CITAX 1 ENAULT jjjggB i OSIER 7 'T KLEINE KRANTSJE 'T IS FEEST: TOUTSJEKRUIE! Lezers klommen in de pen 13 Ouwe Tietsje Dank zij mijn zuster mevrouw S. Boorsma-Keverkamp, heb ik een abonnement op 't Kleine Krantsje van Leeuwarden èn de wijde wereld er omheen. Wij zijn 14 april 1937 in Leeuwarden getrouwd, hebben in Sassen- heim gewoond, waar mijn man in het bloembollenvak was, maar zijn in 1949 de wijde we reld ingetrokken. Reden waarom ik onze trouw datum noem is, dat op onze trouwfilm een tafereeltje voor- Het wel zeer curieuze stukje film, dat onze fotograaf met zorg heeft afgedrukt, heeft he laas niet zo'n best resultaat op geleverd, maar toch willen we de lezers van 't Kleine Krantsje deze filmflitsen niet onthouden: Ouwe Tietsje, begeleid door een pliesje en omstuwd door de lieve jeugd - een bekend beeld uit vroeger jaren komt, met Ouwe Tietsje als middelpunt. Toevallig kreeg ik het nummer van 7 april 1965 in handen, waarin u schrijft niet een foto van Ouwe Tietsje te kunnen vinden. Ik ben blij, dat ik u een klein stukje film kan doen toekomen van Ouwe Tiet sje, dat u misschien te zijner tijd eens af kunt drukken in uw blad. Het gebeurde n.l. dat, terwijl wij in het stadhuis waren, Ouwe Tietsje voorbij kwam en op de haar bekende wijze te keer ging tegen de koetsier en de heer Van der Veen (zie Kleine Krant sje ii febr. 1967) die rustig bij de koetsjes stonden te wachten. Twee politieagenten vonden het een beetje te bar en trachtten het oude vrouwtje weg te leiden onder grote hilariteit van de omstanders. Onnodig te zeggen dat 't Kleine Krantsje dierbare herinneringen opwekt, het wordt dan ook van begin tot eind gelezen met het grootste genoegen. Met de beste wensen voor de toekomst voor uw blad en groe ten aan oude bekenden, die dit stukje mochten lezen. Florida Mevr. M. BOEKEE- KEVERKAMP Voor dubbeltsje oppe kop In het laatste Kleine Krantsje schreef mevrouw Van Ek over een man, die hier vroeger een straattype genoemd werd en dat was Jentsje Tit. Maar dat is niet dezelfde, die mevrouw Van Ek noemde, die op de kop stond voor een dubbeltje, want daar was hij veel te dik voor*). Voor dubbeltsje oppe kop was een zekere Jochum en die was groot en slank en die stond inderdaad voor een dubbeltje op de kop, ook bij brugleuningen, soms met veel gevaar, maar de stakker was niet wijzer en heeft zo heel wat dubbeltjes verdiend. Er zijn vast nog wel oud Leeuwarders, die zich de jongen zullen her inneren. Jentsje Tit kwam vroeger altijd in 't Leger des Heils, dat was toen nog in de Heerestraat, zong altijd dapper mee met het boekje op de kop, want lezen kon hij niet, soms klapte hij ook dapper in z'n handen - dit heb ik zelf meegemaakt en de Heilsoldaten zingen altijd dat er hoop voor allen is (niemand uitgesloten). Leeuwarden Fam. P. R. Dat wisten wij ook wel, maar we kunnen moeilijk elk ingezonden stukje van commentaar voorzien. Wat abonnee's van 't Kleine Krantsje voor deze rubriek schrijven, blijft uiteraard voor rekening van deze in zenders. Red. 't Kl. Kr. SI De Schrans I Naar aanleiding van enkele ar tikelen in 't Kleine Krantsje van 22 maart 1967 hierbij enig com mentaar: Betreffende de aardige foto van de „stille Schrans in een stille tijd" en uw vraag om trent het moeilijk leesbaar uit- hangbordje lijkt het mij toe dat hierop vermeld staat: FEITZEH en betrekking heeft op het, op de foto niet zichtbare pand ach ter het hoekhuis. Dit was een oude „doorreed" waar destijds een transportbedrijf gevestigd was, dat gedreven werd door drie ondernemers, t.w. Feitsma, van der Zee en Ter Heegde. Zo stond de naam voluit op de ge vel en kan het uithangbord een samentrekking zijn van drie na men. Het uithangbord zelf kan ik me niet meer herinneren. Mogelijk of liever wel zeker krijgt u van voormalige omwonenden of oude „Schransers" meer reacties en mocht dit een ander resultaat taat hebben dan geef ik mijn mening gaarne voor beter. Verder schrijft mevr. Rutgers uit Den Haag over oude Hofjes en vroeg zij naar een hofje in de omgeving van de Oldehove. Dat heeft inderdaad bestaan en is niet het door u genoemde Bos- huizengasthuis op het Jacobij- nerkerkhof. Op het Oldehoof- sterkerkhof dicht bij de Groene i SPAN JAAR PSLAAH Itt LEfiUWAftMN -TBUM*. *10*4*041 Weg bevond zich vroeger het Hofje Goosens van de Joodse Gemeente. Dit bestond uit zes of acht klei ne woningen en heeft in de loop der tijden verschillende bewoners gehad die de, onder de Joodse Gemeente in Leeu warden vrij veelvuldig voorko mende naam Broekhuizen droe gen. Ik geloof dat het uitslui tend bewoond werd door echt paren. Een van deze echtparen, dat ook de naam Broekhuizen droeg, woonde vroeger op de Pottebakkersplaats bij de Nieu- weburen. Een aardige bijzonder heid is nog dat het vrouwelijk deel van dit echtpaar Broekhui zen, om haar te onderscheiden van de andere, algemeen „Kleine Mepie" genoemd werd. Groningen F. J. DEMORéE SI De Schrans II In 't Kleine Krantsje van 22-3- '67 no. 64 komt een foto voor van de Schrans, omgeving over weg. Gaarne een kleine toelich ting. De eigenaar van de be wuste rijwielzaak was de fam. Argelo, voor die tijd een vrij grote zaak. Het gezin bestond uit vader, moeder, en twee zoons. Wij woonden destijds in de buurt en speelden nog wel eens bij hen op zolder, boven de werkplaats. Ik weet me nog goed te herin neren dat ze een grote kist had den met een stelletje witte mui zen. De slager er naast was de heer Yntema. Het uithangbord aan de overkant zal waarschijn- naast de rijwielzaak is gebouwd als groente-drogerij, als uitvloei sel van de oorlog I9i4-'i8. Naast het pakhuis stond de kerk van dominee Brouwer, nu fa. de Witte. Diens zoon heeft of had een bloemisterij aan het Molenpad. Naast de winkel van Meijer woonde wed. Sieraad. Deze had een snoepdis en waren wij vas te klanten, voor zover het zak geld dit toeliet Amsterdam-O. J. VOSSENBERG SI De Opgang Als oud Leeuwarders doet het ons genoegen geregeld foto's en andere afbeeldingen van de oude stad in uw Kleine Krantsje aan te treffen. Ook de verhaal tjes en foto's van bekende stadstypen uit vroeger jaren hebben menige herinnering op gehaald en stof gegeven voor gezellige kletsavonden met fa milieleden en kennissen. In uw aflevering van 25 januari is echter een tekening van de oude Noorderweg opgenomen, met een onderschrift dat vol gens mij incorrect is. U schrijft „links op de hoek van de Op gang (die nu Vijzelstraat heet)". Volgens mij was en, waarschijn lijk ook nu nog, is de Opgang te vinden tussen Nieuweburen en de Wissesdwinger in het ver lengde van de Breedeplaats. Vroeger was dit 'n nauw straat je met aan de ene kant een winkeltje van Visser Cent's snoep, turf en petroleum. Aan Wie bewaart er niet heerlijke herinneringen aan feestelijke gebeurtenissen in z'n jeugd De buurtfeesten, de volksfees ten, de spontane uitingen van feestvreugde bij hoogtijdagen in het Koninklijk Huis, we denken er allen met weemoed aan terug. Een geliefkoosd onderdeel van dergelijke festivi teiten' was het tontsjekruien - drie, vier of vijf tontsjes op de krode en dan maar zien met de hele vracht als eerste over de eindstreep te gaan Dit is nog een foto van het tontsjekruien uit de goeie ouwe tijd - misschien beleven we dezer dagen hetzelfde feest wel weer. lijk als opschrift hebben: Stal ling of Fietsenstalling. Hier was n.l. een café gevestigd van de fam. Braak. Daarbij hadden zij een stalling, nu werkplaats en garage van de fam. Wiersma, waar vrijdags de boeren hun sjezen konden stallen. Daarvóór was daar gevestigd de Fa. Feitsma-v. d. Zee en Ter Heegde, transporten en verhui zingen. Het kraampje op de stoep bij zadelmaker Meijer stond er alléén vrijdags. Naar ik meen als eigenaar-verkoper een schoonzoon van Meijer. De ze had een kleine winkel in Huizum-dorp. Naast Meijer was de steenhouwerij van de fa. v. d. Zweep. Het grote kaaspakhuis de andere kant stond een oud pand dat bewoond werd door verschillende families. De kel derverdieping werd bewoond door de historische marktfiguur „Lollige Johannes", die later op de hoek van de Groene Weg woonde. Ook de lompenhande laar Reinsma, die met zijn jo delende uitroep jaren bij het stadsbeeld behoorde, woonde in dit pand. Mijn vrouw en ik zijn opge groeid in dit gedeelte van de cude stad, vandaar dat we altijd met belangstelling het Kleine Krantsje openmaken om te zien wat we nog kunnen thuisbren gen. Michigan H. DEKKER TELEFOON 2 3 4 3 4 STANDPLAATS STATION Ook telefonisch te ontbieden voor stads- en bnitenritten Elke doorgang in de huizen rij tegen de binnenkant van de stadsgracht werd vroeger .Opgang" genoemd. Toen de gracht langs de Noorderweg nog niet was gedempt liep er een Opgang, waar nu de Vij zelstraat is. De nu nog offi cieel bestaande straatnaam Opgang slaat op het door u genoemde stukje straat tus sen Wissesdwinger en Nieu weburen. Red. 't Kl. Kr. ISI De Witte Beer Het wordt tijd dat ik u eens ga bedanken voor het plaatsen van mijn stukje over „De Witte Beer" in het nummer van 25 januari. Ik wilde immers graag weten hoe het de familie de Vries - die vroeger t.o. de Waag op de stille kant Nieuwestad woonde - in hun verdere leven is gegaan. En vooral de oudste zoon, Simon, interesseerde mij het meest, omdat hij een jeugd vriendje van mij was. Ik had er expres bij gezet: uit mijn zéér prille jeugd, zo tussen 13 en 16 jaar. Ik heb op dat in gezonden stukje 5 brieven ge kregen Vooral de laatste brief, die ik zaterdagmorgen j.l. ont ving, heeft mij veel over Simon de Vries kunnen vertellen, o.a. dat S. enige jaren geleden ge storven is. De brief van 18 maart was van een zekere mevrouw H. Voor- rips-Prins, die in Voorburg woont. Ze schrijft me dat ze een dochter is van mevrouw Prins van de Willemskade - die naam noemde ik namelijk even in mijn ingezonden stukje,- die me vrouw Prins was een zuster van Simon z'n moeder, evenals me vrouw Zijlstra van de Marssu- merstraatweg. Mevrouw Voor rips haar broer uit Leeuwarden had haar 't Kleine Krantsje toe gestuurd, dat Krantsje van 25 januari. Zij is daarna meteen in de pen geklommen - erg aardig van die, mij onbekende me vrouw Voorrips. Ik heb haar dan ook per ommegaande terug geschreven en bedankt. En ook voor de andere brieven, die ik na het plaatsen van het stukje kreeg, heb ik de schrij vers, o.a. mijnheer Voordewind uit Amsterdam en schrijfsters natuurlijk bedankt voor hun moeite om er op te reageren. Maar ik vind het nu ook nodig om u te bedanken, want ik vond het zo bijzonder leuk al die ge zellige brieven te ontvangen, en dat heb ik toch aan 't Kleine Krantsje te danken Ook de in gezonden stukjes in de volgende Krantsjes, van mensen die ik niet ken, maar die iets over mijn ouderlijk huis Achter de Hoven schreven, vind ik zo aardig. Hun adressen stonden er niet bij - zo als van een mijnheer H. van Krugten uit De Bilt en een me juffrouw S. Tuinstra uit Den Haag en dan M. Kaastra. Dat moet Meine Kaastra zijn van Achter de Hoven. Die kan ik mij nog wel zo'n beetje voor stellen. Meine Kaastra heeft nota bene de moeite genomen om uit te zoeken in welk jaar Simon de Vries geboren is en hoe zijn ouders heetten en ook nog wanneer S. de Vries uit Leeuwarden vandaan is gegaan, n.l. naar Breda in 1910 - in dat jaar ging ik als apothekersassi stente naar Bolsward en heb se dert die tijd nooit meer iets over Simon vernomen. Meine K. schrijft, dat S. z'n ouders in 1914 naar Zwolle ver- (Verder lezen op pag. 15)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1967 | | pagina 7