CÏTAX KAATS- EN KOLFBANEN VERDWIJNEN AAN ALLE GROOTHEID KOMT EEN EIND Losse nummers 'T KLEINE KRANTSJE 4 Ció Jou ïxat mij pxup en er zou een krantsje, groot of klein, een foto van de „kunste maker plaatsen" het een zeer pijnlijk treffen zou zijn. Amsterdam E. DE VRIEZE-VAN KEULEN De heei ]ansma schreef dui delijk over „vroeger jaren" en over „een bekend beeld uut de ouwe tied". Tegen woordig komt het niet meer voor, dat de politie dagelijks beschonken mensen op brengt naar het bureau. Over deze vooruitgang kunnen wij ons allemaal slechts verheu gen. Wie zich ergert aan wat de krant dag in dag uit aan verdrietigs meldt heeft geen leven meer. Red. 't KI. Kr. SI L.V.C. Tot mijn genoegen zag ik dat u mijn epistel over „De Witte Beer" in 't laatste nummer van 't Kleine Krantsje hebt opgeno men. Daarmede is dan ook met een al aan een wens van de heer v. Krugten uit de Bilt vol daan; was blij dat ik zulks als oud-Leeuwarder kon doen. Het voorgaande is evenwel niet het hoofddoel van m'n schrij ven, maar wel iets over de foto van de voetballers van L.V.C. De namen en foto's spreken me niet aan uitgezonderd één en dat is die waarbij vermeld staat: „Met een vraagteken Andries- sen". De naam doet me sterk denken aan Frits Treu. Frits z'n ouders hadden inder tijd op de Voorstreek of Over de Kelders (dat weet ik niet precies meer) een engros handel in fournituren voor Dameshoeden zaken en als ik me niet vergis hadden later twee van z'n zus ters een Dameshoedenzaak in de Weerd. Frits en z'n vriendje Piet de Jong (zoon van wijlen de poelier uit de St. Jacobsstraat) waren onze schoolvriendjes Puckie en Fickie in de eerste en tweede klas der Lagere School 4 in de Schoolstraat van de heer Boersma. Juf was juffrouw S. (Van onze speciale verslaggever Amsterdam, 1881 Lang is het kaatsen een geliefkoosd volksvermaak der Nederlanders geweest. Te Amster dam stond het zoo hoog in eere, dat er nog altoos de oude speelplaatsen in heugenis zijn door de namen van Kaatsbaansgang, Kaatsbaansteeg en Kaatsballengang. Ook in Leeu warden herinnert het straatje de Kaatsbaan bij de Bagijnestraat ons nog altijd aan dit volksvermaak van vroeger. Zelfs in de Amsterdamse kronieken wordt het spel vermeld, want toen de stadsbode aan den magistraat Jan Hooft de komst van den graaf van Leices- ter moest mededelen, vond hij den Schepen en Burgerhopman noch op het Raadhuis, noch op de loopplaats of te huis, maar in de kaatsbaan. Lezers klommen in de pen ■SI De Witte Beer Antwoord aan mevrouw Bou- man-Propstra te Arnhem. Simon Wijbren de Vries werd op 11 januari 1890 in Leeuwar den geboren. Hij vestigde zich in Breda op 10 augustus 1910. Zijn beroep was waterbouwkun dige. 't Bovenstaande schrijft u aan de chef van het Bevolkingsre gister in Breda en vraagt waar Simon W. gebleven is. In de zelfde brief verzoekt u te willen opgeven hoeveel kosten u beta len moet. Ontvangt u dan de kostenopgave, dan moet u deze eerst overmaken, want als u dit niet doet, krijgt u ook geen ant woord. Simon W. zijn ouders n.l. Reg- nerus de Vries en mevrouw Ca roline de Roos, zijn in 1914 in Zwolle gaan wonen. Amsterdam M. KAASTRA !SI Opgebracht Reeds bijna 20 jaar Amsterdam se te zijn vond ik het een ver rassing bij een bezoek aan Leeu warden uw Krantsje in handen te krijgen en nam spontaan een abonnement. Na lezing stuur ik het naar Israel, waar een reeds 80-jarige oud Leeuwardense er wel heel erg blij mee is. Maar dat is het niet waarover ik u wilde schrijven. Ik heb me verschrikkelijk geërgerd over de heer J. Jansma (8 febr. '67) die u zo ontroerend smeekte om te gaan duiken in 't foto archief om asjeblieft een mooie foto van een dronken kerel De redactie dook en ja, daar kwam warempel een walchelij- ke tekening te voorschijn De redactie die heel erg „in" was, vult cursief gedrukt aan: „her kent u de kunstemaker die hier wordt opgebracht Waar zit die kunst in dacht ik, bij 't be kijken van de prent. U kunt toch ook weten dat er door mannen die drinken, ontzettend geleden werd en nog wordt, door vrouwen en kinderen. Ik weet dat kinderen een min derwaardigheids complex heb ben als ze, na dat wat zich thuis heeft afgespeeld, ze van kinde ren moeten horen: jouw vader was gisteravond weer dronken hè Wat een verdriet heeft moeder en vrouw als de man weer niet op tijd thuis komt. Het is nog niet eens altijd de centjes waar aan gedacht wordt, doch de doffe ellende die ze meemaken als de man onbe kwaam het huis binnenzwab- bert. Als de heer Jansma zo graag een hartewens in vervulling ziet gaan, dan moet hij eens een in richting bezoeken, waar bekwa me professoren en doctoren strijden tegen de ziekte die al coholisme heet en waar men on verdroten tracht door weken lang durende behandeling man nen, maar ook vrouwen, te ge nezen van die verschrikkelijke ziekte. De heer Jansma moet dan zijn filmtoestel meenemen, dan mag hij mogelijk de meest zieligste gevallen op de foto vastleggen. Hij kan dan een foto bij zich dragen en dan dapper aan vrienden en bekenden laten zien. Hij zal er denk ik wel bij zeg gen, 't is gien familie van mij fansels, och heden nee Maar wees niet te grootsprakig, in elk nageslacht kan zich geheel on gedacht een afwijking openba ren. Ik denk wel zeer zeker dat, wanneer 't onverhoopt in het nageslacht Jansma zou gebeuren, Gelijk echter aan alle grootheid een einde komt, zoo ook aan die der Amsterdamsche kaats banen. In het laatst der 17e eeuw taande haar luister. Sedert werden zij nog alleen door den kleinen burger bezocht, en om streeks het midden der 18e eeuw werd de laatste kaatsbaan afge broken. Een zelfde lot heeft voor weini ge jaren de laatste onzer kolf banen getroffen. En toch was Amsterdam, in het begin dezer eeuw nog rijker aan zoodanige inrichtingen dan de IJstad ooit aan kaatsbanen was geweest. Sic transit gloria Zoo gaat alle glorie te gronde Wie weet wat het kolven is, zal dit betreuren. Niet alleen is de ze uitspanning een echt vader- landsch spel, maar een kundig vreemdeling getuigde te recht, het „den voorrang te schenken boven alle andere spelen, die eene lichaamsbeweging ten oog merk hebben". Behalve om dit voordeel, roemt hij het, wijl het de oogenmaat scherpt, het ge zicht versterkt en de gezondheid bevordert. Het kolven toch wordt meest in de open lucht, altoos in eene alles behalve dompige ruimte, gespeeld. Even als het maliën, is het kol ven uit het meer eenvoudige klootslaan geboren, een spel, dat niet zoo veel oefening, niet zoo veel berekening vorderde. Voor het kolven worden, op een harden en effen vloer van 15 tot 30 of meer meters lengte, nabij de beide einden, doch op eenige voeten afstands van daar, twee palen in den grond geslagen. Elke speler heeft een of twee veerkrachtige ballen en, om de ze voort te slaan, een breeden en korten steel, die aan het be nedeneinde voorzien is van eene holle metalen kolf, welke, onge veer een palm lang bij ruim een vierde breedte, met het on dereinde een stompen hoek vormt. In de holte van deze kolf werd eertijds eenig lood, later hars gegoten. Soms spelen slechts twee personen tegelijk, doch meermalen treden drie, vier of meer in de baan en naarmate van dit getal wordt het spel ge wijzigd. Het wordt moeilijker en meer ingewikkeld. In de hoofd zaak geldt het de beide palen - men noemt hen stukken - door welaangebrachte slagen (trek ken) te raken en den bal zoowel bij den op- als terugslag het eerst aan het uiteinde (het ra bat) te brengen. Edel spel Het kolven is een edel spel, om dat geen geldwinnen daarbij op den voorgrond staat. Men speelde steeds en speelt nog, waar het kolven in eere is ge houden, alleen om het gelag. Helaas, de Amsterdamsche lief hebbers kunnen bet eens op zoo hooge prijs gestelde genot van te kolven niet meer binnen hunne vaderstad smaken Na dat de tuin van Van Solt, op den hoek van Middenlaan en Parklaan, in de Plantage, was verkocht en plaats maakte voor het café Bellevue, bereikte de laatste Amsterdamsche kolfbaan in December 1878 haar einde. TELEFOON 2 3 4 3 4 STANDPLAATS STATION Ook telefonisch te ontbieden voor stads- en buitenrittes Stoet. Met Piet heb ik menig maal schaatsgereden op de Nieu- westad, 't water langs de Waag. Mijn moeder kwam af en toe eens kijken en bracht ons dan een kop anijsmelk. Mocht u besluiten om dit stuk je weer op te nemen, dan ben ik benieuwd of er nog reacties komen op m'n veronderstelling dat de naam Frits Treu bij de foto hoort en ik hoop dat Piet de Jong (voor zover bekend nog in leven) dit stukje onder ogen komt (als hij tenminste abon nee op 't Kleine Krantsje is, zo niet dan wordt het tijd dat ie dat wordt) en ook bij hem jeugdherinneringen oproept. Den Haag S. TUINSTRA Losse nummers van 't Kleine Krantsje zijn verkrijgbaar op de volgende adressen, waar ook abonnementen worden aange nomen: Kantoor 't Kleine Krantsje Telefoon 20302 Vredeman de Vriesstraat 1 Sigarenmag. G. Alberda B. v. Bolswertstraat 3 Sigarenmag. W. Beimers Telefoon 26628 Leeuwerikstraat 144 Sigarenmag. De Bleek Groningerstraatweg 8 Boekh. „Bfj de Put" Telefoon 20194 Wirdumerdijk Boekhandel De Voorstreek Telefoon 28886 Voorstreek 83 Sigarenmag. A. Boekholt Telefoon 24434 Ged. Keizersgracht 46 Sigarenmag. K. de Boer Telefoon 27005 Sexbierumerstraat 3 De Boer's Motique Telefoon 23573 Bleeklaan 145 Sigarenmag. O. Boetje Telefoon 27126 Swammerdamstraat 29 Sigarenmag. D. Boonstra Telefoon 28495 Pieterseliestraat 2 Sigarenmag. S. Bottema Mozartstraat 1 Supermarkt S. Brouwer Telefoon 28057 Hoek Ant.weg/Marowijnestr. Sigarenmag. B. Hibma Telefoon 23102 Kwartelstraat 36 B Sigarenmag. J. Jager Telefoon 25403 Schrans 23 Sigarenmag. R. Keegstra Telefoon 27808 Voorstreek 104 Lectuurhal Over de Kelders Telefoon 30756 Over de Kelders 10 Lectuurkiosk Station Telefoon 28256 Drukkerij Mercurius Telefoon 26475 Nieuwestad 3 a Sigarenmag. A. Nauta Telefoon 24692 Stationsweg 8 Sigarenmag. H. H. v. Oosten Telefoon 23354 d'Hondecoeterstr. 35 Sigarenmag. H. Postma Cronjéstraat 18 Sigarenmag. H. Postma Telefoon 21737 Gymnasiumstraat 56 Sigarenmag. J. Pot Telefoon 24525 Hoek Anemoonstr./ Groningerstraatweg Supermarkt Rutgers Telefoon 28060 Dahliastraat 33 Sigarenmag. F. Schaafsma Telefoon 23030 Hoek Oosterstr./Oosterkade

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1967 | | pagina 4