Koninklijk bezoek aan Leeuwarden HUTTIN6 Friese stadhouders resideerden in Leeuwarden 2 3 'T KLEINE KRANTSJE Voorouders van jonggeborene Eeuwen geleden resideerden de voorouders van Prinses Bea trix in Leeuwarden: de Friese Nassau's, van wie Koningin Juliana en Prinses Beatrix afstammen, woonden in het grote witte Paleis aan het Hofplein, dat nu de ambtswoning is van de Commissaris der Koningin. Tot 1747, het jaar waarin Willem Karei Hendrik Friso als Willem de Vierde erfstad houder der Nederlanden werd, hebben de Friese Nassau's in Leeuwarden gewoond. Behalve dit Paleis aan het Hof plein herinneren het Princessehof van Marijke Moui en de voor Stadhouder Willem Frederik als lusthof aangelegde Prinsentuin ons aan de roemruchte tijd, dat de Friese hoofd stad nog een residentie was. De eerste Friese stadhouder uit het Huis Nassau was Graaf Wil lem Lodewijk, die leefde van 1584 tot 1620. Voor hem - Us Heit - is in 1906 tegenover het Paleis aan het Hofplein een standbeeld opgericht. Us Heit was een neef van Willem van Oranje. Na Willem Lodewijk kwamen als Stadhouders naar Friesland Ernst Casimir (1620-1632), een broer van Willem Lodewijk, Hendrik Casimir I (1632-1640), een zoon van Ernst, Willem Frederik (1640-1664), een broer van Hendrik Casimir I, Hendrik Casimir II (1664-1696), een zoon van Willem Frederik, diens zoon Johan Willem Friso (1696-1711) Prins Willem van Oianje en tenslotte de zoon van Johan Willem Friso, Willem Karei Hendrik Friso van 1711 tot 1751. Johan Willem Friso verdronk, zoals u zich van uw schooljaren zult herinneren, bij het over steken van het Hollands Diep. Hij was getrouwd met Maria Louise van Hessen Kassei, de populaire Marijke Moui, die om streeks 1731 in de Grote Kerk straat de Papingastins en het Aylvahuis liet verbouwen tot het Prinsessehof. De band van de Friese Nassau's met het Huis van Oranje ont stond door het huwelijk van Graaf Willem Frederik in 1652 met de Prinses van Oranje Nas sau Albertine Agnes. Albertina Agnes, geboren in 1634 in Den Haag en overleden in 1696 in Oranjewoud, was een dochter van Frederik Hendrik en Amalia van Solms. Na het overlijden in 1664 van haar gemaal, nam zij het stadhouderschap over Friesland, Groningen en Drente waar voor haar minderjarige zoon Hendrik Casimir de Twee de. Albertine Agnes was een kunst lievende en levenslustige vrouw. Zij gaf - ook in het door haar aangelegde Oranjewoud - groot se feesten; wat ze na haar over lijden naliet waren grote schul den. Frederik Hendrik stierf in Leeuwarden door een schot uit zijn eigen pistool; zijn begrafe nis moet een plechtigheid met bijzonder veel pracht en praal zijn geweest. Willem Karei Hendrik Friso, die dus als Willem de Vierde erf stadhouder der Nederlanden werd, nam bij zijn vertrek naar Den Haag in 1747 de hele Friese Hofadel mee; daardoor verloor Leeuwarden zijn status van Hof stad. Zijn zoon, Willem de Vijf de, Prins van Oranje en Nassau, trouwde met Frederica Sophia Wilhelmina van Pruisen. Uit dit huwelijk werd een zoon ge boren, die later als Koning Wil lem I de troon beklom. Deze Willem I leefde van 1772 tot 1843; hij huwde in i79t met Prinses Wilhelmina Frederica Louise van Pruisen - hun zoon kwam als Willem II op de troon. Willem II trouwde in 1816 met de Russische prinses Anna Pau- lowna. Flij verbleef bij voorkeur in Tilburg, waar hij ook over leed. De oudste zoon van Willem II was Koning Willem III; de oud ste lezers van 't Kleine Krantsje kunnen hem nog hebben toege juicht, want hij is in 1890 over leden. Koning Willem HI is tweemaal getrouwd geweest. Hij huwde in 1839 met Sophia van Württemberg en acht en dertig jaar later, na de dood van So phia, met Prinses Emma van Waldeck Pyrmont. Uit dit laat ste huwelijk is Koningin Wil helmina geboren en met haar komen we helemaal op bekend terrein. Wilhelmina - Helena Paulina Maria - Koningin der Nederlan den van 1890 tot 1948, trouwde in r90i met Hendrik Wladimir Albrecht Ernst, hertog van Mecklenburg, en schonk acht jaar later het leven aan een dochtertje, onze huidige Konin gin Juliana, moeder van de jonge moeder Beatrix, grootmoe der van de jonggeborene. Verscheidene malen is de stad Leeuwarden vereerd door een bezoek van leden van het Koninklijk Huis. In 1814 begroetten de Leeuwarders bij de Vrouwenpoort aan het eind van de Nieuwestad Koning Willem I en zijn gemalin, spanden de paarden van de Koninklijke koets en trokken het rijtuig met de hoge gasten naar het huis van de toenmalige burge meester B. Buma, waar het Koninklijk echtpaar logeerde. Vier jaar later luidden de klok ken alweer ter gelegenheid van een bezoek van Koning Willem I aan Leeuwarden. De vorst kwam nu in gezelschap van zijn zoon Prins Frederik en woonde o.a. een godsdienst oefening bij in de Groote Kerk aan het Jacobijnerkerkhof. Ook inspecteerde hij bij dit be zoek de Prins Frederikkazerne. In 1846 bracht Koning Willem n een bezoek aan Friesland, waarbij Dokkum, Sneek, Bolsward en Workum en natuurlijk ook de Friese hoofdstad wer den aangedaan. Een volgend Koninklijk bezoek was dat van 1873, toen de Leeuwarders Koning Willem III konden toejuichen. In 1892 was de Friese hoofdstad één vlaggenzee ter ere van het bezoek van Koningin Wilhelmina en Prinses Emma en van dit bezoek, nu precies vijf en zeventig jaar geleden, werd de foto gemaakt, die hierboven is afgedrukt. We zien de Koninklijke gasten temidden van een gezelschap heren-met-hoge-hoeden bjj het Werkmanslust aan de Groningerstraatweg, waar de toen elf jaar oude Koningin en de Prinses zich lieten voorlichten over de ideale woontoestanden in dit Werkmanslust. Pre cies twintig jaar eerder was voor de huizen van Werkmanslust de eerste steen gelegd door de in 1871 opgerichte vereniging „Help U zeiven", die zich ten doel stelde aan („op passende") werklieden eigen woningen te verschaffen tegen betaling van niets meer en niets minder dan een dubbeltje per weekDe Vereniging kon vijf rijen huizen met in to taal 156 woningen bouwen en voegde er later nog een coöperatieve winkel aan de front zijde aan toe - dat is nu het restaurant Stadszicht van de Sambrinco's. Toen Koningin Wil helmina en Prinses Emma zo belangstellend naar het wel en wee van Werkmanslust in formeerden konden de bewoners de buitenwereld alleen via de Groningerstraatweg berei ken; later kwam er ook een uitgang naar de Willem Sprengerstraat. Nu, driekwart eeuw na het bezoek van Koningin Wilhelmina en Prinses Emma aan Leeuwarden, kunnen we ons moeilijk voorstellen, dat het Koninklijk Huis nog eens zoveel belangstelling zou kun nen hebben voor dit hoekje van oud Leeuwarden GRAFMONUMENTEN SCHOORSTEENMANTELS M FUUCIK IKWMOVMH SINDS 1930 TELEFOON 30180 - 29278 - 27866 - 28286

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1967 | | pagina 3