„Koninklijke" bij namen BEEK's 11 'T KLEINE KRANTSJE TRIUMPF 1300 NAGELHOUT vogelkersstraat 1 leeuwarden telef, 05100-25138 VOOR EEN EXCLUSIEVE TUIN Tuintechnisch Adviesbureau de Cichoreikoning, LjwaddefS De Boeiekoning, De Zuurkoning, De Jeneverkoning Minder bekend en niet meer in het land der levenden is een andere stadgenoot, die eveneens als een koning door het leven ging: de Chichoreikoning van het Oldegalileën, aldus genoemd omdat hij werkte bij de Chi- ckoreifabrielc van Bokma de Boer. De Chichoreikoning had ook een snoep diske vlak bij het Pieterseliewaltje. Een stadgenoot, die werkelijk Koning heette, werd Koninkje Rond genoemd, naar z'n ton- vormige figuur. Koninkje Rond, door kennissen dikwijls eerbie dig aangesproken met Sire, was groenteboer en visventer, maar ook wel „bonnesjeur" op de kermis - de man, die met een vlot praatje moest zien het pu- Is bliek in de tenten te krijgen. Koninkje Rond kwam met z'n handel veel in de Boterhoek en bij het Vliet - soms parkeerde hij z'n karretje voor een kroeg je, wat gevaarlijk kon zijn, want er lagen altijd wel lekkere Vliet- ster jongens op de loer om een van de wielen van het karke van een moer te ontdoen - kort na Sire's vertrek uit het etablis sement lag dan de hele handel op straat.... Koninkje Rond is - hoogbejaard - in de oorlog overleden; zijn zoon Johannes werd eveneens Sire genoemd en ook wel Keizer zelfs. De Zuurkoning Een grote vermaardheid had in vroeger dagen De Zuurkoning,* die we konden aantreffen op de markt: er is in later jaren nooit een visboer opgestaan, die zulke heerlijke zure bommen aan de rnan bracht als hij Een beperkte bekendheid in een bepaalde hoek van de stad of alleen maar in een bepaalde ivijk of een bepaalde straat ge noten een reeks andere stadge noten, allen koningen op een zeker gebied. Zo hebben som migen zeker de Jeneverkoning gekend of de Klompekoning of Sire zal gek op wortels zijn geweest. Maar hoe kan in vredesnaam de bijnaam De Navelkoning zijn ontstaan Wie dat weet mag het ons zeggen. Tenslotte mogen in het kader van dit verhaaltje nog genoemd worden de Liwadders, die resp. werden aangeduid als Het Ko- ninginnekopke en het Konings- aapke. Het Koninginnekopke was een pliesjeman in de goeie ouwe tijd, die geen baard had en dat was wat toen, want iedereen had een baard, zeker een stoere oom-agent Voor het Koningsaapke hebben we in ons zeer uitgebreide re gister van de bijnamen drie ver klaringen; volgens sommigen was het Koningsaapke een ze kere skuunmaker van het Vliet, volgens anderen een schoen handelaar uit de binnenstad, volgens weer anderen de vader van een zeer bekende kunst schilder, die niet meer in Leeu warden woont. Maar wie nu ook de enige, echte en onver valste Koningsaap is geweest, het staat wel vast, dat hij heel mooie bakkebaardjes had.... Er zijn in Leeuwarden enkele stadstypen, of althans enkele bekende stadgenoten geweest, die de eer waardig gekeurd werden een „koninklijke bijnaam" te mogen dragen. De be kendste van deze uitverkoren groep leeft nog en kunnen we zo nu en dan zelfs nog wel eens professioneel in actie zien, hoewel hij al over de zeventig is: Douwe Bijlsma, minder eerbiedig ook wel Slappe Douwe genoemd, is en blijft voor de echte Liwadders: De Boeiekoning. Als oudste nog wer kende artist-op-de-straatstenen neemt hij voor heel ons land een bijzondere positie in: hij draagt zijn koninklijke bijnaam met ere, hij is een onbetwiste koning op zijn gebied. de Iezerkoning en ook de Wut- telkoning komt in onze boeken voor, allemaal verklaarbare bij namen, want de Jeneverkoning nam nogal eens een slokje, de Klompekoning had gewoon een klompenhandel, de Iezerkoning deed in lompen en metalen en de Wuttelkoning, nou ja, die De Boeiekoning,: onbetwiste koning op zijn gebied Vier financieel vooraanstaande heren uit Leeuwarden wilden 40, misschien wel 45 jaar gele den, in Den Haag zekere Ko ninklijke plechtigheid bijwonen: rijtoer met veel pracht en praal van de hele Koninklijke familie door de residentie, of althans iets van die aard. In het voor die dagen traditio nele, maar sombere begrafenis- kleurige Fordje, ondernamen ze de verre reis naar de vreemde stad - in het plesante Amster dam wisten ze waarachtig wel de weg, maar in het deftige Den Haag kenden ze heg noch steg. Bijzonder blij toonden zij zich dan ook, toen ze - in Den Haag vermoeid neergestreken in een restaurant - vlot in kennis kwa men met een heer, die het vier tal „een fantastische zitplaats" aanbood in de etalage van een leegstaand winkelpand aan een van de mooiste punten langs de route, die de Koninklijke stoet aanstonds zou volgen. Na nóg een kleine consumptie en natuurlijk ook een borreltje voor meneer, trokken de heren er meteen op af en zie: de stoelen in de etalage stonden al klaar; een stuk of acht op een rij, pal achter de winkelruit. „Graag vooruit betalen", zei de meneer, maar dat bleek geen bezwaar, ondanks het voor die tijd niet zo kinderachtige tarief van vijf en twintig gulden de En daar zaten die Leeuwarders dan, rustig wachtend op al wat komen zou, netjes naast elkaar en ook gezellig ondermekaar, want de meneer had zich na het innen van z'n centen ver wijderd - „om ook anderen aan zo'n fijne plaats te helpen", zo hij zei. Na een klein half uur begon het de heren op te vallen, dat iede re voorbijganger het kwartet in de etalage met verbijsterende blikken bekeek en toen het wachten drie kwartier had ge duurd, begonnen ze er zich over te verwonderen, dat kennelijk geen enkele Hagenaar de Ko ninklijke stoet wenste te bewon deren vanaf het trottoir - ieder een liep door, er was helemaal geen bijzondere bedrijvigheid en ook die meneer kwam niet met nieuwe kandidaten voor de mooie etalage terug. En toen, na een dik uur voor gek te hebben gezeten voor elke passant, kwam het viertal op de gedachte dat er wel eens een misverstand in het spel kon zijn: wel trok op dat moment een luisterrijke Koninklijke stoet door Den Haag, maar dit fijne punt passeerde ze niet. OUDE TIJDSCHRIFTEN 't Kleine Krantsje is er blij mee DE VEILIGSTE AUTO van het jaar Maak gratis proefrit NU Aut omobi elbedrii t een begrip voor service VERLENGDE SCHRANS 49 - LEEUWARDEN Telefoon 05100 - 29707 - 22381 Vraagt vrijblijvend prijsopgaaf

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1967 | | pagina 11