T Bokma PALFRENIER VAN DER VEEN: EEN ONVERGETELIJKE FIGUUR HIJ VERSTOND ZIJN VAK DE START Sjoerd van der Veen op de bok 5 'T KLEINE KRANTSJE Z Van ouds Wigersnta sinds 1855 DAMES- EN HERENMODE Naauw8 Tel.27984 Leeuwarden We starten ,,'t nieuw" met skone lei, Na 't ouwejaars partijke. Met ,,ingesondheid" hopen wij De finish te bereiken. De hoogtijdagen binne weest, - We lieten ons niet kenne - Nou mutte wij - as uutgefeest - Weer an 't gewone wenne. Het is nou uut, met kiep, kalkoen, En andere lekkernijen 't Devies van nou is sober doen. We mutte 'tbelijen 1 Een elk het weer sien plak bezet, - Voldaan, van 't luierend smullen, Van overdenken, feest en pret - Om sien plicht te gaan vervullen. Een plicht „die so gevarieerd" An laag en hoog verheven: Voldoening, vreugd en gewaardeerd, Het daag'lijks broodkan geven S. I. V. 1. Zo heeft iedere Leeuwarder Sjoetd van der Veen wel eens in actie gezien: op de bok van de trouw koets, de handen gekruist voor de borst. De koetsier is wijlen de heer Carpay. Bij het deurbladeren van de ver- Iskenen nummers van 't Kleine Krantsje zag ik in een oud num mer nog een afbeelding van de heer Sjoerd van der Veen, de vorig jaar overleden palfrenier - begrafenisondernemer. Een foto- tje van eertieds en in die beken de plechtige houding met ge- kruiste armen en boven op de 1 bok van een trouwkoets. Hoeveul duzenden kilometers, hew ik mie afvraagd, zou Sjoerd op disse manier afleid hewwe in li de Liwadder straten Ik hew .1 hem goed kannen en vaak met I hem sproken. In causerie was hij een interessant persoon. Ik [kon hem heel goed selfs, want in de twintiger jaren het ie mie trouwd en miskien wel in 't selde koetske as vanne foto. Des ondanks bleven we elkaar vriendskappelijk gezind. Wan neer ik hem later teugenkwam, kon ik seker rekenen op een vriendlijlt knikje. Soms had ie even tied voor een praatsje. De eerste tied na mien trouwen, as ik hem dan teugenkwam wu et mie voorkomme dat hij even ts j es spietgniesde. Waaruut je desnoods opmake konnen: ,,'t huwelik is toch nog wat méér, as een bakje koffie of een bord snert allenig hè Maar dat sal ik mie toch wel verbeeld hew we, want later merkte ik wel dat Sjoerd doodernstig was en wars van alle wrange humor. Ach, begraffenissen, trouwerijen, sien vak brocht et oek met. Doodernstig Doodernstig was ie dus; oek as ie in funktie was. Der waren bv. twee soorten trouwerijen. Eerste en tweede klas. Bij een re klas had ie een mooi bruun uniform an. Bij 2e klas een blauw. Wanneer ik hem nou teugenkwam, as palfrenier boven oppe bok en hij had sien blau we tuniek an, (dus 2e klas) dan was sien begroeting sober. Hij draaide dan sien gesicht enkele centimeters in mien richting, met een nauwelijks merkbare glimlach om sien lippen. Was ie evenwel in bruun uniform, dan was de begroeting al héél sober. Hij bleef recht voor sich uut staren, met dien verstande dat sien wenkbrauwen evensjes omhoog gongen; as herkenning. Maar ja, hij reed dan oek een „eerste klasser". Sjoerd had een ontwikkeld ge voel voor nuances. Dat hij een all-round vakman was, kon elke skooljonge wel sien. Want wie kon op méér charmante wieze ut jonge bruidsje, bij regenach tig, buiig weer onder de para plu in beskerming nimme van trouwkoets naar stadshuus, ho tel of fotograaf; en sodanig dat s ijvolkomen droog overkwam, maar Sjoerd en hoge hoed klets nat Wie kon, so as hij, vlug en soe pel as een eekhoorntsje, de bok van de trouwkoets op- of af- klimme Op onnavolgbare wie men waar „schot" in zat. De man met de hoge hoed op, voor- an de stoet, liep stevig an, om weer su gauw mogelijk tuus te wezen, denkelijk. Niet leuk. Suks su bij Sjoerd niet voorval- le. Op een middag kwam ik es een rouwstoet teugen, voorafge gaan deur Sjoerd. Het viel mie Sjoerd van der Veen heeft heel veel stadgenoten naar hun laatste rustplaats gebracht, hij heeft ook heel velen heel gelukkig gezien: bij tal van trouwerijen was de palfrenier een onmisbare figuur. ze, elegant, diep bugende het portier opene,- eerbiedig, de ho ge hoed voor de bust Wie kon afijn, ik sou nog meer op- noeme kanne, maar ik wil vol staan met vast te stellen: as pal frenier was hij miskien te eve naren, seker niet te overtreffen. Sjoerd v. d. Veen was oek een bekende begrafenis-ondernim- mer. Niet alleen van „vrijgezel len" as bovenbedoeld, maar oek in de juiste zin des woords. En nou binne we allemaal wel es een begraffenisstoet teugenkom- weer op, die kalme rustige ver- skiening, in swarte jas, hoge hoed en over de gevouwen rech terarm de paraplu. Hij gong niet in gezwinde pas, hij liep niet, wandelde selfs niet; nee, sien gang was een meer statig voort schrijden, deftig, plechtig. Hij gong voor de stoet uut, traag en as met tegenzin en zou, naar 't leek, liefst nog ,pas op de plaats' maakt hewwe, ware ut niet, dat vlak achter hem de gestadig „ja" knikkende peerdekop hem tot deurlopen dwong. Ik bleef even toeven op ut trot toir en nam mien hoed af; en, as laatste groet an de mij onbe kende overledene, maar oek om eventsjes de aandacht te vragen van Sjoerd. Op enkele meters van mie passeerde de stoet, maar hij zag mie niet. Hij staarde in verre verten, droef, bleek en as deur smart overmand. In sien gelaat, in sien hele wezen lag besloten, de smart, de ontroe ring en de ontsteltenis, van al die familieleden, vrienden en bekenden, uut de volgkoetsjes. Rumoer en stadsgewoel deerde hem niet, gong langs hem hene; hij liep as in trance. Ut duurde nogal even, voordat disse rouwstoet omme hoek van de straat uut mien oog ver dween. Waar ik oek verbaasd over ston? Over sien durf en moed, om sien wil en ut tempo van ut peerd op te leggen, deur steeds maar enkele decimeters ruumte te laten tussen sien nek en die grote natte peerdesnuut met die dubbele rij gele, sware tanden één hapnee, ik mut er niet an denke. Maar miskien maakte ik mie ten onrechte ongerust Ommes, se kenne mekaar, wer- ke samen, hewwe mekaar nodig, voele mekaar an, kortom, je mutte ut miskien sien as een mooi stukje „teamwork". Toen ik Sjoerd een paar weken later weer es teugenkwam, ste vende hij rechtstreeks op mie af. As of ut een heel belang- rieke voetbalwedstried betrof, vroeg hij, sonder enige inleiding: „Nou, hoe vonnen je ut Hij had mie dus wel sien. „Mooi werk hoor", sei ik, „smetteloos". „Docht ik oek", bevestigde hij. En meteen vertrouwde hij mie toe: „Dit sjoudsje hew ik oek te danken an een tip". Dit woord „sjouwdsje" was bliek- baar een vakterm, die ik in dit verband weliswaar voor 't eerst hoorde, maar voor mij toch gien taalmoeilijkheden opwierp. Altied swalke Oek het woord „tip" achtte hij seker nagenoeg algemeen be kend, want hij vervolgde: „Och ja, we swalke altied deur de stad, maar alles hore en alles sien kanne je toch niet hè Hij liet su tussen neus en lippen voele, dat ie gien onoverkome lijke beswaren had teugen een „tip" mijnerzijds. Ommes, de concurrentie sat oek niet stil. Daar hadden je bevoo- beeld oek Anema, met sien kar- bolliehoed op, vaal en rood- bruun deur jarenlange trouwe dienst; lange Van Dijk, een man met skunen anne vuten as klei ne kano's,- Piet v. d. Witte, die altied met korte trippelpaskes voor de stoet uutliep, as waar ie een tamboer-maitre; en niet te vergeten: Visser uut de Kanaal straat, met een bijnaam, ont leend an de optiek; allemaal knapen met een sesde sintuug op dit gebied. Nee, voor Sjoerd was 't altied: uutkieke en dagen telle. Kb.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1967 | | pagina 5