m T 1 BÉ M ENAULT OSIER van sigarenmaken verdwijnt De tonneur om niet te vergeten v. d. ZWAAG de brilleman 'T KLEINE KRANTSJE 4 kan best van de fitter weze, die miskien krek binnen is in één van die woninkjes om het kar- weike op te nimmen en dit dan gewoonlijk in sien besgroentsje dee, om sien jas niet smerig te maken. Wat die baby in die kienderwa- gen an belangt, mogeluk kan dat nog wel een dochter weze van Vos, die pliesje was inne Prinsetuun en die het daar in één van die huuskes woont. Oek de foto bij de Synagoge in deSacramentstraat deed mij weer terugdenken an de jeugd jaren in die tied. Daar staan oek jonges en meiskes op die of van de selfde leeftied of een bitsje ouder binne. Dat meiske b.v. in dat witte jurkje en met dat mooie hoed- sje op (links ie rij) kan volgens mij niet anders weze dan de jongste dochter van Stap en dan even rechts op de 2e rij (in 't midden) staat een jonkje met een iesmuts op. As ik mij in dat gesicht niet vergis, dan mut dat Jan Heiner weze (sien vader had een skilderijenwinkel). Verder wudt er sproken over Appie Cohen, mar deze kan ik er so niet uuthale, ofskoon ik hem op latere leeftied heel goed kennen hè. Hij was n.l. een he le goeie reklame-tekenaar. Het geknielde jochie rechts (ie rij) dat mut mien oud skoolvriend- sje weze, n.l. Benjamin Cohen oftewel „Beike", de oudste zoon van de heer en mevrouw Co- hen-Turksma, die een manufac turenzaak hadden op de Voor- streek (vlak bij Hotel De Doe len) en naast de sigarenwinkel van de heer Scheepstra. Alhoewel ik die jonkjes van Van Velsen oek nog goed foor mie krije kan (de oudste Michel was oek bij mij op skool 4 aan de Wissesdwinger) kan ik deze niet op de foto herkennen. Wel weet ik nog dat sien ouders op het bovenhuuske woonden vóór de Synagoge vanaf de Put gerekend. Sien vader was loof ik sigaren maker. Miskien dat van een an dere kant meer reacties kom me en dat er meer herkend wudde. Afwachte maar. Elwg (Lw) PEVE ■SI De Krode I Naar aanleiding van uw vraag, wat of die kruiwagen en drie poot op foto Nieuweburen kun nen zijn, het volgende: Daar woonde, wat men in die dagen noemde, een „blauwverver". Wanneer deze man kledingstuk ken had geverfd, kwamen ze nat op de kruiwagen, terwijl dan de driepoot daar al was neergezet en daar moest het dan op. Uit lekken en daarna kwam het op het linnenrek om verder te drogen. Leeuwarden J. SINNING VOS (oud bewoonster Nieuweburen) ■SI De Krode II Het wagentje op de foto van de Nieuweburen in een vorig Klei ne Krantsje was een karretje of een krode, zo u wil, van een manufacturier. Bedrijven als Kaller in de Sint Jacobsstraat en Westerman van de Voorstreek gebruikten deze karretjes voor het vervoeren van bestelde ma nufacturen. De wagentjes had den geen opstand aan de kant, Leeuwarden S. VAN DER V. ■S Toewan Pienter N.a.v. uw vraag naar de oor sprong van bijnamen, deel ik u mede, mij te herinneren, dat omstreeks 1913 „Toewan Pienter", die enige jaren in Indië had doorgebracht, onder die naam adverteerde (naar ik meen als waarzegger) en dus zichzelf deze bijnaam gaf. Groningen S. E. NIEMENDAD-GOSSES OUDE TIJDSCHRIFTEN 't Kleine Krantsje is er blij mee i SPANJAARDSLAAN Ml. LEKUWAXDBN -TtLV. OSIOO-2M4) ■SI Unieke foto Zo, „prima vista" kan ik op die prachtige foto bij de Sjoel als dat zittend jonkje determineren Louis Cohen, jongste zoon van het echtpaar Cohen-Turksma op de Voorstreek. Naast hem, met „het kopke skeeP' Ben Cohen, zoon van de „Zuurkoning uut de Speulmanstraat", nu dentist in Ashod, Israel. Vlak achter de zittende Louis Cohen, met gestreepte ijsmuts op, Lion Cohen uut de Grote Hoogstraat, wiens zuster Bertha winkeljuffrouw was bij Nathan Woudstra schoenenzaak op de Nieuwestad. Heiendal achter an met martiale snor en „piepke inne mon" Bloemendaal, de va der van Nico Bloemendaal, de vroegere landelijke voorzitter van de AJC. En rechts, „met het kopke der nog driekwart op, vlak boven dat meiske met haar witte rok ondergetekende met sien eeuwige brune iesmuts.." Het is een unieke historische foto bij onze onvergetelijke Leeuwarder SjoelUw foto's zijn altijd al de lage abonne mentsprijs meer dan waard Amsterdam SAL DE JONG ■3 De straatventer Wie is die man en van wie is dat karretje - vroeg u in het onderschrift bij een foto in het vorige Kleine Krantsje (Aandacht voor de straatventer). Het kar retje lijkt volgens mij te zijn naar afmetingen van de heer Krikke. De foto moet ongeveer zijn van 1925 of 1926. Dat het een bekende Liwadder is, geloof ik niet, dat wil zeggen, een Li wadder wel, maar zo bekend zo als figuren als Jochum Driebil is hij niet. De heer Krikke woonde met zijn vrouw in die tijd op Weg naar Cambuur No. 5. Het huis is er nog, maar doet nu dienst, als ik het goed heb, als garage, net als mijn geboortehuis No. 3. Weg naar Cambuur bij kruidenier Zwart op het Vliet, nu distil leerderij Zwart, daar begon Weg naar Cambuur. Links stonden drie huisjes tegenover een he renhuis waar de familie Greve- ling woonde, dit huis is omge bouwd en bakkerij Groen ge worden. De heer Krikke woonde in het middelste huisje. Wat uw tweede vraag betreft: in welke straat het karretje staat: naar de foto te zien in de straat achter de Paul Krugerstraat, op het eind van deze straat stond vroeger het pakhuis van Dwin ger, zoals rechts op de foto is te zien. Wesel J. L. SCHOFFELMEER my[ ftaqe.... ■S Puzzels De verschillende foto's die in no. 66 van 't Kleine Krantsje op- nomen binne, houwe allemaal so'n bitsje een puzzel in. Nim nou die foto van de Nijburen. Daar wudt vraagd wat voor ve hikel dat is. Nou, dat is so met het blote oog met gien mogelijk heid te seggen, want het kan best weze, dat die vierpoot die daar achter staat, der miskien wel bij hoort. Op het tiedstip dat die foto maakt is, was ik waarskienlijk nog niet of mogelijk krekt ge boren, mar as ik er dan een jaar of tien bij reken, dan komme der bij mij herinneringen boven en daar wat opmerkingsgaven bij, dan mut ik segge, dat die spullen best weze kanne van een fitter vanne gasfabriek. Op die vierpoot kon dan een stuk gaspiep leit wudde en op maat afzaagd. Op het tiedstip dat die foto nomen is, leit er een jas of so overheen en dit kledingstuk Lezers klommen in de pen STANDPLAATS STATION Ook telefonisch te ontbieden ▼oor stads- en buitenritten Het oude ambacht van het sigarenmaken-met-de-hand is hard op weg te ver dwijnen. Waren er vroeger heel wat sigarenmakers in de stad, nu kan het vak van de sigarenmaker al heel zeldzaam worden genoemd. De sigarenmaker op deze foto is de heer J. van Wier, die het oude handwerk tot dusver trouw ge bleven is. De heer Van Wier maakt de rokertjes nog altijd in zijn werkplaatsje aan de Wolvesteeg tussen Nieuwestad en Ruiterskwartier. Onse stad herbergt nog maatjes, Met un o so nuttig vak Dat gedoemd is te verdwienen Voor 't meer modem „gemak". Sien daaglijks werk is tontsje sjouwe Op sien skouders, fier en stoer Naar nog huzen met een „huuske" Leeg er heen en vol retour. 't Is nog al un swaar karweike En un kunststuk tot en met Assie met un „geurig" swaaike „Un volle" op sien skouders zet. Weeklijks brenge se so htm klantsjes Naar gelang de „aanloop" is Op ut meest „intiemste" plakje Eén of tweemaal 'n „tonsje fris" Hew 'j ut nog niet in de smiezen Of nog niet volkomen deur Dit binne de Liwadder tonnemantsjes Met as roepnaam de tonneur Nieuwe Oosterstraat 20

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1967 | | pagina 4