de leeuw en tiesma VENEMA voor VAKOPTIEK 13 'T KLEINE KRANTSJE ■■m iijiil NIEUWESTAD 17 technisch installatie bureau CENTRALE VERWARMING GASVERW ARMING OLIESTOOKINRICHTINGEN leeuwarden - weerd 24 - tel. 23805 Een maand geleden hebben we in deze rubriek de oude LAC Frisia kampioen zien worden van de noordelijke eerste klas, een hoogst merkwaardige gebeurtenis, want na acht achter eenvolgende Be Quick-kampioenschappen zullen er in het noorden weinig voetballiefhebbers meer zijn geweest, die ooit nog durfden rekenen op een kampioenstitel van een andere club. Later zou blijken, dat Frisia de reeks van Gro ningse voetbalkampioenschappen bij wijze van hoge uitzon dering had onderbroken: in het eerstvolgende seizoen werd Be Quick alweer kampioen en toen volgde de glorietijd van Velocitas met een reeks van acht kampioenschappen, welke reeks eveneens eenmaal onderbroken werd door een kampi- oenschap-op-het-nippertje van Veendam. Het uitbundige plezier in het Frisiakamp bij het verwerven van dit mooie succes was dan ook begrijpelijk, maar nu zullen we zien hoe snel voor Frisia de fijne vreugd in diepe droefheid verkeerde dacht succes en wel in de thuis wedstrijd tegen de hard op weg naar de landstitel zijnde ploeg van H.B.S. Na een kwartier in dit treffen kwamen de Hage naars al met i-o voor en veel leek het er toen op, dat het de zelfde kant zou uitgaan als in de uitwedstrijd in Den Haag. opleverden, terwijl Frisia-keeper Overmeer zelf precies dertig maal werd gepasseerd. Glorieus was het optreden van Frisia in dit landskampioen schap dus niet, maar.Fries land had zijn kampioen gehad en het zou zeventien jaar duren voor er wéér eens een Friese club noordelijk voetbalkampioen werd. Maar deze nieuwe repre sentant, Heerenveen, heeft het in de gevechten om het voet balgoud wel wat beter gedaan: negen maal kampioen in suc cessie, eenmaal op een haar na kampioen van Nederland De krachtsverhoudingen op het voetbalveld tekenden zich in die goeie ouwe tijd nogal wat scher per af dan nu. Wie het nu een doodgewone zaak vindt, dat een club als Cambuur met forse cij fers kan winnen van een „Hol landse" ploeg als SVV, zou vroeger achteroverslaan bij het geringste succesje van een team uit het noorden tegen een team uit het westen van het land. In de strijd om het kampioen schap van Nederland had Be Quick dan ook zelden wat kun nen klaarspelen, behalve dan in 1922, toen de Groningers over zo'n sterke ploeg beschikten, dat ze tot veler verrassing de titel van landskampioen konden ha len. Dat Frisia het in deze strijd om 's lands hoogste voetbaleer zeer zwaar zou krijgen lag dus wel voor de hand, maar dat de Leeu warders zo onvoorstelbaar slecht van start zouden gaan, zal nie mand hebben verwacht. De eer ste ontmoeting ging tegen de oostelijke kampioen Go Ahead in Deventer en met een zeker optimisme kwamen de Frisianen binnen de krijtlijnen, omdat ook het oosten zelden of nooit door aspirant-landskampioenen ver tegenwoordigd werd. Maar zie. het werd een verschrikkelijke debacle, want de Deventenaren hakten de Leeuwarders met niet minder dan 9-2 in de pan Een week later, op de Wilhel- minabaan in Leeuwarden, kon Frisia dezelfde Deventer ploeg beter partij geven, maar weer werd het nu een nederlaag: Go Ahead won nu met 2-1. Na een forse nederlaag van 1-4 tegen N.A.C. in Breda en een roem loze 0-3 tegen H.B.S. in Den Haag werd het al duidelijk, dat Frisia dik tevreden mocht zijn, wanneer ze slechts eenmaal een zege van het veld zou dra gen, maar later bleek, dat ook deze voldoening niet voor de noordelijke kampioenen was weggelegd. Toch kwam er nog een onge- Maar Frisia zag nu kans de par tijen in evenwicht te houden, scoorde na de rust door Dal- huysen de gelijkmaker en ver sperde de Hagenaars verder de weg naar het Friese doel. Een gelijk spel tegen H.B.S.: het leek te mooi om waar te zijn, maar toch was het waar en later zou den we weten, dat dit het enige verliespuntje was van H.B.S. in dit hele landskampioenschap. Alle andere wedstrijden werden door de Hagenaars gewonnen en met een voorsprong van vier punten op N.A.C. werden ze dus ongeslagen kampioen. Dat Frisia nog tweemaal van Sparta verloor (0-1 in Leeuwar den en 0-7 in Rotterdam) was vooral teleurstellend door het feit, dat de Leeuwarders geen enkele maal kans zagen het vij andelijke net te doorboren. Trouwens ook in de thuiswed strijd tegen N.A.C. gebeurde dat niet (0-3), zodat alle acht kam pioenswedstrijden de Friezen niet meer dan vijf doelpuntjes IS! Brief uit Amerika Tegelijk met deze stuur ik u een postwissel met bedrag voor een jaar-abonnement op het Kleine Krantsje. Het wordt hier altijd met plezier ontvangen en be zorgt altijd een uurtje van ge not het te lezen. De artikelen van de heren Voordewind en Van Dam brachten de prettige dagen van onze onbezorgde jeugd terug. Ik blader af en toe nog eens de oude nummers door en dan ge niet ik nogmaals Het nummer 47 ligt voor mij, met de kaart van Leeuwarden anno 1600 op de frontpagina. Leuk om hierop oude plaatsen te herkennen zo als o.a. de gevangenis, Grote Kerk, Oldehove enz. De foto's zijn altijd prachtig. De oude Potmarge Wat hebben wij daar dikwijls geschaatst. Ook het artikel van Marcus Aal bracht prettige memoires terug. Wat hebben we daar vroeger vaak een oude boot gehuurd met ge maasde jutte zakken voor een zeil. Tochtjes over de Kurke- meer naar de Kleine en Grote Wielen, vissen in de gaten langs de Spoorweg. De mooie foto van de Voor streek, wat een gezellige drukte daar op donderdagavond en vrij dag met al die leuke vrachtsche pen. De foto in no. 46 van Ach ter de Hoven was mij dierbaar. Wij woonden vandaar links of op de Johannesbuurt. Vandaar vertrok ik in 1913 naar Amerika. In de verte van die foto in de ingang naar de Fabriekssteeg, rechts op de hoek naar Tulpen burg, was het winkeltje van mevr. Van Nimwegen. Op de andere hoek werd in 1908 of 1909 school 12 oftewel de Mulo- school, waar ik in 1911, mijn onderwijs voltooide onder bo venmeester Boersma. Het onder wijs daar genoten heeft mij al tijd geholpen in mijn leven Toen ik in 1913, na een afwe zigheid van 50 jaar weer in Leeuwarden terug was, heb ik nog op een bank in mijn oude klas gezeten. Het was toen een H.B.S. geworden. Ik herinner mij nog helder dat de school gebouwd werd. Er zijn heel wat palen geheid voor het fundament en de klei die afge graven werd, moest per kipkar op een nauwe rails op het oude Schuttersland gebracht worden. Daar plukten wij vroeger gras en klaver voor de konijnen. Wat werden wij vaak achterna geze ten door Feike Vuist, de boer, die de pacht voor het gras had. Die woonde in een boerderijtje vlak bij de spooroverweg bij de Driehoek. Wat hebben wij daar veel gevoetbald met een tennis bal. Daar zijn heel wat klompen het slachtoffer van geworden, die dan weer door Tilstra, de smid door een kramke bruikbaar werden gemaakt. Akke Kobus Graag zou ik nog eens een foto van de oude fohannesbuurt in uw krantsje ontmoeten. Met de kroegen van Tadema en Ver hoeve op de hoeken Ook een artikel over de moord op Akke Kobus, de spoorwegstaking, de bouwvakstaking, het bezoek van koningin Wilhelmina in Leeu warden, de grote landbouwten toonstelling op het Nieuwe Ka naal, het bezoek van het circus Barnum en Baily. Mogen wij bij deze u allen een prettige Kerstmis en een voor spoedig nieuwjaar toewensen. Dat dit jaar gezondheid en vrede op de wereld moge brengen Michigan, U.S.A. L. H. RIJPSTRA „Vroeger voetbalden we betei" horen we tegenwoordig vaak veteranen zeggen. Maar zouden we willen antwoorden „vergeet het maar". In alle takken van sport zijn de pre staties in de loop der jaren met sprongen vooruitgegaan - de chronometers liegen niet. Bij het voetballen komen geen chronometers te pas; elk oordeel is slechts gebaseerd op per soonlijke waarneming. Maar hebt u laatst dat filmpje van een vroegere voetbalinterland op de t.v. gezien 1 Een lachertje - heus hoor

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1966 | | pagina 13