Vooruit jonges, trekke I BHiüMSl CI TAX 'T KLEINE KRANTSJE Lezers klommen in de pen IS Oude Hofjes Als leester van 't Kleine Krant- sje wend ik mij tot u met de volgende vraag. Is er in de om geving van de Oldehove een hofje geweest dat het Broekhui- zenhofje moet heten Ik her inner mij daar niets van en ben toch in mijn jeugdjaren vaak op verschillende hofjes in Leeu warden geweest. Een van mijn kennissen hier heeft namelijk een schilderij van Hoeben waarop een gevel steen met bovengenoemde naam. Het hofje zelf komt me bekend voor met die pomp in de voorhof, maar de naam niet. Daar ik me zeer interesseer voor oude hofjes zou ik ook nog graag van u vernemen of er nog veel van deze hofjes in Leeu warden zijn en mogelijk kunt u ze eens in 't Kleine Krantsje pu bliceren. Den Haag M. RUTGERS Een „Bioekhuizenhofie" is ons onbekend. Vergist u zich misschien met het Boshui sengasthuis, het enige nog bestaande oude hofje bij het Jakobijnerkerkhof Red. 't KI. Kr. IS Rosmolen Daar vind ik waarachtig in het K. K. van 8 maart een afbeel ding van de Rosmolen die vroe ger in de cicoreifabriek op de Oldegalileen stond. In de Vrije Vries 45e deel staat er nog het volgende van: ,,De rosmolen (houten snij- raam Dit pand, de voormalige cichoreifabriek werd in 1813 door Willem ter Horst aange kocht en in 1819 geheel ver nieuwd. (Eekhoff p. 291). De fabriek is, nadat in 1916 (Oct.] de voorraadschuur geheel uit brandde, in 1917 geliquideerd. De verblijfplaats van de fraaie voorstelling van de Rosmolen is thans onbekend". Maar de verblijfplaats is thans niet meer onbekend want an ders had de heer Hoekstra hém niet kunnen tekenen. Ik ver neem dat ons huis (181) is af gebroken en dat er een garage is gebouwd. Is ook de fabriek weg Dan ben ik net op tijd geweest in een der eerste num mers van het K. K. Den Haag Een Leeuwarder van 1891 SI Persoonsverheer lijking Met het ingezonden stuk van mevrouw E. de Vrieze-van Keu len kan ik volledig mijn instem ming betuigen. Wat een non sens, om eens een „mooie" foto van een dronkenlap afgedrukt te willen zien. Alsof dronken schap al niet erg genoeg is. Een dergelijke verheerlijking van personen vinden we ook bij de zg. stadstypen. Sommigen zullen echt wel gezellige mensen ge weest zijn, maar zijn die ande ren de moeite van het noemen wel waard Wordt de geschie denis op een dergelijke manier niet vervalst Als ik denk aan een figuur als Hart, over wie altijd zo aardig geschreven wordt, dan moet ik weer den ken aan die keer, dat hij zei, dat hij geen zin had om te werken. Hij was toen weer eens bezig om de vuilnisemmers na te kij ken. Als zo iemand te lui is om te werken, hoeft hij daarom toch nog niet zo in de publieke belangstelling gezet te worden Laat dan beide kanten van zijn leven zien, maar geef geen een zijdig beeld. Oök de ophef over oud-burge meester Van der Meulen („Zo'n burgemeester krijgen we nooit weer") riekt naar persoonsver heerlijking. En dat hij zich er op beroemt nog nooit gelachen te hebben is nu niet bepaald iets om trots op te zijn. Zoiets vind ik eerder zielig. Als je maar gek genoeg doet, dan kom je wel in de krant en zelfs wel voor de televisie (pro vo Arjen Miedema en kornui ten). Waar blijft nou dat hoog geroemde boek van hem Of is het niet vies genoeg Leeuwarden P. G. MEINEMA Zo'n ingezonden stuk krijgen we nooit weer Red. 't KI. Kr. Allereerst een van de velen die u had afgedrukt en een van de nummers (ik kan 't me niet her inneren welke dat was, daar ik ze van tijd tot tijd naar mijn zuster in Canada stuur), 't Was een klein mannetje, wij noem den hem altijd Jonny. Vaak zag je hem in de LABO en stap te hij dan deftig onderweg uit, b.v. in Berlikum, ook zonder te betalen. Dat was nu eenmaal zijn privilege, waar hij natuur lijk erg veel gebruik van maak te. Dan nog om even op ouwe Tiet- sje terug te komen. Wij woon- man die met een karretje met petroleum liep Onze kinderen noemen hem altijd „poepetsje". Ik meende dat hij in de Noord- vlietstraat woonde. We zagen hem iedere dag de Ruyterweg langs komen, we woonden toen op de Bleeklaan. Hij was de laatste porder en dat deed hij nog bij sommige van z'n oude klanten. Er was vaak een man bij hem, naar ik meende, 't was zijn broer. Dan nog last not least „de kleine Bontekoe". Als ik het wel heb woonde daar toen een zoon van Moeke Verf van Marssum. Die jonge man is met een stormachtige nacht er gens bij Oude Bildtdijk verdron ken, ze waren wezen vissen. Hij en nog een jonge man. O ja, de foto welke in no. 54 staat. Dat grote huis is dat niet dat waar Dr. Polman de homo- patische dokter gewoond heeft lammer dat m'n brief vol is. Dus moet ik het hier voor deze keer weer bij laten. Hulde aan u en uw staf. Hopelijk mogen We hebben de winter voorgoed achter de rug, de mooie dagen komen weer, de jeugd maakt zich alweer op voor heerlijke buitenspelletjes. Dit is een plaatje van een ploegje echte Li- wadder jongens van een dikke dertig jaar terug: vooruit jonges, trekke maar Zijn er le zers die deze knapen herkennen Die gezellige dikzak met z'n alpinomuts kan zich bij de redactie van 't Kleine Krantsje melden voor een gratis abonnement. Australië U zult u wel verwonderen weer een brief uit 't verre Australië te ontvangen. We kregen n.l. weer enkele nummers van 't Kleine Krantsje toegestuurd waar zoveel interessante dingen in staan, dat ik beslist niet kan nalaten u weer eens een paar letters te doen toekomen, 't Is ons nog altijd een waar ge noegen ze te lezen en boven dien zonder leesgeld te betalen. Wie is zo gelukkig. Ze maken de verre reis naar hier, wij le zen ze met veel plezier en dat alles voor niets Maar laat ik nu van wal steken. den destijds in de Koestraat, waar zij vaak kwam te zingen en soms niet al te nuchter was. Dan zong zij uit volle borst: „Die wacht am Rhein" en sloeg de maat met een dikke stok op de heg, die voor aan de straat stond. Maar ook vaak was er toen een jonge vrouw met twee kinderen in een kinderwagen. Zij liep ook te zingen, meestal liederen uit de bundel van Joh. de Heer. Maar owee als er een agent in de buurt was, dan was ze meteen verdwenen zonder geld te hebben opgehaald, wat haar denk ik dan een dikke strop opleverde. Ik heb later niets meer over haar gehoord. Ook hoorden we vele sterke verhalen over Jentsje Tit. Een er van werd altijd met veel bravour verteld. Hij moest dan in z'n jonge jaren vaak voor een dubbeltje op de kop gestaan hebben en nog wel op de leu ning van een van de bruggen op de Voorstreek 't Werd voor waar verteld, maar als het waar is, ik betwijfel het. Kent u wel die kleine dikke wij hier nog lang van uw blad genieten. Mrs. S. VAN EK Fijn dat u zo van 't Kleine Krantsje geniet Een buiten lands abonnement kost maar f 7,50 per jaar. Red. 't KI. Kr. SI Oud Panwerk Wij lezen met groot genoegen 't Kleine Krantsje, wanneer on ze familie die oversturen; in uw blad van 5 oktober vroeg u om een foto van het Oud Panwerk. Ik heb hier een foto, maar het is een oude die ik van moeder heb gekregen. Wij hebben onze kinderjaren daar doorgebracht; ik denk dat er acht van onze negen kinde ren op het Panwerk geboren zijn. Us Heit had een koemel- kerij daar en het was een lust hof voor de kinderen daar te spelen. Wij wonen sinds 1928 in Amerika, zijn drie maal terug geweest in Friesland, in 1949 zijn we nog op het Panwerk ge weest, toen woonde Wopke Bergsma er nog geheel alleen. In TELEFOON 2 3 4 3 4 STANDPLAATS STATION Ook telefonisch te ontbieden voor stads- en buitenritten 1965 was alles verdwenen en al lemaal flats daarvoor in de plaats. Mijn man is ook een echte Leeuwarder, vroeger bij de post. St. Petersburg Florida TRIJNTJE BEEL-MELLEMA IS! Magere kleermaker Met belangstelling lees ik steeds 't Kleine Krantsje, waar vaak zulke aardige dingen van oud Leuwarden in voorkomen. Ik wilde eens iets vertellen over mijn geboortehuis in de Grote Hoogstraat 24, nu bewoond door de groothandel Wyers. Dit huis was vroeger van de gemeente en mijn ouders hebben daar jaren in gewoond. Op verzoek heb ik dit vanmor gen eens mogen bezoeken, maar het is helaas voor mij bijna on herkenbaar verbouwd. Het is nu niet meer van de gemeente maar was en is een kast van een huis met grote steeg er naast en bij zonder grote en mooie tuin. Het aardige is dat toen de Nieu we Toren in 1887 werd afgebro ken (jaar van mijn geboorte) deze klokken door de steeg naar de achterkant van de tuin zijn gebracht en zo maar op de los se grond neergezet. Er was één zéér grote klok en vijf kleinere. De eerste hangt nu parterre in de Oldehove en de vijf klokken liggen in de kelder van het ge meentehuis. Deze klokken wa ren altijd onze trots tegenover vriendjes en we gooiden er dan stenen tegen aan om de klank te beluisteren, we waren er zo trots op en hadden het gevoel dat ze van ons waren. Later zijn er balken onder ge bracht en kwam er een dakje overheen. Een onaangename verrassing was voor ons dat er een stuk van die grote tuin werd afgenomen om er een tehuis voor daklozen neer te zetten met ramen die opgezet werden en met zware ijzeren stangen beveiligd. Dikwijls werden dronken straat zwervers opgebracht en die maakten dan vaak tot hinder van ons, ontzettende ruzies. Mijn vader ging dan wel eens tot bij de ramen en riep dan jullie moeten ophouden, anders roep ik de politie, wat trouwens ook meermalen gebeurde. Ik herinner mij nog dat mijn va der toegeschreeuwd werd: waar bemoei jij je mee, magere kleer maker; dit was namelijk zijn beroep. Leeuwarden W. J. EERSTE FIETSER VOOR SCHARENSLIJPER AANGEZIEN In zijn zojuist verschenen Ge schiedenis van Axel vertelt Dr. J. Wesseling hoe een van de eerste fietsers in Zeeland voor een scharenslijper werd aange zien. Een bericht uit 1888 luidt als volgt: „Vorige week kwam een reiziger uit Rotterdam zijn clientèle op St. Jansteen bezoeken. Niet zo dra was hij bij zijn klanten of spoedig kwam een vrouw aan lopen met het verzoek hem te spreken. Ze vroeg hem toen: „Meneer, wilde gij mijn schaer 'n keer slijpen, z'es zo bot". De reiziger, die voor een scharen slijper werd aangezien, ant woordde, op zijn tweewieler wij zend: „Wel vrouwtje, ik ben geen scharenslijper, dat ding hier is mijn paard". De vrouw bleef nog drie kwartier om „dat vreemde ding" te zien werken.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1967 | | pagina 4