CITAX Aandacht voor de straatventer 'T KLEINE KRANTSJE C\jó Jou ihbt Wanneer verschijnt 't Kleine Krantsje? Lezers klommen in de pen IS! Jochem Driebil Met zeer veel aandacht en ge noegen heb ik de verhalen ge lezen over de oude Leeuwarder stadstypen. Echter een heb ik gemist en ik ben belangstellend of een oud Leeuwarder zich de ze nog herinnert. Ik meende dat wij hem „Jochem Driebil" noemden. Het was een lange schrale man en hij ging voor een „stuver" op de kop staan. Misschien dat hij ook wel an ders genoemd werd, maar dat weet ik niet meer. Burnaby, Canada H. BLOM lochem, of Jochem Driebil, zo u wil, is al herhaalde ma len terloops in 't Kleine Krantsje genoemd. Maar op- pe kop staan voor een stuver was er bij Jochem niet bij. Z'n minimum tarief was een dubbeltsje. Vandaar z'n meer bekende bijnaam: „Voor dub beltsje oppe kop". Red. 't KI. Kr. Sl Even veranderen Mijnheer, wij hebben het stukje gelezen van Mevr. Beel—Melle- ma uit Florida. Deze naam is niet goed. 't Is Bul—Mellema. Wilt u dat even veranderen Hartelijk bedankt. Leeuwarden Mevr. BUL— CORNELISSE Beste mevrouw Bul, wat is het leven toch moeilijk. Waar blijven we, wanneer we alle onduidelijk geschre ven namen onder ingezonden stukjes moeten rectificeren 1 Red. 't Kl. Ki. SI Herinneringen Met genoegens las ik weer de beschouwingen in 't Kleine Krantsje o.a. over „De Witte Beer". Vóór de heer de Vries vanaf de Voorstreek naar de Witte Beer trok, woonde daarin de heer de Roos, een Idein be scheiden manneke, die er galan terieën en kinderspeelgoed ver kocht. 't Is leuk al de bekende namen van oude bekende stad genoten weer eens te lezen. Ze roepen jeugdherinneringen op uit een tijd van een rustige bur gerzin en vredige gemeenschap. Te mooi om in een tijd van jachtig leven er niet eens aan herinnerd te worden. Leuk de oude advertentie van A. Zelle „in de klok" op de Kel ders, waar „Mata Hari" geboren is. 'k Herinner me nog dat de heer Zelle bij de erewacht te paard zat bij het Koninklijk be zoek in de negentiger jaren. De winkel die later de zaak van de heer G. R. Visser in boter, kaas en fijne vleeswaren was. De heer Zuidema, die de in richting voor het maken van embrassen, koord en balfranje voor overgordijnen, bestuurde, woonde in de Bagij nestraat naast het hoekhuis waar later de kleu terschool was en waarin jaren lang woonde Ds. P. Jas, Herv. predikant (Vrijz.) Fijn de oude Vlietsters in de kleuterschool w.o. Hein Appel doorn van wie we mooie Prins Hendrik soms huurden voor een dag zeilen. Van verre nog een groet Appeldoorn Foto Vrouwenpoort mooi. Hoek huis woonde jaren Jong- sma, wiens zoon later de zaak overnam. Aan de overzijde naast Kuhn, die een snoepdis had, woonde Maurer, veerhuis voor al de bodewagens op 't plein daar vlakbij, die tevens kapper was. Hij trok de jeugd tot zich door 't haarknippen, dat overal in de stad 5 cent kostte, met een terugbetaling aan de slacht offers van 1 cent te verlagen, tot grote vreugde en attractie voor ons jongens. Z'n buurman Kuhn profiteerde 't meest van deze korting Barneveld J. v. d. LINDEN De Schrans De foto in 't Kleine Krantsje van 22 maart j.l. van „de Schrans" bij de overweg, is voor mij aanleiding het volgende te schrijven: Op de foto „links" was destijds TELEFOON 2 3 4 3 4 STANDPLAATS STATION Ook telefonisch te ontbieden ▼oor stads- en buitenrittea gevestigd de rijwielzaak van de heer Argelo, en het uithang- bordje vermeldt dan ook de naam van een in die jaren zeer bekend rijwielmerk, n.l. „H.I. M.A.". Deze naam is een com binatie van de woorden (de be ginletters) Handel Industrie Maatschappij v.h. Adler". Een bekende slagzin in die jaren was: Een H.I.M.A. is prima Sekuur en niet duur. In het bovenhuis, boven de zaak van de heer Argelo, woon de destijds de fam. Kampschmidt waarvan de jongste zoon Wibo in zijn jonge jaren een uitste kend voetballer was en in het „beroemde" L.V.V. speelde. Wi bo is na zijn studie als suiker- technilcer naar Indië vertrokken en in het voorjaar van 1920 heb ik hem, toen hij met verlof in Nederland was, nog dikwijls gesproken. Naast de rijwielzaak was een kapperszaak van de heer Kin dermans, ook een zeer bekende toneelkapper en grimeur. Daar naast was de slagerij van Ynte- ma en daarnaast de toenmalige Secretarie van de gemeente Leeuwarderadeel. Op de foto „rechts" was volgens mijn herinnering een café van de heer Braak, vroeger tevens „doorreed en stalling". Later was in die ruimte een autobe drijf van de heer Wiersma. Wat er op het uithangbordje van het café staat, kan ik ook niet ont cijferen. Misschien „Stalling" of „Telefoon". Om nog even op die „HIMA"- rijwielen terug te komen: De heer Adler was in zijn jonge ja ren een bekend wielrenner, en wel speciaal op de „hoge drie wieler" (Wie lacht daar Dat was in de jaren 1889-1893 Hij vestigde zich later in Amster dam als fabrikant van de be kende „HIMA" rijwielen en or ganiseerde, als reclamestunt, de jaarlijkse „HIMA" rondritten door Nederland. Dat was in die tijd een hele gebeurtenis. De eerste „HIMA" rondrit vond plaats in 1915, duurde 10 dagen en werd gewonnen door nie mand minder dan Cor Bleke- molen Wanneer we traditiegetrouw spreken over de goeie ouwe tijd ver geten we natuurlijk alle narigheden, die de tijd van vroeger hele maal niet zo best hebben gemaakt, maar ach, een beetje gekleurd mag dat vroeger in onze steeds ouder wordende ogen toch wel zijn. Vroeger betekende ook het dagelijks verschijnen in de straat van alle mogelijke straatventers, nijvere en minder nijvere mannetjes met vaak mooie en minder mooie karretjes en mooie en minder mooie handelswaar. Stelt u zich eens voor, dat een attente foto graaf al die stadgenoten zo'n 25, 30 of 40 jaar geleden eens ver eeuwigd had; wat zouden we de lezers van 't Kleine Krantsje dan een pracht collectie kunnen aanbieden. Maar helaas - er zitten maar enkele bekende straatventersfiguren in ons archief. Dit is er een van en we kennen niet eens z'n naam. Een dik jaar geleden is de foto ons toegestuurd met de mededeling, dat dit een bekende Liwadder is geweest. Wie hem of z'n karretje of de straat, waar hij vent herkent, moet het zeggen: telefoon 20302. De trouwe abonnee's, die iedere veertien dagen reikhalzend naar 't Kleine Krantsje uitkijken, hebben gemerkt, dat onze krant de laatste tijd niet altijd even regelmatig is versche nen. Soms duurde het drie weken voor er een nieuw num mer kwam, soms kwamen er in twee weken twee nummer achter elkaar. Een dagblad zou zich zo'n inbreuk op de regelmaat v verschijnen niet kunnen veroorloven, maar 't Kleine Kra» sje brengt geen dagelijks nieuws, dat persé zo snel mogel aan de abonnee's moet worden doorgegeven. Van de lerf stof van 't Kleine Krantsje kan vandaag genoten word maar over een of twee weken evenzeer. Zelfs over jaies brengen de paar dubbeltjes, vandaag aan 't Kleine Krant? besteed, nog hun rente op Daar zullen de abonnee's, r alle nummers bewaren om ze aan 't eind van het laten inbinden, wel over mee willen praten. Onze vaste abonnee's zullen het dan ook hopenlijk niet eei] al te grote ramp vinden, wanneer wij in de toekomst dooij bepaalde omstandigheden nog eens zouden moeten afwijken van de regelmaat van elke veertien dagen een nieuwe krant. Vast staat, dat 't Kleine Krantsje altijd uw goede huisvriend blijft en dat u kunt rekenen op zijn komst ar jaar Amsterdam H. VINKEN Rechts boven in de kop van de krant staat het nummer ge drukt. De abonnee's kunnen aan dit nummer zien of ze wel licht een krant hebben gemist. De vorige krant was nummer 65. Dit is nummer 66 en onze volgende krant wordt - uiter aard - nummer 67. Wiebe Kindermans, de kapper en grimeur in de Schrans vroeger een bekende figuur in de stad

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1967 | | pagina 4