Muziekhandel Scheepstra straks vijf en zeventig jaar Geen plaats in Friesland waar „Skeep" niet speelde DE BOEVEN KROPEN IN 'T KIEPEHOK 5 'T KLEINE KRANTSJE DRIE GENERATIES IN HET VAK Vijf en zeventig jaar geleden op 5 mei 1892, richtte wijlen de heer Tjibbe Scheepstra in het pand Oude Oosterstraat 4 in Leeuwarden (het huidige pand Haak, naast de pas gerestau reerde Gladde Gevel) een muziekhandel op: harmonika's, mondharmonica's, violen. Ook was het een reparatie-inrich ting, waarvoor Scheepstra z'n opleiding had gekregen in de muziekzaak van George Postma op de Kelders, later muziek handel Jaap Hogeveen, thans Sits. In 1904 kocht Tjibbe Scheepstra het pand op de Wortelhaven no. 89, het voorma lige café v. d. Woud, dat verbouwd werd en waarin Senior later zou worden opgevolgd door zijn zoon: Daniël Scheep stra, die in 1955 het huidige pand Wirdumerdijk 19 betrok, dat nu nog steeds door hem en zijn zoon Theo als muziek handelaars wordt bewoond. Tjibbe Scheepstra was in zijn tijd een bekend musicus, die de piano-harmonika en contrabas bespeelde en er minstens 3 of 4 maal per week op uit trok, al leen of met collega's die óf vi ool óf piston speelden voor de verzorging van de muziek op kermissen, nutsavonden, toneel uitvoeringen en balmuziek na hardrijderijen in de vroeger zo vaak zo strenge winters. Het vervoer was per dilligence, met paard en wagen, op de fiets of.te voet, terwijl de heren musici gekleed waren in een wijde cape en de hoge hoed op hadden. Tjibbe's zoon Daan, was veer tien jaar, speelde piano en werd door pa, die tot over z'n oren „in de partijen" zat, naar Warga gezonden, waar in café Klopma balmuziek moest worden ver zorgd na afloop van een hard rijderij op schaatsen. Daar ver diende Daan z'n eerste gage: vier gulden. Hij ging „in het vak", nam weer les bij de heer Mar. Naberman en speelde wat er te spelen was, o.a. tijdens danslessen bij dansleraren. In 1914 (afgekeurd voor de militai re dienst) kwam Daan er écht in, mede doordat vele pianisten hun dienstplicht vervulden in de Mobilisatie tot 1918. Begeleiding Vele, zéér vele artiesten die in Friesland optraden, werden be geleid door Daan Scheepstra: Duo Gosschalk, Albert Bol, Kees Pruis, Stella Seemer, Lou Bandy, verscheidene Faveur-artiesten en verder de Friese komieken en voordragers: Krips en Molenaar, Duo Henrico, Duo Ensingh-Jor dan, Duo Graficus (Van Zurk en de pas overleden Wyger v. d. Schaaf), Sieger Stap van Berli- kum, Job Sijtsma, Corry van Megchelen (Mevr. Haanstra) en de Westra's van Stiens. Stomme films Daan Scheepstra zat als pianist ook enkele jaren in de „Leeu warder Bioscoop" om stomme films en artisten tussen de film voorstelling in te begeleiden. In dit theater stond destijds ook wijlen Joh. B. Kok als „num mer", liedjes zingende en zich zelf begeleidend op de mando line. Overal. Er is geen plaats in Friesland waar Scheepstra niet gespeeld heeft, terwijl hij tevens jaren lang (van 1936 tot '52) accordeo nist was bij de „Ljouwerter Skotsploeg", waarbij z'n vrouw danste en men ook veel in het buitenland optrad. In 1926 opende Daan zelf een zaak in de Lombardsteeg, t.o. café Houbein. In die tijd moest hij de zangeres „Gladys", die Franse chansons zong, begelei den maar deze dame was ge wend begeleid te worden op een accordeon. Scheepstra had er één in z'n zaak en waagde het er op; sindsdien was óók het accordeon een vertrouwd mu ziekinstrument in zijn handen. Hard werken Opa Tjibbe wilde de zaak op de zijn laatste instrument nog steeds tegen de normale prijs (niet zwart) de winkel uit zag gaan. De laatste twee oorlogsjaren was er niets meer in de winkel, soms alleen een gebruikte ac cordeon van een klant die no dig geld moest gebruiken. Zo is het voorgekomen dat een derge lijk instrument voor f 2000,- van eigenaar verwisselde, die dan „Ik dacht al, op wie liekt ie oek al weer Wortelhaven wel overdoen, de huizen aan de ene kant Lom bardsteeg werden door V. D. gekocht en zo kwam het dat Daan Scheepstra zich in 1935 vestigde in het pand Wortelha- ven 89. Het was in die crisis-ja ren hard werken: de zaak; les geven en „schnabbelen" in- en buiten Friesland, waar soms dochter Alie, die óók piano en accordeon speelde en zoon Theo mee de boer op gingen „uit spe len", echter per auto. In de loop der jaren heeft de heer D. Scheepstra wel een „ga rage vol" auto's gehad, meest tweedehands en niet al te duur, dat kon niet anders in die jaren. Zijn nummer B-X937 was in Friesland wel bekend. Opa Tj. Scheepstra was een van de eersten in Friesland die de „Hohner"-accordeons verkocht, zij het dan eerst de 2 en 3 rijer harmonika's. En het ging goed, vooral in de mobilisatie 1939: Daan verkocht eens op een za terdag 12 stuks 120 bassers toen a f 125,- per stuk. De verkoop ging door tot in 1943, toen hij winter van '6s-'66 een trip naar zijn dochter Alie, die met haar man (die ook enige jaren in de zaak zat) en kinderen reeds acht jaar in Australië woont, waar zij nog steeds accordeon speelt en lessen geeft. Senior heeft zich nadien wat uit de zaak terug getrokken, mede in verband met zijn leeftijd en gezondheid, zo dat het laatste jaar de zaak „Muziek Scheepstra" geleid wordt door de derde generatie, de heer Theo Scheepstra. In gezondheid hoopt de familie Scheepstra in mei bescheiden het 75-jarig zakenjubileum te Tjibbe Scheepstra, stichter van de Muziekhandel Scheepstra, was in zijn tijd al een bekend musicus: hier zien we hem met zijn harmo nica met twee collega's, links Job Sytsma, rechts Ype Schaaf. De heren zijn keurig uitgedost in oud Fries costuum - de foto is ge maakt tijdens historische volksfeesten in Arnhem. op zijn beurt een paar fietsen kon kopen voor dit geld. Na de bevrijding was het overal feest: Orkest Scheepstra ging weer op pad; de winkel floreerde: bijna iedereen wilde accordeon leren spelen. De opmars van „het ac cordeon" was begonnen. Accordeonist Zoon Theo Scheepstra werd ac cordeonist bij dansleraar Feen- stra (TOF) die nu in Australië woont; de muziekwinkel liep best: accordeon-leraren kochten gretig de instrumenten, want accordeonspelen was populair geworden. Zo werd het pand Wortelhaven 89 te klein en in juni 1955 betrok de familie Scheepstra het mooi in het cen trum gelegen diepe winkelpand met kantoor, toonzaal en tevens grote ruimte voor platenverkoop met enige luisterboxen aan de Wirdumerdijk no. 19. Dit huis met twee bovenverdiepingen loopt door tot aan de Weaze en is, pakhuis en garage inbegre pen, 48 meter diep. Daan Scheepstra maakte in de Daar, waar de Verkorteweg aan de weg Achter de Hoven begint, stonden vroeger twee huizen. In 't ene woonde Hofman, de bloemist, in 't andere woonden wij. Voor de huizen was een sloot, die liep tot de spoorweg overgang. Over de sloot was een bruggetje, waar wij over moes ten om het huis te bereiken. De wandelaars langs Achter de Hoven hadden een fraai gezicht op de prachtige bloemen die Hofman kweekte. Achter ons huis lag een stuk gardeniersland van mijn vader. Aan de linker zijde was ook een sloot ter af scheiding van de grote tuinen, welke behoorden aan de bewo ners van de huizen aan de Oos- tergrachtswal. De eerste grote tuin was van de heer Corbelin Battaerd, een man die een hoge functie in het leger had. Over de sloot lag een plank. Wij konden dus in deze tuin komen en omgekeerd. En op een zondagmorgen ge beurde er iets. Uit 't Huis van Bewaring ontsnapten drie ge vangenen en verstopten zich in een groot kippenhok van Bat taerd. Er zaten veel kippen in dat hok. Maar die kippen had den geen bericht gehad van hun komst. De kippen wisten van niets. Maar toen de „heren" in 't hok zaten, begonnen de kip pen zo'n spektakel te maken, wat op enige afstand duidelijk hoorbaar was. En ja hoor, daar kwam al een man aangerend. Dit bleek te zijn Amiabel de tuinman van Battaerd. Toen hij bij 't hok kwam en de drie ke rels zag zitten, sloeg hij alarm en vluchtte weg om de politie te waarschuwen. Hoe dit verder afliep, is mij niet bekend, maar wel hoorde ik later dat de „heren" niet lang van hun vrijheid hadden geno ten. En de kippen Ik denk wel, dat ze allemaal dood zijn, want 't gebeurde is langer dan ander half jaar geleden. Amsterdam M. KAASTRA

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1967 | | pagina 5