FRIESLAND LAAT QQO ROLLEN R IJ OPLEIDING? Verkeersinstltuut „feUdcurd" Geef met St. Nicolaas een boek E. MEERDING FIAT-DEALER Boekhandel R. VAN DER VELDE 'T KLEINE KRANTSJE 10 In het vorige Kleine Krantsje hebben we al even een opsomming gegeven van de heren, die een dik ke veertig jaar geleden op de groene grasmat de kleuren mochten verdedigen van de eerste klas verenigingen uit Leeuwarden. Laten we dan nu eens zien, wat ze presteerden in het nog niet in deze rubriek besproken seizoen 1923/1924, toen de Friese hoofdstad dank zij de jongste promotie van Voetbalvereniging Leeuwarden voor het eerst door drie clubs in het Noordelijke Voetbalwalhalla ver tegenwoordigd was. De LW Friesland was immers al eerder van de tweede naar de eerste klas gepro moveerd en de LAC Frisia maakte er deel van uit sinds het instellen van deze klas in 1916. Dat de verlichtingen van het tot dusver zo succesvolle Leeu warden in deze nieuwe compe titie met bijzonder veel belang stelling werden tegemoet gezien laat zich denken en bij voorbaat verheugden de hoofdstedelijke voetballiefhebbers zich op de vier plaatselijke ontmoetingen, waarin het toch zou gaan om niets meer of minder dan de voetbalhegemonie in de Friese hoofdstad; een superioriteit tus sen twee haakjes, waarop Frisia al zo lang aanspraak had -ge maakt, maar die nu ernstig door de sterk naar voren komende verenigingen Friesland en Leeu warden werd bedreigd. Welnu, het seizoen begon voor Friesland daverend, voor Leeu warden alleszins hoopvol en voor Frisia uiterst droevig. En toen de eerste vijf competitie zondagen waren verstreken, stond Friesland zowaar samen met het schier onoverwinnelij ke Be Quick bovenaan, terwijl Leeuwarden ergens in d,e mid denmoot zat en Frisia met WW de laatste plaats op de ranglijst moest delen. De teleurstelling over de slechte start van Frisia kwam het tref fendst tot uiting in een inge zonden stuk van „Een voetbal enthousiast" in het Sportblad voor Friesland, die te kennen gaf, dat hem „een zekere wal ging jegens het aloude Frisia doorvoer" toen hem de uitslag van de uitwedstrijd tegen Up right (i-o voor de Winschotena ren) ter ore kwam en die ver volgens zeer nadrukkelijk de vinger waarschuwend in de hoogte stak: „Frisianen, er be staat op dit ogenblik een grote concurrentie daarmee uiter aard doelend op de beide ande re Leeuwarder eerste klassers, die met grote geestdrift dongen naar de gunst van het hoofd stedelijke publiek. De eerste derby in Leeuwarden vond plaats op de Wilhelmina- baan en werd een groot succes voor Friesland, dat Frisia met de duidelijke cijfers 4-1 klopte. Ook het tweede plaatselijke treffen, tussen Friesland en Leeuwarden, resulteerde in een duidelijke overwinning voor de blauwgelen, die door Postma en Leysma in totaal driemaal kon den doelpunten, terwijl Leeu- Bijzonder geestdriftig werd er vroeger gevoetbald in de plaatselijke ontmoetingen tussen Friesland en Frisia. De beide foto's op deze pagina zijn tijdens een treffen tussen deze clubs gemaakt. Veel ont liepen de teams elkaar niet, al werden er toch wel eens rake klappen uitgedeeld. Maar later volgde er dan vaak een klinkende revanche warden bleef aankijken tegen een blanco score. Op de dag, waarop het sterke Be Quick Upright met 12-1 klopte, speelden Frisia en Leeu warden op de Wilhelminabaan en het was in deze ontmoeting, dat de jonge roodwitte vereni ging het genoegen smaakte om het oude Frisia te verslaan: met 2-i bleef Leeu vaarden baas, waarmee voor velen een droom in vervulling ging, want had dat de geestdriftige voetbalpio niers van de Oldehove al niet lang door het hoofd gespookt: het roemruchte Frisia nog eens op eigen terrein te verslaan Zo groot was de superioriteit van Be Quick in deze jaren, dat Friesland er eigenlijk niet aan kon denken een serieuze con current voor de Groningers te kunnen zijn, al bleven de Leeu warders dan wekenlang prachtig gelijk opgaan met de withemden die na zeven wedstrijden nog maar één puntje hadden ver speeld en niet meer dan twee doelpunten tegen zich zagen maken. Terugval Maar dat Friesland een zo plot selinge terugval zou maken had zeker ook niemand verwacht: na een reeks van prachtige succes sen volgde er een maandenlan ge periode van louter teleurstel lingen en vrijwel iedere week zakten de Huizumers een plaats op de ranglijst, zodat er een moment kwam, dat Friesland niet meer bovenaan, maar bijna onder aan de ladder zat. In deze reeks viel ook een ne derlaag tegen Leeuwarden, dat op eigen terrein met 2-0 van Friesland won, maar dat even later met dezelfde cijfers van Frisia verloor - het merkwaardi ge feit deed zich dan ook voor, dat de schalen van de balans voor wat de plaatselijke ont moetingen betrof volkomen in evenwicht bleef - op een over winning van Frisia volgde een nederlaag van Friesland, op een nederlaag van Leeuwarden volg de een overwinning van Fries land, op een nederlaag van Frisia volgde een overwinning voor Leeuwarden Na het terugvallen van Fries land kwam Velocitas als con current voor Be Quick naar vo ren, maar er bleef tussen beide Groninger ploegen zo'n krachts verschil bestaan, dat Be Quick al ver voor het be-eindigen van het seizoen de kampioensvlag weer kon hijsen: met twee ne derlagen en een gelijk spel kwam Be Quick na achttien wedstrij den op 3t winstpunten, terwijl Velocitas er na deze reeks nog maar 22 had, dank zij ir over winningen en zeven nederlagen. Voor een van die zeven neder lagen van Velocitas was Leeu warden verantwoordelijk en dat is wel het mooiste succes ge weest, dat de roodwitten in dit seizoen konden boeken, een 1-0 overwinning, in Groningen nog wel en bevochten met behulp van een doelpunt van Tjellie Delgrosso. Een geweldige eindspurt van Frisia, dat kort voor 't scheiden van de markt plotseling alles begon te winnen, deed de man nen van de Wilhelminabaan nog voor Friesland finishen (zevende plaats, Friesland achtste), maai de hoofdstedelijke hegemonie was voor Leeuwarden, dat met 16 punten uit 18 wedstrijden beslag kon leggen op de zesde plaats Traditioneel. In de strijd om het landskampi oenschap vertegenwoordigde Be Quick het noorden op de tradi tionele wiize: tegen de sterkste ploegen uit het westen bleken de Groningers weer lang niet opgewassen te zijn; het krachts verschil op de groene grasmat tussen west en noord was in de ze dagen nog bijzonder groot. Nieuwestad 90 - Leeuwarden - Telefoon 29648-29649 GARAGEBEDRIJF Transvaalstraat 71 Telefoon 05100-25428 Leeuwarden VOOR VERKOOP ALLE MODEL LEN - REPARATIE - STALLING EN GOEDE SERVICE I

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1966 | | pagina 10