CITAX Is dit „Ouwe Faber"? K.. Uecwen uw voelen Geef ze Schoenen van Sleeman 'T KLEINE KRANTSJE 4 STADSNIEUWS VAN VROEGER Lezers klommen in de pen El Brief uit Australië Als u deze brief leest zal 't met enige verwondering gaan denk ik, daar hij uit 't verre Australië komt. Maar wij lezen hier trouw uw gezellige krantsje en zien er naar uit als de postman, samen met de Friese dagbladen ons weer een paar bezorgt. M'n zoon en schoondochter kregen ze vanaf het eerste nummer tot en met no. 45 trouw. Ze werden ons toegestuurd door haar moe der in Leeuwarden, die in no. 45 een stukje schreef over be kende straattypen van Leeuwar den, o.a. over Lollige Hannes. Ja die kenden we allemaal. Wat kon hij dan roepen: „neuteme- skate mevrouwtje". Hij woonde meen ik achteraan op de Nieuweburen, naast een steeg die ze, als ik het goed heb, Luilekkerland noemden. Wij hebben zelf een twintig jaar in Leeuwarden gewoond. M'n man was jaren chauffeur bij W. Veltman, toen garage- en autobedrijf op de Bleeklaan, hoek Ruyterweg. En als je dan al die bekende gezichten ziet in uw krantsje net als (kleine) Wiepie Wierstra, Willem (z'n achternaam ben ik vergeten), maar ik nam hem als ik dan een van m'n jongens naar de kleuterschool bracht, vaak mee en dan vroeg hij altijd: Mag ik buurvrouw een arm geve Zo ook nu weer die ouwe man in no. 45, de heer Westra. Dan zie ik hem nog in m'n gedach ten lopen op de Nieuwestad met een lila vest, blauwe ge breide muts en soms twee kleu ren sokken, een blauwe en een groene. ANNE MANNE MIEKE Wat hebben onze jongens vaak gezongen van „Anne manne mieke de kat is dood, pak hem bij de staart en gooi hem in de sloot". Als Anne en z'n vrouw in 't hek bij de school (hoek W. de Geeststr.-Marg. de Heerstr.) lagen de steentjes te wieden. (De werkelijke naam ben ik ver geten). En wat zagen wij als kinderen van 10-12 jaar, als we een keer in 't jaar met m'n ouders naar Leeuwarden gingen voor een nieuwe mantel of hoed en dan het spoorstation uitliepen, waar altijd een oude vrouw stond, die doosjes lucifers verkocht. Ze had dan een grote zwarte om slagdoek met franje om. Ze noemden haar de Freule geloof ik. Haar naam heb ik nooit ge weten, maar ik had altijd mede lijden met haar. Als ik het goed heb, hebben ze haar dood op straat gevonden later. Ja, onze oude stad zal wel veel veranderd zijn in de tien jaar dat wij hier nu in Australië zijn. 'k Kan er nog zoveel over schrij ven, maar m'n papier is vol. Ik wens, u meneer de redacteur, veel geluk'met uw krantsje en hoop dat het een lang leven be schoren mag zijn en dat wij hier in Australië nog vele mogen ontvangen en lezen. Want heus, je hart gaat open als we 't le zen. Want diep in ons hart is er nog altijd een stil plekje voor ons ouwe trouwe Leeuwarden. Australië Mrs. S. VAN EK Ouwe Faber Naar aanleiding van de fotopa gina in 't vorige Kleine Krantsje schreef u: „Het baardige hoofd rechts beneden is dat van een man, die we niet anders kennen dan als Stür. In mijn allerjong ste jaren heette deze man Ouwe Faber, hij zou in Tietjerk in een rusthuis wonen, door zijn zoon daar ingekocht. Deze wil de niet dat zijn vader langs de straat ging, maar Ouwe Faber kon 't niet laten. Waar zijn kar met vooral steen goed was opgeslagen, weet ik niet, maar wel dat hij iedere vrijdag met z'n kar bij ons kwam en deze een poos voor onze ramen plaatste en dan naar de markt toog. Na verloop van tijd kwam hij terug en kreeg van mijn moe der een kopje koffie. De koffie werd smakelijk verorberd, on derwijl wij rond de kar neus den, want er was van alles te buren van de ouders van Com missaris Voordewind. Alleen ge scheiden door een afrastering sprak mevr. Voordewind met mijn grootmoeder, vrouw van Gerben J. Postma, die daar een boerderijtje had laten bouwen. Mogelijk is dit een leidraad, waarlangs u verder kunt gaan om Stür z'n naam te geven waar hij recht op, heeft, 't Was een prettig baasje met sneeuw witte baard en voor die tijd heel goed gekleed. Amsterdam Mej. G. POSTMA El Johan v. d. Werf I In aansluiting op het artikeltje van de heer v. d. Woude over een Reciteerwedstrijd op 't Oud Een afbeelding van deze meneer plaatsten wij in 't vorige Kleine Krantsje, met de aantekening, dat dit „Stür" zou zijn, een man met negotie, die onwillige kopers altijd adviseerde: ,,/ow dan mar in stür Mej. G. Postma te Amsterdam meende in de foto evenwel Ouwe Faber" te herkennen, vroeger een zeer bekende figuur in de stad. Zijn er meer lezers, die in deze oude heer „Ouwe Faber" menen te zien 1 Zo ja, dan graag even een berichtje aan 't Kleine Krantsje. En wie kan er nog meer van „Ouwe Faber" vertellen 1 vinden. Kwam moeder ook even kijken en grepen onze vinger tjes iets vast wat van moeder niet mocht en wij daarvoor een berisping kregen, dan zei Ouwe Faber „doet 'm niet zeer". Hoorden wij de kar door 't hek rijden op vrijdagmorgen, dan was ons gezegde: „Moeke daar is Doet 'm niet seer". Wij woon den in de Romkeslaan no. 18. Ons huis bestaat niet meer, maar in heel vroeger jaren wa ren mijn grootouders de naaste Tolhuis het volgende: In het jaar 1902 waren Johan v. d. Werf en ondergetekende lid van de rederijkerskamer „Ten Kate". Johan was een knappe jonge man en had een mooie stem. Hij had altijd veel succes met zijn voordrachten bij het pu bliek van Ten Kate. Maar ook blonk hij uit in ope rettevoorstellingen. Hij woonde bij zijn ouders op de Nieuwe stad, een paar huizen vanaf de Burmaniastraat in het huis, waar nu een winkel in gedistil leerd is gevestigd. In dit pand had zijn vader een zaak in naai machines. In die jaren schreef de heer J. Heppener, lid van Ten Kate operettes en de muziek hiervoor werd gecomponeerd door een familielid van de heer Heppener, n.l. de heer F. Goudappel, mu sicus te Groningen. De heer en mevrouw Heppener hadden een winkel in dameshoeden op de Wirdumerdijk naast de Doops gezinde kerk. Later woonde hier Isaac de Jong, winkelier in cho colade en suikerwerken. Zoals gezegd had Johan in deze operettes een belangrijk aan deel. Maar als ik de naam van Johan v. d. Werf noem, mag hier niet onvermeld blijven, de naam van een man, waar ik altijd vol bewondering naar heb gekeken t.w. Calp. Hier nog een paar titels van de operettes: „Venus", „De Vissers van Blan- kenberghe", „De Vogelaar van Imst". Van deze laatste moet ik een foto hebben, waar Johan op staat, maar ik heb ze nog niet gevonden. Amsterdam M. KAASTRA El Johan v. d. Werf II Genoemde v. d. Werf heb ik gekend. Hij was een aardige knaap - woonde in het pand, waar later de kapper Wilde- vuur zijn bedrijf had: Naast Boorsma de wolkammer. Vader v. d. Werf verkocht naai machines en repareerde deze. De zoon was een vrolijke knaap en is dit ook de oorzaak ge weest dat hij Leeuwarden ver liet Ik meen dat hij tekende in Marseille voor het Franse vreemdelingen legioen. In pand Pr. Hendrikstraat dreef de joodse firma v. d. Huyden en v. d. Heyden hun zaak in leder - fournituren en schoen makersgereedschappen. Dit be drijf is gelikwideerd naar ik meen. Toen deze twee firman ten omstreeks I9ii-'i2 de Leeu warder schoenfabriek hadden gesticht als één der eerste - ik meen wel - hèt eerste bedrijf, dat verrees aan de Harlinger- vaart Z.Z. Amsterdam K. BAKKERS El Drachtster boot Ik las in 't Kleine Krantsje (5 okt.Lezers in de pen) over een ongeluk in de Greuns, maar daar was het niet, het was in het Woudmantsje. Daar zijn twee kinderen van Corpier bij verdronken. Misschien kunt u er meer van gewaar worden bij Appeldoorn op het Noordvliet. Misschien dat het een boot van hem was. Leeuwarden A. DIJKSTRA In een van de eerste num mers van 't Kleine Krantsje hebben wij een uitvoerige re portage gepubliceerd over het drama in het Woudmantsje, waar in 1927 een klein zeil- schouwtje omsloeg. Bij dit ongeval kwamen drie kinde ren en twee volwassenen om het leven. Red. 't KI. Kr. TELEFOON 2 3 4 3 4 STANDPLAATS STATION Ook telefonisch te ontbieden voor stads- en buitenritten E Voetbal Wanneer krijgen we weer eens een voetbalverhaal Leeuwarden Vandaag. J. L. DE JONG Red. 't KL. Kr. Schoenen Tuinen 35 El Duo Carels Inderdaad schreef ik abusievelijk dat Duo Carels in het begin zijn „etablissement" in het Heer Ivo- straatje had. Toen ik de brief verzonden had, schoot me in gedachten dat het Maria Anna- straatje moest zijn, maar de lezersdichtheid van het Kleine Krantsje kennende hield ik mij ervan overtuigd dat ik wel op de vingers zou worden getikt wat ook prompt gebeurde. Het moet voor de redactie een bijzonder prettige gewaarwor ding zijn te weten, dat wat ge schreven wordt, een zo ruime belangstelling geniet. Trouwens niet alleen voor de redactie, maar ook voor ons als oud- Leeuwarders is elk nummer, dat je ontvangt een soort oase van herinnering aan een verleden dat op deze wijze weer gaat le ven. De foto van 't Klokje. Mevrouw De Vries zegt het zo typerend juist. Een nadere plaatsaandui ding was niet nodig, die plaats kende iedereen. Met grote belangstelling zie ik de artikelen tegemoet onder het hoofd „Friesland laat de voetbal rollen", want al ben ik nu al heel wat jaren uit Leeuwarden, het eerste wat ik Maandagmor gens doe is zien hoe Frisia en Friesland hebben gespeeld. Het bloed blijft kruipen waar het niet gaan kan. Voor het feit dat de heer Schou- stra er de eerste twee jaar heeft opzitten alle hulde. Er wordt altijd gezegd: alle begin is moei lijk en dat zal natuurlijk ook voor deze uitgave hebben gegol den, maar van harte hoop ik dat de sneltreinvaart zal voortduren. Met verschillende familieleden en oude bekenden ben ik na mijn stukje in 't Kleine Krantsje van 7 september in contact ge komen wat ik bijzonder op prijs stel en waarvoor de dank toe komt aan 't Kleine Krantsje dat ons zoveel biedt. De Bilt HERMAN VAN KRUGTEN EEN NIEUW ONGEVAL OP GRONINGER STRAATWEG „Nu zul je zien, ze gaan racen op de Groningerstraatweg", zei de hoofdinspecteur van politie tegen ons bij de opening van de prachtige weg „en dan komen er ongelukken". De politieman heeft het juist gezien. Bij de ongevallen op de nieuwe Gro ningerstraatweg kan een nieuw ongeluk genoteerd worden. De vijfjarige jongen Van der L. schoot achter een auto vandaan toen hij de weg overstak. Prompt werd hij gegrepen door het spatbord van een andere auto, die uit de richting Gro ningen kwam. Met een hoofd wonde, die niet van ernstige aard was, is de jongen naar het Bonifatiusziekenhuis gebracht. De politie onderzoekt of er mis schien te hard gereden is, of dat de jongen in zijn onervarenheid het verkeer in gevaar heeft ge bracht. (1948)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1966 | | pagina 4