DE KRANT ZOND HET NIEUWS DE WIJDE WERELD IN BBljs ER IS EEN KONINGSKIND GEBOREN 5 'T KLEINE KRANTSJE Mfc i®r Wanneer verschijnt ft Kleine Krantsje? In deze moderne tijd van radio en t.v. is het ondenkbaar, dat de krant de primeur kan hebben van het nieuws van een geboorte in het Huis van Oranje. Vroeger was dat wel het geval: de krant was de heraut, die op de snelste wijze de heugelijke tijding overbracht. Hoe werd het nieuws van de blijde gebeurtenissen in het Koninklijk Huis in vroeger tijden bekend gemaakt Wij hebben het voor de lezers van 't Kleine Krantsje uitgezocht. Om te beginnen zetten we de klok bijna twee honderd jaar terug, van 1967 naar 1772. Bpv- if, h u Wj.J 1 1 Koning Willem 1 Koning Willem I Geboren 24 augustus 1772 Leeuwarden den 25 Augusty Heeden heeft men hier de heu- chelijke tijding uit Den Haag ontvangen van de bevalling van Haare Koninklijke Hoogheid, de Gemalin van de Prins Erfstad houder, VAN EEN PRINS, tot groote Blijdschap van het ge- heele Hof en alle regtschape Nederlanders. Welke Blijde Tijding deze mor gen om 9 Uuren alhier aan het gemeen is bekend gemaakt, door het losbranden van het Canon om de stadswallen en het spe len en luiden der Klokken, en het waayen der vlaggen van alle Torens welke de geheele dag ge continueerd is. Hoogstdeselven bevinden zich naar tijds en omstandigheden redelijk welvarende. De Heeren Gedeputeerde Staten van Vriesland hebben goedge vonden een Extra Ordinaris Landdag uit te schrijven tegen Vrijdag den 28 dezer in de stad en 's anderdaags op het Land schap shuis. Koning Willem II Geboren 6 december 1792 's-Gravenhage, 6 December 1792 Haare Koninklijke Hoogheid Mevrouwe de Erfprinsesse is deesen morgen omtrent 8 Uuren voorspoedig verlost van eenen welschapen en alle tekenen van gezondheid medebrengenden PRINS, en bevindt zich naar omstandigheden zeer wel. Koning Willem II Geboren 19 februari 1817 's-Gravenhage, den 21 Februari 1817 Gisteravond kwam alhier de heugelijke tijding aan van de gelukkige verlossing van H. Kei- zerl. Koninkl. H. Mevrouw de Prinses v. Oranje, van eenen PRINS, in den laten avond van Woensdag den i9en dezer. Koning Willem 11 Dadelijk werd ieze heugelijke tijding in den schouwburg afge lezen en met onophoudelijk vreugde-gejuig, onder het aan heffen van de geliefde vader landse arias ontvangen. Hedenochtend, ten 7 uren, heb Koningin Juliana en Prinses Beatrix ben ror kanonschoten deze de harten van alle Nederlanders met blijdschap vervullende mare hier algemeen aangekondigd, en zag men de vlaggen wapperen van den toren, de kerken, pu blieke gebouwen en vele huizen van partikulieren. Heden op den middag had al hier eene groote parade onzer bezetting plaats, welke voorbij den Generaal Kommandant van Zuid-Holland, met deszelfs staf, defileerde. H.K.H. Mevrouwe de Prinses Douairière van Oranje-Nassau, gaf heden een diner, waarop de stedelijke regering, de hoofdof ficieren en andere voorname be ambten genoodigd zijn. Deze avond zal alhier eene il luminatie plaatshebben. Morgen, (Saturdag) zullen H.H. K.K. H.H. Mevrouwen de Prinsessen Dou airières de felicitaties wegens opgemelde gelukkige gebeurte nis ontvangen. Koningin Wilhelmina Geboren 31 augustus 1880 Leeuwarden, 1 September 1880 Gisteravond ontvingen wij uit Den Haag de tijding, dat H.M. de Koningin bevallen is van een Prinses. Het Nederlandsche volk, dat steeds de hartelijkste belangstel ling betoont in al wat ons vor stenhuis wedervaart, lief en leed, zal voorzeker ook nu dee- len in de vreugde van het Ko ninklijk Gezin, en de beste wen sen koesteren voor een spoedig gelukkig herstel van onze jeug dige Koningin, en voor het wel zijn en den voorspoed der Prin ses, in wier bezit Koning en Volk zich verheugen. Koningin Juliana Geboren 30 april 1909 De blijde gebeurtenis Eene Prinses van Oranje gebo ren. 's-Gravenhage, 30 April Hare Majesteit Koningin Wil helmina-heeft te 's-Gravenhage het leven geschonken aan eene Prinses. De toestand van Hare Majesteit de Koningin. 's-Gravenhage 30 April. De bevalling van Hare Majesteit de Koningin geschiedde voor spoedig te 7 uur hedenochtend. De Koningin is wel. Later telegram. Toestand van Hare Majesteit de Koningin te rr uur is zeer wel. Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden zond da delijk zelf een telegram over de geboorte naar zijne moeder, de Groot-Hertogin van Mecklen burg. Het felicitatie-register ten palei- ze werd onmiddellijk zeer druk geteekend. Het eerst door den Deken van het Diplomatique Corps, den Belgischen gezant bij ons hof. Het feest-comité liet door he rauten te paard, begeleid door trompetten, met bazuingeschal de geboorte van de Oranjetelg verkondigen. Het Officieel Bulletin, geteekend door Prof. Kouwer en Dr. Roes- singh, luidt aldus: H.M. de Ko ningin die hedenmorgen om 6 uur 50 minuten van een doch ter beviel, is naar omstandig heden zeer goed. Ook de jong geborene Prinses is welvarend. Koningin Wilhelmina Koning Willem 111 Prinses Beatrix Geboren 31 januari 1938 Een Prinses Geboren in het Huis van Oranje. Soestdijk, 31 Januari 1938 H.K.H. Prinses Juliana heeft he den, den 3rsten Januari 1938, des voormiddags te 9.47 uur het leven geschonken aan een flinke dochter. De toestand van moeder en kind is op het oogenblik zeer bevre digend. Dr. C. L. de Jongh Dr. J. de Groot Wij vernemen niet officieel, dat de namen der Jongegeboren Prinses niet eerder zullen wor den openbaar gemaakt, dan bij de Officieele aangifte der ge boorte door Z.K.H. Prins Bem- hard. De trouwe abonnee's, die iedere veertien dagen reikhalzend naar 't Kleine Krantsje uitkijken, hebben gemerkt, dat onze krant de laatste tijd niet altijd even regelmatig is versche nen. Soms duurde het drie weken voor er een nieuw num mer kwam, soms kwamen er in twee weken twee nummers achter elkaar. Een dagblad zou zich zo'n inbreuk op de regelmaat van verschijnen niet kunnen veroorloven, maar 't Kleine Krant sje brengt geen dagelijks nieuws, dat persé zo snel mogelijk aan de abonnee's moet worden doorgegeven. Van de lees stof van 't Kleine Krantsje kan vandaag genoten worden, maar over een of twee weken evenzeer. Zelfs over jaren brengen de paar dubbeltjes, vandaag aan 't Kleine Krantsje besteed, nog hun rente op Daar zullen de abonnee's, die alle nummers bewaren om ze aan 't eind van het jaar te laten inbinden, wel over mee willen praten. Onze vaste abonnee's zullen het dan ook hopenlijk niet een al te grote ramp vinden, wanneer wij in de toekomst door bepaalde omstandigheden nog eens zouden moeten afwijken van de regelmaat van elke veertien dagen een nieuwe krant. Vast staat, dat 't Kleine Krantsje altijd uw goede huisvriend blijft en dat u kunt rekenen op zijn komst Rechts boven in de kop van de krant staat het nummer ge drukt. De abonnee's kunnen aan dit nummer zien of ze wel licht een krant hebben gemist. De vorige krant was nummer 64, met die foto van de leeuwen van de Leeuwarder leeuwen kuil op de voorpagina. Dit is nummer 65 en onze volgende krant wordt - uiteraard - nummer 66.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1967 | | pagina 5