CITAX WMÏ 1 1 ■am ENAULT OSIER 'T KLEINE KRANTSJE 4 etsters in Kleuterschool Lezers klommen in de pen EI De Witte Beer I In het laatste nummer van het Kleine Krantsje trof mij een alleraardigst stukje van me vrouw Bouman-Propstra thans in Arnhem, maar als meisje wo nende Achter de Hoven in het huis waar haar vader een bakke rij had. Mevrouw Bouman, dank zij uw vader ben ik bij wijze van spreken groot geworden, want ons brood kwam uit zijn oven. Een enkele maal kwam ik als jongen in de bakkerij, maar meer was ik te vinden in de smederij van Tilstra, die uw naaste buur was. Als ik aan de naam Propstra denk, dan herinner ik mij dat we in die tijd twee families Propstra Achter de Hoven had den wonen. De ene in de bak-, kerij, de andere meer naar de Oostergrachtswal, bijna bij de Hovenierstraat tegenover de timmerwinkel van Ooiman. Van de twee dochters die ik daarvan kende, heette de een Corrie. Het is opmerkelijk hoe een courant je van zo bescheiden omvang het verleden steeds weer wakker roept en herinneringen voor de geest brengt die men al vergeten waande. De kern. Maar nu kom ik aan de kern van hetgeen mevrouw Bouman schrijft en wel over De Witte Beer. Het wil mij voorkomen dat die naam toch het nauwst verbonden is gebleven aan de winkel van Schwaner aan de stille zijde van de Nieuwestad. Daar had je Karei de Jong met zijn heren- en kinderkleding en ook het kantoor van de firma Schroder bouwmaterialen, waar van ik me de naam Willy Schro der nog herinner als speler in Frisia. Daarnaast of vlak daarbij was de Witte Beer en ik vraag mij af of nadat het pand was vrij gekomen, daarin niet geves tigd is geweest een zaak die tip top foto's maakte, in die dagen een unicum voor Leeuwarden. Maar misschien zijn er nog DE WITTE BEER oude of oud-Leeuwarders die precies weten hoe het zat met De Witte Beer. Laten de lezers van het Kleine Krantsje zo veel mogelijk in de pen klimmen, want al die dingen uit het ver leden doen je met zoveel warm te terugdenken aan de stad die nu zo enorm is veranderd, maar die wij nog altijd gaarne willen zien zoals ze vroeger was. Nog even over hotel Amicitia. Op de hoek van het Ruiters- kwartier boven de sigarenwin kel van Bloemhof herinner ik me nog zeer goed de lunchroom van de heer Kessler. De ingang was op de Wirdumerdijk en dan kon men naar de bovenzaal ko men. Ik weet nog zeer goed dat ook een Frisia lid, Jan Knier daar meermalen voor de piano ging zitten en reken erop dat we dan een extra pilsje namen, want zijn spel was echt om nog een poosje te blijven plakken. Zo heeft mevr. Bouman ook mijn pen weer even los gemaakt en ik zeg maar tot een volgende keer. De Bilt H. VAN KRUGTEN EI De Witte Beer II Toen ik in een van de vorige nummers las over „De Witte Beer", zei ik onmiddellijk tegen een andere oud-Leeuwarder: De Witte Beer was tegenover de Waag tussen Weerd en Heren- waltje (in welke laatste straat ik geboren ben in 1892) en daar was de behangerij en stoffeerde- rij van de heer de Vries. M'n plan was u hierover te schrijven, maar tot nu bleef het er bij. Nu ik in het laatste ver schenen nummer het schrijven las van mevr. Bouman-Propstra uit Arnhem, merk ik dat zij mij voor is geweest. Haar verhaal heb ik met interesse gevolgd en er bleek mij uit dat ze wel goed op de hoogte was van één en ander. Voor haar herinnering was de trekpleister uit haar jeugd Si mon de Vries, maar de mijne ging uit naar zijn zuster Annie, met wie ik bevriend was, waar door ik meermalen bij de fami- Met ongewoon jeugdige geestdrift hebben verscheidene veteranen het feest gevierd van het honderdjarig bestaan van de kleuterschool De Tureluur aan het Zuidvliet. Onder de echte ouwe Vlietsters troffen we ook verscheidene trouwe abonnee's van 't Kleine Krantsje aan: de nu al een en negentig jaar oude heer Hein Appeldoorn (geheel links op de foto), die heel z'n lange leven aan het Vliet heeft gewoond, de heer Meine Kaastra, nu te Amsterdam die hier naast de heer Appeldoorn staat en de eveneens al lang geleden naar Mokum geëmi greerde oud commissaris van politie Hendrik Voordewind, links naast de heer Kaastra. lie aan huis kwam, evenals bij haar nichtjes Janneke en Zus Zijlstra op de Marssumerstraat- weg. Mevrouw Bouman was dus ook wel goed bekend met de familie relaties, zo omstreeks 1900. De naam „Bogstra" riep ook herin- TELEFOON 2 3 4 3 4 STANDPLAATS STATION Ook telefonisch te ontbieden voor stads- en buitenritten OUDE TIJDSCHRIFTEN 't Kleine Krantsje is er blij mee neringen op uit de tijd dat ik hem als gymnastiekleraar op de jongens H.B.S. had en waar An nie de Vries bij mij in de klas zat (plm. 1906). De bakkerszaak van de familie Propstra Achter de Hoven was mij ook wel be kend. Maar een antwoord geven op de vraag of er nog personen van de familie de Vries in leven zijn, kan ik helaas niet; in 1907 vertrok ik al uit Leeuwarden, maar nu kom ik er nog dikwijls. Den Haag Mej. S. TUINSTRA EI Schuurmans In onze reportage over de Vuur werkfabriek van Schuurmans schreven wij enkele weken ge leden, dat de heer Schuurmans na een ontploffing in zijn fa briek op het station in Gronin gen werd opgevangen door een zijner medewerkers. De familie Schuurmans maakt ons er op attent, dat dit niet een van de medewerkers van de heer Schuurmans is geweest, maar een van zijn beste vrienden, de heer J. Oosterhoff van de Alge- meene Friesche. El Opgebracht We hebben zo voor en na in het Kleine Krantsje al heel wat kun nen lezen over oude stadstypen, Ouwe Tietsje, Slanke Willem, Jan Duum, Snorrewiets, Baaie Flud, Heite mut sk...., Jentsje Tit, Voor Dubbeltsje oppe kop, Trientsje over de hoed en weet ik het allemaal, maar ik zit nog altijd te wachten op' een mooie foto in 't Krantsje van een dronken kerel, die wordt opge bracht. Dat was toch een heel bekend beeld in vroeger jaren, haast dagelijks kon je zo'n schouwspel zien, want er werd wat gedronken in „de goeie ouwe tied Vooruit redacteur, duik eens in uw fotoarchief. Leeuwarden J. JANSMA Dat laatste kunnen we wel doen, maar het geeft ons niet veel: we beschikken niet over een foto van dat „be kende beeld van vroeger". Wel over een tekening en die willen we met alle ge noegen voor u reproduceren. Herkent u de kunstemaker, die hier wordt opgebracht Red. 't KI. Kr. SPANJAARDSLAAN 142LEEUWARDEN-TELEF. 05100-20041

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1967 | | pagina 4