NIERMEIJER installatietechniek De gevelstenen spreken (32) GRONDIGE VERBETERING VAN DE WATERWEGEN MAISON „ILONA" voor dameshoeden en bruidstoiletten UIT HET JONGE LEEUWARDEN Onschuldig veroordeeld tot vijftien jaar 'T KLEINE KRANTSJE 10 Wij hebben speciaal voor U samengesteld: if 140 Lts. koelkast „Silo" (met 5 jaar garantie) if 4 vl. kookplateau „Pelgrim" (past op koelkast) SAMEN f 358,- KELDERS 35, TELEF. 27744 DE WIJDE WERELD IN St. Jacobsstraat 5 Leeuwarden Telefoon 26677 In zijn verhaal over „Jong Leeuwarden" heeft onze medewerker, de heer J. Hoekstra, zich de vorige maal o.a. bezig gehouden met het raadseltje van de plattegrond van Leeuwar den van 1550 met een heel wonderlijk getekende Ol- dehove en een stukje stadsgracht, dat de overi gens zeer secure tekenaar verzuimd heeft in te kleu ren. De heer Hoekstra komt nu nog graag even op dit kleine mysterie te rug. Wanneer onze veronderstelling juist is, dat de tekenaar niet zelf de Oldehove heeft ingetekend, wat mag daar van dan de reden wel zijn Misschien een plotse linge ziekte of overlijden Maar dat kan niet, want de later ver rezen Nieuwe Toren, ook op het kaartje te zien, is wel dege lijk van zijn hand. Mij dunkt, deze op zijn terrein zo gedegen vakman, de Pietje secuur, moet, met een variant op de onvoltooide symphonie van Beethoven, met deze Onvol tooide Van Aaken in z'n maag hebben gezeten. Wat móet hij daarmee. Gaat hij mettertijd te gen de vlakte, dan prijkt zijn tekening van de stad met een niet bestaande toren. Blijkt evenwel de verzakking niet door te zetten en gaan ze hem on verhoopt nog met een boven stuk voltooien, dan kan hij dat stukje gracht daar achter niet vol gaan tekenen. Dwars er door De lijnen zouden dwars door de nieuwe torentop lopen. Nee, we zullen daar nog maar mee wach ten tot we weten waar we aan toe zijn. Mogelijk is met een en kel potloodlijntje het geval aan gegeven en zo bij zijn opdracht gever ter tafel en later in het archief geraakt, waar in later tijd iemand zeer gedienstig, doch smakeloos en gespeend van alle gevoel voor perspectief, een toren heeft bijgevoegd. Doch met dat al zitten we in 1550 en dat betekent dat we aan een belangrijk deel uit Leeuwar dens geschiedenis zijn voorbij gegaan. We gaan nog even terug naar de voltooiing van de grachten, dus naar 1494. Einde lijk dan was de lang verbeide veiligheid een feit geworden Doch, alles is betrekkelijk, dat zouden ook de Leeuwarder in gezetenen opnieuw ondervin den. Maximiliaan, de Rooms-koning en regent voor zijn zoon Philips de Schone over de Nederlanden, had Hertog Albrecht van Sak sen tot stadhouder over de Ne derlanden aangesteld in 1448. Deze had zich van meet af aan ten doel gesteld een eind te ma ken aan de alom heersende woelingen. Wat uiteraard met grote kosten gepaard ging. Nu had z'n baas Max. hem wel een stevig voorschot gegeven, welk geld deze ook zelf weer geleend had, doch dat hij maar moeilijk weer boven water kon krijgen. Wel trachtte hij door het heffen van belastingen in Holland zijn inkomsten te verhogen, maar dat lukte niet erg. Wespennest. Toen dacht hij aan Friesland. Hadden niet de Schieren hem dringend verzocht in 1945, om Albrecht tot potestaat over deze provincie te heffen Het schijnt evenwel dat Albrecht drommels goed wist dat hij daarmee z'n hand in een wespennest zou steken. Eerst in 1498, na een hernieuwd verzoek gaf hij hier aan gevolg. Hij schijnt echter een man geweest te zijn van niét of goed. Want niet tevreden met de hem geboden heerschappij over Wes tergo, welke onderwerping vlot van de hand gegaan was, trok Zo zag Leeuwarden er omstreeks 1550 uit. ken zijn troepen meteen ook Oostergo binnen. En.ook dat was gauw bekeken. Alleen Leeuwarden, de sterke veste, bood heftig tegenstand. Cam- minghaburgt had zich al meteen overgegeven. Natuurlijk zijn we geneigd te zeggen, de Camminga's. Maar, wat zat er eigenlijk anders voor hem op, daar buiten de wallen met de vijand, als ze Albrecht als zodanig zagen, onder één hoedje te spelen De eveneens buiten de poorten liggende kloosters Fiswerd en Galileën werden en passant ingenomen. Na drie dagen van tegenstand zat er dan ook niet anders op dan zich over te geven. Toch hadden ze er nog een aantal gunstige voorwaarden uitge sleept, waar we hier niet verder op in zullen gaan. Voor wie in deze materie het naadje van de Leeuwarder kous wil weten zij o.a. verwezen naar het ook door mij dikwijls ge raadpleegde boekje van Mr. Al- gera. Hier willen we volstaan met te vermelden dat er on danks alles, door invloed van de Saksers nog veel goeds tot stand kwam. De in verre staat van verwaarlozing verkerende water wegen werden grondig verbeterd en ook op administratief terrein werd eindelijk orde op zaken gesteld. Zelfs zó, dat, hadden we niet een geschrift in handen ge kregen dat hiervan een bewijs geeft, wellicht deze artikeltjes niet geschreven zouden zijn. Doch daarover straks meer. (Vervolg van pagina 3) toor in Montreal, had mij alles zo gemakkelijk voorgesteld, daardoor aangemoedigd had ook ik het niet zo zwaar ingezien, maar nu ik voor de werkelijk heid kwam te staan, leek alles mij zo onmogelijk toe. Nu eerst begreep ik de moeilijke situatie, waarin ik me zelf had gebracht. De onrust en twijfel in mijn ziel werden mij toen te sterk. Ook als gevolg van het trieste weer werd mijn stemming neer slachtig, mijn gedachten dwaal den af, herinneringsbeelden ver schenen: mijn hef ouderlijk huis, mijn genotvolle jeugdja ren in de Friese hoofdstad, het zorgeloze leven in het vader land. Als iets machtigs en heer lijks stond het voor mij, maar voor altijd verloren. Het is ruim vijf en vijftig jaar geleden, veel bewogen lange ja ren, maar nog duidelijk zie ik mij zitten, geheel verslagen aan die trieste, eenzame weg in het verre, vreemde land. Ik die zo vol moed de wijde wereld was ingetrokken, was meedogenloos „knock-out" geslagen enik schreide (Wordt vervolgd) Dit is weer een afbeelding van een sprekende gevelsteen met bijzonder weinig woorden: een afgehakt wapen, een guldenvliesteken en bet devies Plus Oultre. De steen is te vinden in de zijmuur van het hoekhuis Weaze - Ayttasteeg en dateert uit het derde kwart van de zestiende eeuw. (Vervolg van pagina 7) de maandag daarna kwam het Gerechtshof met zijn vrijspre kend arrest, niet wegens gebrek aan bewijs, maar „omdat de verdachten het hun ten laste ge legde misdrijf niet kónden heb ben begaan". Het werkelijke raadsel van de moord van Giessen-Nieuwkerk is nimmer opgelost - nooit heeft men de dader kunnen vinden. En van wat er verder met de betrokkenen in deze merkwaar dige tragedie is gebeurd, is wei nig bekend. De rechercheur De Jong is wonder boven wonder niet vervolgd en zelfs niet de laan uitgestuurd - hij is overge plaatst naar de passencontrole in Hoek van Holland, waar Kick Geudeker hem nog eens in actie heeft gezien. Trek het er maar af. En Klunder moet later nog eens terecht hebben gestaan wegens openbare dronkenschap en ver zet tegen de politie. De kanton rechter veroordeelde hem toen tot twee maanden. „Dat trek je dan maar af van de tijd, die ik onschuldig heb gezeten", moet hij toen hebben gezegd PAARDEN OP HOL Vanmorgen omstreeks twaalf uur sloegen op de Emmakade Z.Z. twee paarden, gespannen voor een sleeperswagen, op hol. Slingerend stoof het span in de richting van de Zuider-Grachtswal. Bij de Eerste Kanaalbrug maakte het span, doordat een der paarden de brug over wilde, een zwenking naar rechts. Het gevolg was, dat het tuig brak, zoodat de wagen in de gracht vloog. De beide paarden zetten ieder op „eigen gelegenheid" hun woeste ren voort. Het eene werd nabij de pont gegrepen en tot staan gebracht, het andere zag zich bij de Potmargebrug de vrijheid ontnomen. Persoonlijke onge lukken kwamen bij dit incident niet voor. (1930)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1967 | | pagina 10