland naai de eerste klas zou gaan. Een jaar later moest Leeuwarden in deze tweede klas opnieuw een verschrikkelijk zware strijd leveren, nu tegen het Huizumer F.V.C., dat evenzeer van wanten wist en net op de valreep door de roodwitten werd geklopt: 17 punten uit tien wedstrijden voor Leeuwarden, 16 punten uit tien wedstrijden voor F.V.C Nu kon Leeuwarden overgaan naar de eerste klas en het grap pige geval deed zich toen voot, dat op haar beurt F.V.C. een jaar later de kans greep om tóch kampioen te worden in de tweede klas. Maar wat Friesland en wat Leeuwarden wel was ge lukt, dat lukte de Huizumers niet - F.V.C. zag in '24 geen kans de promotiewedstrijden zege vierend te beëindigen en was gedoemd voorlopig in de tweede klas te blijven. Om precies te zijn: tot 1931, toen we de sen satie beleefden, dat de stad Leeuwarden vier vertegenwoor digers kreeg in de eerste klas - Frisia, Friesland, Leeuwarden en F.V.C. Maar laten we niet vooruitlo pen op de zaak: we zullen ons in de nu volgende afleveringen van 't Kleine Krantsje eerst be zig gaan houden met het wel en wee van de Leeuwarder eerste klassers in dat seizoen i923-'24 en om alvast wat in de sfeer van die dagen te komen sommen we graag even de namen van een aantal spelers op, die toen op de voetbalvelden bejubeld werden. Frisia: Overmeer, Heep en Deibei, Van Oostrum, Piet en Chris Visser, Sprock, Olden- ziel, Greidanus en Henk en Lammert Steinvoorte; Friesland: Eerligh, Boltma, Kees en Jurjen Greben, Jan en Sido van der Meulen, Tinga, Geas, Van dei- Ploeg, Leijsma en Postma; Leeu warden: Salverda, Visser, Ver beek, De Groot, Anton en Tjel- lie Delgrosso, Schaafsma, Wijt- sma, Steenbergen, Scheepstra en Nijdam. In een serie artikelen in 't Kleine Krantsje in het vorige en het voor-vorige jaar zijn we de ontwik keling nagegaan van de Voetbalsport in Friesland, waarbij we, rustig wandelend door deze boeiende voetbalhistorie, belandden in het seizoen 1923-1924, toen de stad Leeuwarden met drie clubs vertegen woordigd was in de eerste klas. Nadat Friesland in 1922 van de tweede naar deze hoogste klas was gepromoveerd, voegde Leeuwarden zich een jaar later bij deze beide blauwgele clubs in de eerste klas, die daardoor voor het bovengenoemde seizoen kwam te bestaan uit de teams van Be Quick en Ve locitas uit Groningen, W.V.V. en Upright uit Win schoten, Alcides uit Meppel, Achilles uit Assen, Veendam en Frisia, Friesland en Leeuwarden. Voetbal in de goeie ouwe tijd. Momentopname uit een wedstrijd tussen Frisia en Leeuwarden op de Wilhelminabaan. Geen honoraria, geen premies, toch veel voetbalvreugd. Wat al deze heren presteerden op het groene gras Dat zullen we een volgende maal gaan zien Dit is de glorieuze voetbalploeg van F.V.C., die in het seizoen 1931-1932 als vierde Leeuwarder vereniging uitkwam in de noordelijke eerste klas. V.l.n.r. B. Zondervan, J. Faber, A. Leemeijer, F. Boonstra, H. Stelpstra, B. v. d. Leest, J. Visser (res.); knielend H. Dijkstra, T. de Vries, J. Mud, P. de Vries, M. Romkema en J. Schouten.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1966 | | pagina 10