Oudste kellner in civiel l] [I CITAX ENAULT OSIER verlichti n g HAKV00RT Wagenaar 'T KLEINE KRANTSJE 4 VOOR NAAR STADSNIEUWS VAN VROEGER Zonweringen Lezers klommen in de pen SI Senuwspecialist Uw blad wordt door mij „uit gespeld" van 't eerste tot het laatste woord: kostelijk. Maar nu moet ik toch even iets recht zetten: in nummer 41 (20 april 1966) staat op blz. 5 November 1922 Zoete herinneringen aan een zondag in de herfst" van de schrijver K., en van dat artikel de laatste regel: Ja, vandaag of morgen moet ik toch maar es even anlope bij Dr. Weersma, de senuwspecia list. Als de heer K. dat „van daag of morgen" gedaan zou hebben, dan was hij op het spreekuur in de Grote Kerk straat 7 bij Dr. P. B. Wester huis terecht gekomen, d.w.z. bij mijn vader In november r922 was er n.l. nog geen sprake van Dr. Weersma (die was toen nog maar jong student in Groningen). Mijn vader was tot z'n dood (1931) zenuwarts in Leeuwarden; ik woonde met mijn ouders de eerste 21 jaar van m'n leven in de Grote Kerkstraat 7, mijn ge boortehuis Op zichzelf niet belangrijk, maar allicht zal de heer K. het zich nu ook herin neren Ik heb genoten van zijn artikel. Veel dank. Amsterdam A. P. L. EBES—WESTERHUIS De heei K. was zó in de war -moet u maar denken - dat hij de ionge student Weer sma voor dokter Westerhuis aanzag. Dat kan helaas ge beuren met mensen, die naar de psychiater moeten Red. 't Kl. Kr. IS Van der Geest De heer Van der Geest (mijn vader) zou geen groot repertoire hebben gehad, zoals de heer Van der Woude in 't vorige Kleine Krantsje schreef Kom nou Ik kan u een grote serie foto's la ten zien, waarop hij in telkens weer andere creaties staat afge beeld. Leeuwarden Mevr. BAKKER-v. d. GEEST Over het repertoire en de prestaties van de Leeuwarder voordrachtskunstenaar Ber nard van der Geest hopen wij binnenkort uitvoerig te berichten. Red. 't Kl. Kr. SI Johan v. d. Werf Mag ik even ingaan op de paar reacties op mijn artikeltje „Een reciteerwedstrijd op 't Oud Tol huis Ik wist dat Johan v. d. Werf lid is geweest van Ten Kate en de heer Kaastra zelf uut de Skrans, nietwaar - vele jaren. Deze heeft hem in zijn aanlooptijd van dichtbij meege maakt en kon over zijn capaci teiten oordelen. De namen van de andere per sonen die hij vermeldt, herinner ik mij ook nog. De heer Bak kers zegt dat Johan een vrolijke knaap was en is dit ook de oor zaak geweest dat hij Leeuwar den verliet Dit is een retorische vraag. Is een mens niet vaak het produkt van omstandigheden Maar hij is als soldaat van het K.N.I.L. naar Indië vertrokken. In ge dachten zie ik hem nog op een middag van de trein komen op de Wirdumerdijk lopen in uni form, maar niet op sigarenkist jes; op modieuze schoenen, des tijds schoenen met knoopjes. Een half uur daarna was hij weer in burger. H.H. Bakkers en Kaastra, er zijn van onze tijdgenoten niet zo veel meer in leven. Door 't Kleine Krantsje ontdekken we nu en dan nog enige. Dat vind ik interessant. Haarlem JANNES v. d. WOUDE ■SI Ouwe Faber I De man, die mej. Postma te Am sterdam aandient als „Ouwe Faber" is wel degelijk „Jow mar in stür". In die tijd waren er veel bordjes aan de deur met het opschrift: „Aan de deur wordt niet gekocht - Drukwerk wordt niet teruggegeven". Als hij dan aanbelde was altijd het eerste woord: „Kun je niet le zen Er wordt aan de deur niet gekocht. Dan was steevast zijn antwoord: „Jow mar in stür Ouwe Faber - wij noemden hem altijd Kikketsje. Hij woonde vroeger in de Van der Kooij- straat met zijn vrouw en het was een heel net gezin met kostgangers. Ze hadden een zoon of dochter in het vroegere Ne derlands Indië wonen en daar zijn ze toen samen naar toe ge gaan. Hij had voorheen altijd een karretje met beschadigd emaille bij Hartelust vandaan: kanne tjes en schalen, kolenkitten, bordjes, alles voor een koopje. Zodoende zag juffrouw Postma hem wel veel in de Romkes- laan. In Indië kon hij het niet vol houden zonder z'n handel en zodoende is hij alleen weer te ruggekomen en vatte toen zijn Dit is Leeuwardens oudste kellner in actieve dienst: de heer T. LI. van der Meer, gefotografeerd in het Huizumer Tivoli. De heer Van der Meer is 76 en op die leeftijd mag een kellner best optreden in civiel. In z'n jonge jaren was de heer Van der Meer typograaf, daar na werd hij telefonist en tenslotte kwam hij in het kellnersvak: in De Doelen, de Phoenix, Het Friesch Koffiehuis, Amicitia, de Klan- derij, Spoorzicht, het Oranjehotel, De Kroon - ja, waar is hij eigen lijk niet geweest 1 In '55 ging hij officieel met pensioen; nu steekt hij - uit liefhebberij - nog dagelijks bij Tivoli de handen uit. SPANJAARDSLAAN 162 LEEUWARDEN -TELEF. 05100-20043 ■SI Van den Bijlaart In 't laatste Krantsje stond een foto van de Nieuwestad. De winkel met het wapen er boven was de winkel van Van den Bijlaart. Die speelde ook altijd voor St. Nicolaas op de bewaar scholen. Een banketbakkerszaak. Amersfoort M. DE VRIES-BOONSTRA handel in tweede hands goed weer op. Hij droeg altijd een bolhoedje en mopperde voort durend in zich zelf - toch was hij een doodgoed mens. Men zag Ouwe Faber veel in de omtrek van het Schavernek: daar huurde hij een karretje bij Van der Heide, de karrenver huurder, die zelf ook veel met handel liep, veelal met hoeden. Zijn roep was altijd: Allemaal hoede - allemaal zomerhoede.. Ik meen dat Ouwe Faber in de tijd, dat hij alleen was terugge komen zijn intrek had genomen in een café aan de Oude Koe markt (Ruiterskwartier) en dat hij zijn laatste levensjaren heeft doorgebracht in het Gerefor meerde Rusthuis in het Hoek- sterachterom. Daar had hij in ieder geval een goeie ouwe dag verdiend met al z'n sappelen - hij was een goed mens Leeuwarden MOLLEMA Ouwe Faber II Ouwe Faber, die met een kar met steengoed liep (beschadigde potten en pannen van Hartelust) zag er juist nooit netjes uit: je kon hem gewoon één grote vet vlek noemen. Hij droeg een ouwe grijze visgraatjas en een ouwe hoed - alleen zondags droeg hij een slipjas en een bol hoed. Soms had hij een dames- en een herenschoen aan, soms droeg hij kousen of sokken om zijn handen. Ouwe Faber was een erg gelovig man, die nooit kon nalaten van zijn geloof te getuigen. Maar wantrouwend was hij ook Hij woonde ergens bij de Tijnjedijk en 's avonds stapelde hij al z'n spullen achter de deur op, zo dat er niemand kon binnenko men. De zoon van Ouwe Faber was onderwijzer in Indië, Faber zelf is in Veenwouden in een tehuis terecht gekomen, maar hij is in Leeuwarden in het Stadsziekenhuis overleden. Leeuwarden N.N. ■S) Jentsje Tit De oude man, die u niet kent op de voorpagina, onderaan in de hoek (Kleine Krantsje van 5 oktober), was Jentje van der Meulen. Hij had de bijnaam Jentsje Tit. Hij liep met een doosje met handel, verkocht nooit wat en spaarde halve stuivers op. Vroeger was hij op het logement bij Aaltje van der Gisteravond vertoonde onze stad een waar beeld van wanorde. Te ongeveer 7V2 uur trokken enige opgeschoten jongens zin gende langs den Grachtswal en door de stad. Gelijk gewoonlijk sloten zich vele nieuwsgierigen daarbij aan, zoodat de men- schenmassa weldra tot honder den en honderden was aange groeid, toen zij op de Voorstreek op eenige politieagenten stuit ten, die tot uiteengaan som meerden. Daar hieraan geen ge volg werd gegeven werd met de wapenstok en sabel een charge gemaakt. Langs alle zijden kwa men nog voortdurend nieuws gierigen opdringen. Er werd met stenen naar de politie gegooid en enkele winkelruiten werden verbrijzeld. Drie personen moes ten worden gearresteerd. De hoofdwacht werd door eene af deling Infanterie betrokken. Te middernacht was de rust her steld. (1892) TELEFOON 2 3 4 3 4 STANDPLAATS STATION Ook telefonisch te ontbieden voor stads- en buitenrttten Brug in de Boterhoek. Als sol daat liep hij zomaar uit het ge lid. Zijn ouders lagen bij de Nieuwekade met een schip. Hij at twee blikken snert op en bracht ook z'n ouders wel snert thuis, vlak bij de kazerne. Hij diende in 1873 hier in Leeuwar den; zijn laatste kosthuis was bij Vrouw Boomsma in de Groeneweg - die huizen zijn nu afgebroken. Oude Stuver kwam achter Hee- Wie is het nou: StürOuwe Faber 1 Jentsje Tit 1 renveen vandaan - die leefde in een woonwagen, die later op last van de gemeente is opge brand met inhoud en al. Stuver speelde op een oude harmonica veel in Leeuwarden. Of hij nog leeft weet ik niet. Leeuwarden Mevr. JILDERDA—FEENSTRA Wij menen, dat u zich met Jentsje Tit vergist. Die had wel een zelfde houding als de afgebeelde figuur met het zwarte petje, maar Jentsje Tit had toch geen baard 1 Een foto van Jentsje Tit kunt u vinden in dit Kleine Krant sje op pagina 6. Red. 't Kl. Kr. Voor al uw Ook overtrekken van LAMPEKAPPEN naar Grote Hoogstraat 8 Leeuwarden van stellen alles in de schaduw. Vanaf heden winterprijzen W. de Geeststraat 47-49 LEEUWARDEN Telefoon 26095 - 27165 Vraagt vrijblijvend offerte

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1966 | | pagina 4