ENAULT 'T KLEINE KRANTSJE 4 STADSNIEUWS VAN VROEGER (AóJ<ru net mijt jftaqz.... Lezers klommen in de pen SAW Ook telefonisch te ontbieden voor stads- en buitenritten met de hele keppel. 't Veld lei erges achter inne Skrans an 'n siedwegje rechts, ik su 't nou niet meer fiene kanne. We musten drie stuvers antree betale en even later begon 't spul. Nou, de boys van Ach doe et hadden hun dag niet, want ze gongen der in met 14-1. Na afloop op 'e diek hoor ik in eenen zeggen, jonge, jonge wat een rot wedstried. Krijt ie tot antwoord, ik meen van Jo Dwin ger, „Nou wat wuust nog meer, choal veur cent". Deventer W. H. DOEDIJNS Prachtig weder begunstigde he den op de, gelijk vorige week, fraai versierde baan achter den Prinsentuin gehouden hardrij derij op schaatsen voor mannen en vrouwen van wege de ijs- club, waaraan door 25 echtparen werd deel genomen. Het stedelijk muziekkorps, on der directie van den heer P. We- demijer, en dat van het 1 ste regiment infanterie, onder di rectie van den heer F. Stoetz, luisterden het feest op. Na menigen harden kamp werd de prijs van f 150 behaald door Johannes P. de Groot, oud 24 jaren, van Akkrum, en Meike Rinksma, oud 22 jaren, van Ma- rum (Groningen), tegen Reng- nerus K. Zeinstra, oud 23 jaren, van Wartena, en Aaltje G. Kals- beek, oud 28 jaren, van Warga, aan wie de premie van f 50 ten deel viel. Aan Jan Klazes Jongsma, oud 35 jaren, van Dockum, en Jeltje G. van der Werf, oud 19 jaren, van Veenwouden, en Johannes Kals- beek, oud 30 jaren, en Reino Kalsbeek, oud 20 jaren, beiden van Warga, werd als winnaars van de twee laatste partijen bui ten de prijs- en premiewinnaars, ieder eene gratificatie van f ro toegekend. Ook van elders wa ren vele belangstellenden opge komen om deze hardrijderij bij te wonen. Na den afloop ging het weder, door de muziek voorafgegaan, in optogt door de stad. De uit reiking van prijs, premie en gratificatiën heeft heden avond in de zaal van den heer van der Wielen plaats, waarbij genoem de muziek zal tegenwoordig zijn. (2-12-1871) SPANJAARDSLAAN M2 - LEEUWARDEN-TELEF. 05100-20043 Eele Muus Hierbij abonneer ik mij per 1 januari 1967 op 't Kleine Krant- sje. Gelijk met deze brief ver zend ik ook mijn giro van f 5,80. Ik heb het nu steeds ontvangen van iemand die er op geabon neerd is, maar ik vind 't veel te leuk om niet zelf abonnee te zijn. Ik he bijna mien hele leven in de Vieverstraat woond. Heel wat keren het dikke Luurs op de berg sien roes uutslapen. Wij noemden dat vroeger de berg, nou is 't al een hele tied een mooi plansoen. Wij woonden op 27 en mien ome (Jan Jansen) op 19. Daar kwam vroeger elke zaterdagmiddag Eele Muus boe ken halen. Eele was zeker wel een ontwikkeld meens. Wij as kiendes wuden Eele zo graag es zien, maar we waren bang en daarom gluurden we deur de keukendeur. Eele wachtte inne gang en ome gaf weer nije boe ken. Dit is zo'n 30 jaar leden, ik bin nou 51 jaar. Arnhem L. JANSEN SCHOONHOVEN 13 De magneet Kort nog maar ben ik abonnee op 't Kleine Krantsje. Kort nog maar weet ik van 't bestaan van 't Krantsje Dat is nu niet zó belangrijk, maar waarom grijp ik dan naar de pen Het is ge loof ik zo, dat die paar blaadjes papier iets meer zijn dan advertentienieuws en oude her inneringen. De besproken mannetjes en vrouwtjes geven vaak een ge dachte van hé ja.... in deze wereld van niet te volgen tech niek en wetenschappelijk gebeu ren, in deze tijd waarin je wil lens en wetens met je neus mid den in de vooruitgang wordt gedrukt of je lust hebt of niet, word je van die paar velletjes papier van 't Krantsje, van de computer, m aanreis, teruggetrok ken naar de fam. Cohen, De Vries, Jentsje en anderen. Haast niet te geloven Zo maak je een vergadering mee van kapitale beslissingen of er is een belastingbriefje, met één slag je vakantie naar de maan. de post brengt een Krantsje uit Leeuwarden, de Houtstraat, Bleekerstraat, Hoeksterachterom, Tulpenburg enz. enz. Een stroom van herinneringen, een leger van mensen trekken in gedach ten voorbij Van het enorme wereldgeweld naar.je jeugd, amper een paar jaar en toch zó ver Herinnering Enige jaren gele den ontvingen wij een uitnodi ging van het gemeentebestuur; oud Leeuwarders die een 25 ja ren buiten de geboorteplaats woonachtig waren, zouden één dag te gast zijn in Leeuwarden, kennisname van de vooruitgang, rondrit en einde van de dag in de Prinsentuin. Een koud plaatje van de vnjdagsmarkt van vroeger, 't Is eigenlijk geen weer, maar de handel moet doorgaan. „Is er nog wat nieuws op de markt, Cohen 1" onder Terwispel in de gemeen te Opsterland. Melle werkte 's zomers in de veenderijen, deed baggerwerk en hielp later ook wel bij het droogmaken van de turven. Hij deed het liefst in aangenomen werk, zodat hij ook zijn dochter voor het droogmaken van de turf kon meenemen. Later ging Melle met zijn gezin in een scheepje wonen. Lang lag hij met zijn schuit in het Konings- diep bij de Rolbrug te Tijnje. Het liefst lagen ze op de ruimte zonder buren om hen heen. Werd er zomers goed verdiend, dan was het 's avonds feest op de dijk met zang en muziek Als kinderen hebben wij vaak naar deze mensen geluisterd. Toen zijn vrouw overleden was en de kinderen waren getrouwd verdween ook Melle, maar lang bleef hij nog als stoelenmatter biezen zittingen voor de stoelen maken. Ook voor mijn ouders heeft hij wel gewerkt. Een stoel mat, door Melle van biezen ge maakt, kostte toen een kwartje of dertig cent per stuk. Dat hij niet te vinden is in de boeken van Leeuwarden is geen wonder - hij zal het niet zo nauw hebben genomen met de wet en hij is misschien wel nooit overgeschreven, deze vrij buiter. Ik herinner mij een mooi geval, dat mijn ouders met Melle Zwerver hebben meegemaakt. Toen hij weer eens een paar stoelen had gemaakt vroeg hij mijn vader om een pijp tabak. Nou, dat kon wel. Melle had een koopmanspijp met een heel grote kop in de zak en stopte die kop zo vol als hij kon. Maar teen hij er mee klaar was, be zon hij zich en zei: nee, ik moet maar niet roken, ik zal maar een pruimpje nemen. En toen propte hij wie weet hoeveel ta bak in z'n mond en verdween. Toen hij bij ons vandaan was, haalde hij gauw de tabak uit z'n mond en deed die in z'n zak. De dochter van Melle Zwerver is later op de kermis in Leeu warden doodgeslagen door een luchtschommel; burgemeester Zimmermann heeft toen die luchtschommel verboden nog langer op de kermis te staan. Leeuwarden DE L. 3 Goal voor cent Zo'n veertig jaar leden must één van de elftallen van Frisia speu- le teugen de jöodse voetbalclub Achtdoeth, Ach Doe Et zeiden se self. Nou, wij d'r hene fansels Tijdens de rondrit waren we Achter de Hoven bij de Fabriek- steeg en de straatjes Johannes- buurt, Catharinabuurt enz. Hoe ik het had, ik weet het niet, maar mijn stem klonk door de bus: „Moe, hier heb ik nu in En nu eindelijk mijn beschou wing over het „Kleine Krantsje". Nou moet ik oppassen, anders ga ik weer op hol. Dit Krantsje laat als het ware je jeugd op nieuw herleven,- in een langza me film worden vele oude Leeu- Niet Abraham maar Melle Zwerver dus, 'n schilderachtige figuur mijn jeugd het Leeuwarder Nieuwsblad gebracht, daar. en daar en in die steegjes en straatjes". Daar woonden ook van die typen in uw Krantsje beschreven. De vrouw direkt: „Stil toch, wat zullen de men sen wel denken?" Ja.... wat zullen ze wel denken Was voor mij van geen belang, van 10 jaar t.e.m. mijn r6e jaar heb ik daar gelopen, straatje zus straatje zo, tegen 75 cent per week, later f 1,75—f 2,25. Wat een tijd, ik ben er nog trots op In de Johannesbuurt woonde een arm oud vrouwke, geen centjes voor de krant; wel ik gapte een krantje van mien baas Hepkema en dat vrouwke heeft veel krantjes gelezen Met Ker mis en Nieuwjaar aanbieden van de goede wensen van de kran tenjongen en dan.... een of twee dagen na dat wensen roept dat oudje: „Jonge kom es even. Dou must mij niet vergete te wensen, hier das voor dij...." Een dubbeltsje Wat ik daar blij mee was Alles was voor thuis, dat hadden ze hard nodig, maar die dubbeltsjes bewaarde ik. Het is me even uit de pen ge lopen herinnering. Wie zou dat jongetje nog kennen Zijn zusje liep ook de eerste jaren met hem mee.voorbij Veel zou ik van Leeuwarden kunnen vertellen, veel warders uit deze jachtige wereld teruggedraaid naar een voorbije jeugd vol lief en leed. Door dit blaadje kunnen vele kennissen en vrienden opnieuw binding met elkaar krijgen,- al die herinneringen brengen de mensen op een zeer prettige ma nier weer dichter bij elkaar. Dat is wel de magneet Deventer T. W. FONTEIN 3 Melle Zwerver Zo goed ik weet, is de naam Abraham Zwerver, over wie u een vorige maal schreef, niet juist en moet het Melle Zwer ver zijn. Ik ken Melle al van plm. r890, dus vijf en zeventig jaar geleden. Hij woonde toen met zijn gezin aan de Ouddijk

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1967 | | pagina 4