'T KLEINE KRANTSJE als daarbuiten. Wij hebben door het aanstellen van liefdadig- heidsuitvoeringen belangrijke 1 bijdragen aan Joodse en niet S Joodse instellingen kunnen af- i staan, waardoor de sympathie voor deze vereniging steeds gro ter werd". Een bijzonder woord van dank richtte de heer De Vries bij deze gelegenheid tot de heer Beike Feitsma (op grote foto staande rechts) voor het samen stellen van een keurig archief - het is hetzelfde archief, waar uit wij de gegevens putten voor dit verhaal. De gunstige reputatie van de Leeuwarder Vriendenclub, waar over de heer de Vries in zijn om feestelijk en passend uit de band te springen. Vandaar, dat ook elk missie van Bijstand zich ten behoeve van het feestprogramma lieten Vijf verdienstelijke leden van de Leeuwarder Vriendenclub, wier portretten wij aantroffen in het door Beike Feitsma zo keurig bijgehouden archief. We zien, van links naar rechts, de heren S. de fong, tal van jaren balletmeester van de vereniging, A. Dwinger, penningmeester B. H. Cohen, vanaf de oprichting bode van de Vriendenclub, M. van i Gelder, secretaris en later archivaris en E. Feitsma, bestuurslid en later erelid. We schrijven september 1938, het is nog geen oorlog, de Leeuwarder Vriendenclub kan nog vrolijk zijn. Dit is de deputatie van de vereniging, die deelnam aan de Allegorische optocht in Leeuwarden ter gelegenheid van het veertigjarig regeringsjubileum van Koningin Wilhelmina. Van links naar rechts: M. Turksma, S. Muller, B. Feitsma, J. van Gelder en B. Cohen. feestrede gewag kon maken, komt ook duidelijk naar voren in de krantenrecensies, die de archivaris met veel nauwgezet heid met zoveel andere docu menten heeft bewaard. 1925 Kortgeleden behaalde de dilitanten-toneelvereniging „Leeuwarder Vriendenclub" te Heerenveen de eerste prijs met de opvoering van de Vrijbuiter. Is dit misschien de reden ge weest, dat de club, die gewoon lijk niet anders dan voor de eigen begunstigers speelt, gister avond op verzoek in de Zalen Schaaf voor het publieke voet licht kwam met Bergopwaarts, toneelspel in drie bedrijven van D. H. Scheffer In elk geval kunnen we er de vereniging dankbaar voor zijn. Jammer maar, dat niet meer mensen van de gelegenheid gebruik gemaakt hebben om te genieten van het geen Vriendenclub aan kunst- genot vermag te geven. Men kon niet zeggen, dat de zaal slecht bezet was, doch evenmin kunnen we spreken van een tal rijk publiek. En we hebben dit zeer betreurd. Verwachting overtroffen Hier werd nu toch werkelijk iets meer geboden, dan men van dilitanten durft verwachten. Schrijver dezes zag de Vrienden club voor het eerst spelen, na al dikwijls gehoord te hebben, dat zij met haar werk het beste wat hier te Leeuwarden door dilitanten gegeven werd opzij streefde. De verwachting was dus niet gering. Welnu, zij werd overtroffen, af en toe zelfs in aanzienlijke mate. 1929 Dokter Bavino: Over het voorpleintje, was in de puntjes, evenals de grime. Op- en aan merkingen vallen in geen enkel opzicht te maken. Alleen kan geconstateerd, dat het aantal voor het publiek spelende dilet tantenverenigingen is uitgebreid met een, welke voortgaande op de ingeslagen weg, veel tot pro pagering van het lekenspel zal kunnen bijdragen. 1931 „Nummer 17" van Her man Heijermans: Dit stuk ver eist spel en nog eens spel, waar aan door slechts weinig dilettan tenverenigingen zal kunnen worden voldaan. Maar tot de verenigingen, die wel hiertoe in staat zijn, moet zeker de Leeu warder Vrienclub gerekend wor den, welke voor een tot in vele onderdelen volmaakte vertolking heeft zorggedragen. Bij verschil lende toneeltjes kon het enthou siast gestemde publiek niet eens wachten tot het einde van het bedrijf. Meermalen kwam het voor, dat bij open doek de aan wezigen hun instemming be tuigden. 1937 </n Wespennest" van Henk Bakker: Vriendenclub heeft een vertoning geënsceneerd, die met alles wat we tot dusver van amateurs zagen, kan wedijveren. Natuurlijk, er waren wel enkele kleine foutjes aan te wijzen, maar storend waren ze geens zins en ze vermochten dan ook niet afbreuk te doen aan de goede indruk, die de ganse op voering op ons maakte. Bij al deze onmiskenbare suc cessen op de planken, was het wel merkwaardig, dat de altijd zo geestdriftige bestuurders van (Vervolg op pagina 8) spel kunnen we kort zijn. Dok ter Bavino (M. van Gelder) en Paum (B. Feitsma) gaven be- roepsspel van het beste soort en de overigen dilitantisme, dat onder het allerbeste dient ge rangschikt. Houding, dictie, mi miek, gebaar, het was alles even schitterend. Met een dergelijke bezetting levert geen enkel stuk Leraar L. L. van Keyzerswaard, verdienstelijk gast-regisseur, werd door de Leeuwarder Vriendenkring tot erelid be noemd voor een club als deze bezwaren op. De heer Van Kollem, de kracht achter de coulissen, weet hiervan wel profijt te trekken, hetgeen gisteravond terdege is gebleken. Het aantal „open doekjes" was legio en het ap plaus na ieder bedrijf ging in een ovatie over. De aankleding van het toneel, zo'n echte ouder wetse plattelandsherberg met

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1966 | | pagina 7