De gevelstenen spreken (27) Hier lachten opa en oma om WOLFEDERATIE 100°L SCHAPENWOL SPOOK JAAGT IEDEREEN STUIPEN OP HET LIJF EEN DEKEN VAN DE WOLFEDERATIE IS ALTIJD De Leeuw is gevonden Metwtn uw weten Geef ze ScU&enen van Steeman 'T KLEINE KRANTSJE 8 Sensatie bij Juffersreedsje Het varken is van spek gemaakt NIEUWESTAD 18 LEEUWARDEN Eens heeft Leeuwarden de sensatie beleefd van het verschij nen van een spook in de stad, of beter gezegd aan de rand van de stad, want de geheimzinnige gedaante, die hier zo veel beroering bracht, liet zich in het avondlijk duister al leen zien in de buurt van de huidige Badweg, dit toen nog met de mooie naam Juffersreedsje werd aangeduid. Dat is al lang geleden, maar er leven zeker nog Liwadders en Hu- zumers, die dit afschrikwekkend gedrocht in de landerijen ten zuiden van de Huizumerlaan hebben gezien. Ongewoon druk was het toen in de anders zo stille Schrans. In groepjes trok men er op uit. Ook ik, met buurtjongens van „De Put" was van de partij. Een hele wandeling naar 't Juffers reedsje. De Schrans was pover verlicht, slechts enkele gaslan taarns wierpen een flauw licht op de „kleine steentjes", het voetpad langs de huizen. Op de hoek Huizumerlaan en Verleng de Schrans stond toen nog een kapitale boerderij, later in brand opgegaan. Een eind verder stond en staat nog Buma State, nu Borneo Kliniek; toen bewoond door de deftige familie Buma. Ezelwagen Deze familie doet mij denken aan een aardig tafreeltje. Het gezin had twee dochtertjes die op de Meisjesschool van juf frouw Buis op 't Hofplein gin- we een witte gedaante, die rare capriolen maakte. Koeien in de weide sprongen wild op en maakten dat ze weg kwamen. Kwam het witte spook op de menigte toe, dan greep angst iedereen aan en klonk het: „fut, fut jongens, fut De nieuws gierigen, vooral onder wij jon gens, maakten dan dat ze weg kwamen, richting Verlengde Schrans. Niet lang hebben we van dit spook-schouwspel kunnen ge nieten. Even plotseling als het verschenen was, is het ook weer verdwenen. Dit alles herinner ik mij van dit spook aan 't Juffersreedsje. Wel licht zijn er lezers van 't Kleine Krantsje, die zich wat meer her inneren Neem dan de pen eens op. De Redactie zal het op prijs stellen. J. C. VAN DAM De kop van de lachende leeuw is dan toch gevonden. Na onze tweede oproep - in 't laatste Krantsje - zijn er blijkbaar nog heel wat lezers op uit getrokken om dit gevelfragment op te sporen; wij kregen althans nog veischeidene goede en (ook nog) een enkele foutieve oplossing binnen. De leeuw is, met drie soortgenoten, te vinden in het vroegere hotel Goes aan de Langemarktstraat en het is wel toepasselijk te vermelden, dat deze zaak, volkomen herbouwd, medio april heropend zal wor den als het Hotel De Vier Leeuwen, café, restaurant en luxe bar, eigenaar de heer J. H. H. Goes. In het aan dergelijke gelegen heden niet zo rijke Leeuwarden gen. Deze jongedames werden naar en van school gebracht en gehaald in een wagentje met een ezel ervoor. Achter de villa van Buma was een groot park met een mooie vijver. Dit park, later overgedragen aan de gemeente Leeuwarderadeel is in de oor logsjaren vernield en van z'n bomen beroofd. Het hout dien de voor huisverwarming Qp een lagere school in het Toen wij, jongens, op 't Juffers- n00rden van onze pr0vincie reeds,e aan kwamen stonden er moesten de leerlingen een op- al heel wat mensen te wachten stel maken over het yarken M£t op het grote gebeuren. Pik-zwart -t verrassendste resultaat kwam was de avond. De maan kwam een knaapje van tien jaar uit zo af en toe van achter een de bus Hij vertrouwde het'vol- wolkengordijn te voorschijn. gende fraais toe aan het papier: Iedereen tuurde de landerijen in, /dk moet een opstel maken over trachtte de duisternis te door- een varken, maar dit is heel boren. Zo verstreek een tijd tot moeilijk en kan ik niet goed. iemand verrast uitriep: „kiek, Daarom heb ik mijn grote broer kiek, daar in de verte is hetgevraagd, maar die was pas te- En ja hoor, een eind van het rug van een feest en die kon dijkje verwijderd ontwaarden alleen een opstel maken over een kater zei hij. Nu begin ik zelf maar. Het varken is gemaakt van spek, daar zit een huid om heen van j haar en dit noemt men varkens- haar, omdat er borstels van ge maakt worden. Spek, dat heel j lekker is, noemt men ham. Dat is aan de achterkant van het varken vastgemaakt, omdat het varken daar dan niet bij kan. Recht er tegenover zit de kop, omdat het varken daar eet. Met de darmen is het heel vreemd, die zitten in het var ken zolang het leeft, maar als het dood is, dan gaat het varken in de darmen en dat noemt men worst. Een varken dat helemaal in de war zit, heet zult (hoofd- zal dit Hotel De Vier Leeuwen kaas, In het Hjf yan een yarken zeker een aanwinst betekenen. zit een M hiermee kan men Het lot heeft de winnaar van voetballen. Ik begrij niet hoe dit prijsvraag,e moeten aanwi,- ze ZQ,n ding daar in ge- a it t flu!nlge Wer? d! h6er kregen hebben, want waar het A. Bontekoe, Rameaustraat 3 m doo^. moet is maar heel klein Leeuwarden. Hi, krijgt een ver- Soep yan het yarken hee£ snert Nu dl leeuw met"de bek dicht, Da" doet altijd pootjes in de andere hierbij afgedrukte fo- e? daarom, raakt men na het to. Waar die te vinden is Nou, fjten er wel Va" aan de lope,n'' zoekt u maar niet hoor - dit is Er Z1'n verschillende soorten een grapje van onze fotograaf. varkens. Een varken, waar de boer kleine varkentjes bij zet, heet zeug. Kleine varkentjes In de oudejaarseditie van 't moeten niets van de zeug heb- Kleine Krantsje is een Nieuw- ben, want zij bijten haar alle- jaarsadvertentie afgedrukt van maal in het lijf. Die noemt men de Fa. S. Postma, Expeditie en speenvarkentjes, omdat ze zo te- Verhuizingen. Tot onze spijt keer gaan. Ik heb het nog ver hebben wij daarbij het verkeer- geten te zeggen, dat aan het de, namelijk het oude adres van varken een staart gemaakt is, deze Firma vermeld. De Fa. deze zit aan de achterkant, waar Postma is nu gevestigd Verleng- het varken uitscheidt, de Schrans 14. En nu is het varken af. Jan Sommige gevelstenen zijn ware meesterstukjes van beeld houwkunst. Jammer daarom, dat ze niet allemaal meer pron ken op de plaatsen, waar ze vroeger zijn aangebracht. Deze prachtige afbeelding van een driemaster uit de zeventiende eeuw zal nooit veel bewonderaars krijgen, want de steen heeft een plaats gekregen in de tuin achter het vroegere woonhuis van Notaris Ottema in de Prins Hendrikstraat en ze zit ook daar nog verborgen in een priëel. Notaris Ottema heeft deze mooie zandsteen indertijd gekocht van de sloper Staal en die had de gevelsteen omstreeks 1920 gevonden in de stoep van een huis aan Camstraburen. De steen zal hier in vroeger tijden wel ergens in een gevel gezeten hebben en moet na het afbreken van het pand tot stoepsteen zijn ge degradeerd. I BEWIJS „Maar hoe kunt u beweren, dat de lucht hier niet zuiver is „Pardon, ik heb nu reeds vijf schuldeischers ontmoet! VERKEERD BEGREPEN Erfoom (op 't ziekbed). Ja beste neef, 't staat slecht met me, houdt je op alles voorbereid. Neef: Op alles oom Dat is te veel. HET BELANGRIJKSTE Moeder: „Wat lees je daar zoo ijverig Vader: „Een brief van onze Berta". Moeder: „Staat er niets bijzonders in Vader: „Dat weet ik nog niet; ik heb het postscriptum nog niet gelezen". MOEDERLIJKE WENK Jonge dame (in den schouwburg)„Maar zie dan toch eens ma, hoe prachtig die toneelspeelster in onmacht valt" Mama: „Ja kind, daar kun je nog wat van leeren als je eens getrouwd zult zijn. Schoenen Tuinen 35

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1967 | | pagina 8