KOPKE ONDER IN EEN BAK NET RIOOLSLIK De gevelstenen spreken (28) HUTTIN6 OP 'T OUDE ASLAND HET MES AAN DE WILGEN 'T KLEINE KRANTSJE I Ik vraag mie wel es af, sou der wel es ooit een Liwadder jonge weest hewwe, die der nooit I es „inzitten" het of met dweilnatte vuten thuuskomen is Of met polsspringe „deurzetterke" I op 't ies, gewoon slootsjespringe of hoe dan oek. Inne skoolvakantie gongen we vaak naar buten en, hoe kan 't oek anders in ons waterrieke landsje, oek Liwadden was omringd I deur grotere en kleinere vaarten en boereslootsjes, waar je je prachtig in- en met vermake I konnen. Je hadden o.m. de Boxumerdam, de Bonke, „de koem" waar nou ongeveer de Leeuwerikstraat is, de „Driehoek" oppe Nijlandsdiek, allemaal gelegenheden, waar je met I min of meer levensgevaar het zwemmen lere konnen. Sommige jonges, waaronder ik oek trouwes, zwommen dan „met de honneklauw" een minderwaardig soort zwemmen fansels. 'Maar wat dat „inzitten" betreft, daar hew ik mien pusje oek wel van had. We hebben het al eens vaker gezegd: van sommige gevel stenen in Leeuwarden weten we zo weinig, dat we er ook weinig zinnigs van kunnen zeggen. Dat geldt ook voor deze steen Int Wape van Jerusalem, te zien bij het pand nummer 69 in de Grote Kerkstraat. Ze zal dateren van 1641, want dat staat op een datumsteen en het pand is herbouwd in 1768, want dat staat er ook. Maar verderde gevelstenen spre ken, maar soms zwijgen ze. I Toen ik sun jaar of zes was, I hewwe ze mij es met schippers- I haken vanne booiem vanne I stadsgracht hale mutten. 't Was I bij de Beurssbrug en in april. Een frisse onderdompeling dus en 't was oek nog maar op 't I nipperke Minder fris was een vorig bad, toen ik nog sun peuter was. Ik I kwam der uut met een rot-stank ik ruuk ut nog as ik der an denk. 'k Sal ut jimme es ve- telle. We woonden niet zo ver I af van 't asland, dat eertieds vlak vooran inne Skrans lag te I geuren (tot grote argewaasje van de direct omwonenden) en dat een dependance, een uutbrei- I ding langs de Potmarge had. Nou, as je sun 4 of 5 jaar oud binne en uutkeken binne in je eigen huus en straatsje, dan be ginne je al gauw en schoorvoe tend, van die ontdekkingstoch ten te ondernimmen. Eén van de reizen bracht mie erges voor een hoog bruun hek, wel drie keer so hoog as ik seis was en dat hier en daar en boven vol prikkeldraad zat. Wat strunen. Ik struunde der wat langs en ontdekte een losse lat. Wat mie nou precies bezielde om der deurhene te krupen, weet ik niet meer, maar ik schoof lat en prikkeldraad voorzichtig anne kant en kwam behoedzaam zon der broekscheuren anne andere kant van ut hek. Ik keek rond en ston in een eenzame stille mistroostige om geving, met hier en daar een vuilniskar, een omgekeerde krui wagen en verder hoge stapels afval, 't Rook er duf, naar as en benauwd. Omzichtig, wat skru- tel, keek ik es bij een berg oud roest. -In mekaar getrapte blik ken bussen, kapotte emaille pot ten en pannen, andere afgedank te spullen, een roestig fietswiel nee, niks voor mien gading bij. Enorme glasberg Even verder een enorme glas berg - die interesseerde mie meer. Dus drentelde ik daar op af. Der vlak naast was een gro te platte houten bak van so on geveer 4 bij 4 meter en sun 30 cm hoog. Wat ik toen nog niet wist, was, dat dit een vergader- bak was voor rioolsliek en de inhoud van straatkolken, die de toenmalige putsje-skeppers der in deponeerden, wanneer ze 's- middags en 's avonds naar huus gongen. Enfin, ik sneupte wat om in de herg van glas, kapotte flessen en jampotsjes en von toen een stuk rood gekleurd glas. Kopke onder Ik keek der deurhene en zag dat de wereld nou veul mooier was. Al kiekende dee ik een paar passen achteruut en hoe 't nou precies kwam, dat ik mis kien te ver achteruut liep of uutgleed, weet ik niet, maar plotseling verloor ik mien even wicht en tumelde achterover en lang uut in die onwelriekende vla-kom. Gelukkig voor mij was die bak niet helemaal tot anne rand vol, maar toch vol genoeg om kopke-onder te gaan. Verbaasd en nauwelijks besef fend wat er met mie gebeurd was, wist ik mie overeind te hij sen en stapte met moeite over de rand, weer op de veilige vas te grond. Maar.... hoe zag ik er uut De stinkende smurrie drupte uut mien haren, van mien oren, neus en uut mien mouwen stroomde van die vie ze taaie blauwe blubber, 'k Had ut in mien mon, 't hemd kleef de mie oppe rug en ik voelde mie zwaar as lood. Nog altied verbouwereerd kroop ik weer deur ut hek, maar eenmaal op straat, kwam de reactie. Ik zet te het op een skreeuwen en brulde van jewelste. Mien moeke, oek al angelokt deur die ongewone herrie, zag de vrolijke en opgetogen proces sie zingend en juichend naderen. Met haar zeuntsje voorop. Die zowaar niet zong, niet juichte. „Krimmelenikes jonge, waar komst stou weg". Was de be groeting. Maar ik had tied noch lust voor nadere uutleg en pro beerde gauw de voordeur bin nen te wippen. Maar dat zat mie niet glad. „Ho, ho, eerst die smerige rommel uut" zei ze, so niet 't huus in". Klompen en kousen wudden in ne bleek deponeerd. Toen pro beerde ik ut nog es. „Nee, nee, uutklede, vooruit". Uutklede Hier midden op straat, ten aan zien en ten spot van die joelen de lachende bende Dat nooit. „Nee, niet uutklede protes teerde ik. „Wel uutklede", zei ze. „Nee.ja.nee Anders inpikke En kiek, dat had ik nou krekt niet doen mutten. En as 't mie vandaag of morgen onverhoopt, wéér overkomt, zal ik ut toch anders inpikke. Want juust deur dat geskreeuw en gebrul vestig de ik aller aandacht op mien wel heel biezonderlijk en niet alledaags uterlijk. Voorbijgan gers bleven hoofdschuddend staan, buurvrouwen kwamen de deur uut en waar al die kiendes zo gauw fut kwamen, zal altied wel een raadsel blieve. Op weg naar huus wudde ik vansels door hun vergezeld; lachende, joelende, dansend en onder 't traditionele gezang van: „een snoek, een snoek, een hele dikke snoek....!" Nee, 't was nou niet bepaald een „stille om gang". Ik hoorde dat een zei: „och och, dat meens krijt oek wat thuus". 'k Had dadelijk in ne gaten waar dat op sloeg en brulde, zo mogelijk, nog harder. Zo naderde de jolige schare in opgewekte stemming mien huus. Uutklede Afijn, 't wudde „ja". Redeneer niet met vrouwen. Tussen duum en vinger gongen achtereenvol gens mien bloeske, mien bust- rok, mien hemd, klets klets inne bleek. „Méér niet", skreeuwde ik wanhopig. De waarschuwing kwam, helaas, te laat. Met één rits volgde oek mien onder broekje. en daar stond ik., „in m'n noakie" soals de Mo kumer segge su. In Adam's cos- tuum. Goed, best, 't was maar een jon- ges-pakje; toegegeven. Maar je stane der toch mar gekleurd op. En vansels gien viegeblad, hoe klein oek, voorhannen. Nadat nog mien benen, voeten en tonen gereinigd waren van ut allerergste, mocht ik ein-de- lijk 't huus in en kwam de deur dicht. En achter de gesloten voordeur hoorde ik nog lange tied dat voete-gestamp en dat hatelijke lied van: „een snoek, een snoek. Nooit weer. Even as soveul zaken met een luchtje der an, werd oek mien geval met de mantel der liefde bedekt en verder binnenkamers bedisseld. Het vergde veul warm water, zeep, tied en moeite en ik loof nog nooit sun goeie was beurt had te hewwen as toen. Maar op 't laast kreeg ik toch weer skoon onderguud an en rook ik lekker naar glieserine- zeep. Onder ons geseid: ik hew mie nooit weer klandestien op dat asland waagd Plm. T908 K. We weten niet of de bekende voetbaluitdrukking ook toe passelijk is voor het slagersvak, maar u begrijpt wel wat we bedoelen, wanneer we zeggen, dat de heer Jan de Jong van de bekende Slagerij De Vries uit de Grote Hoogstraat het mes aan de wilgen heeft gehangen. Op de eerste februari is hij er officieel mee opgehouden; mocht u hem er nu nog eens witgekield in de winkel zien, dan is dat toevallig, om dat hij nog even assisteert. Zes en veertig jaar heeft de heer De Jong in deze oudste, van 1862 daterende, Liwadder slage rij gewerkt en dat is een hele rek, dachten wij zo. De laatste twaalf jaar werkte hij samen met de heer W. Schaafsma, die nu alleen de leiding heeft van het bedrijf. Geen leverworst dus meer van Jan de Jong; enfin, het geheim heeft hij colle ga Schaafsma lang geleden al in 't oor gefluisterd GRAFMONUMENTEN SCHOORSTEENMANTELS IX FUUCHi SKtNMOUWfftd SINDS 1930 TELEFOON 30180 - 29278 - 27866 - 28286

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1967 | | pagina 9