Teunissen in gevangenis in Leeuwarden 'T KLEINE KRANTSJE Onvoorstel bare gerechtelijke dwaling TOT JAAR IESSEN-NIEUWKERK HEEL NEDERLAND Klunder en Teunissen tijdens het feestje geruime tijd waren weggeweest en verder zette hij deze getuigen zó onder druk, dat ze ook nog bereid waren te verklaren, dat de ijzeren hamer, die men op het lijk had gevon den, afkomstig was uit het huis van de Kroons. Verder hadden Klunder en Teunissen bij htm terugkomst simpelweg verklaard: „We hebben hem haidstikke dood geslagen". En daarmee was de zaak wel duidelijk: Klunder en Teunissen hadden de arme Jacob de Jong vermoord. Vijftien jaar Al hun verontwaardiging en heftige ontkentenissen mochten de beide verdachten niet baten, toen ze terecht moesten staan voor de rechtbank in Dordrecht: na een eis van twintig jaar wer den ze wegens moord veroor deeld tot een gevangenisstraf van vijftien jaar. enkele twijfel op. In februari 1926 verhuisden Klunder en Teunissen naar Leeuwarden om hier verslagen te beginnen aan het uitzitten van hun zware straf. Behalve het echtpaar Kroon, dat zeker wist, dat IQunder en Teu nissen onschuldig waren, heeft een zwager van de veroordeelde Teunissen, de aannemer C. Stuy uit Baarn, nimmer in de schuld van de twee geloofd. Hij heeft dan ook alles gedaan om Klun der en Teunissen weer vrij te krijgen, maar pas na jaren is hem dat gelukt. Twee verzoeken om revisie van het vonnis waren bij gebrek aan nieuwe feiten al afgewezen, toen de Arnhemse advocaat Mr. H. H. Roobol in maart 1929 nog maals een poging wou wagen. Zijn nieuwe revisie-verzoek was gebaseerd op een zeer nauwkeu rige berekening van de tijd, die Klunder en Teunissen nodig Roobol zou waarschijnlijk geen enkel succes hebben gehad, wanneer er zich niet plotseling nieuwe en uitermate schokken de feiten hadden voorgedaan. Wat gebeurde er namelijk, toen het simpele bericht van Mr. Roobols nieuwe actie in de krant kwam te staan Wel, de jonge verslaggever van Het Volk, Kick Geudeker, nu directeur hoofdredacteur van Sport en Sportwereld, las het en hij dacht dat er misschien een aardig ver haal in zou zitten voor zijn krant. Daarom interviewde hij de Arnhemse advocaat en be sloot hij ook nog eens te gaan praten met het inmiddels naar Rotterdam verhuisde echtpaar Kroon. Groot geheim Wat velen vóór hem niet was gelukt - zowel journalisten als advocaten - lukte Geudeker nu wel: mevrouw Kroon liet hem Na bijna vier jaar onschuldig te hebben gezeten gaan de deuren van de gevangenis in Leeuwarden eindelijk voor Klunder en Thenissen open. Naast de bewaarder: de heer Stuy met een bloemetje. Ook bij de terechtzitting in ho ger beroep voor het Gerechtshof in Den Haag kwam niemand achter de groene tafel op het idee de getuigen en verdachten te vragen hoe lang Klunder en Teunissen in de bewuste nacht eigenlijk uit huis waren geweest en zelfs het feit dat de moord was gepleegd op een afstand van meer dan elf kilometer van het huis van de Kroons wekte geen zouden hebben gehad om te voet (want een fiets hadden ze niet van Sliedrecht naar Giessen- Nieuwkerk te komen, om daar de seinhuiswachter te vermoor den, het geld uit het haltehuisje te stelen en om daarna terug te keren naar het huis van de fa milie Kroon. Zijn berekening kwam uit op een tijd van bijna twee en een half uur Maar ook deze poging van Mr. gastvrij binnen en hoewel de jonge verslaggever weinig wijzer werd van het langdurige onder houd begreep hij toch wel, dat de Kroons rondliepen met een groot geheim. Zou hij - Geude ker - nog eens terug mogen ko men, wanneer ook de heer Kroon thuis zou zijn Vrouw Kroon beloofde het met haar man te bespreken en terug te zullen bellen. Acht prentjes van de veelbewogen moordzaak Giessen-Nieuwkerk. r. de ijzeren hamer, waarmee de seinhuiswachter werd vermoord: 2. de meinedige vrouw Kroon betreedt het gerechtsgebouw; 3. de rechercheur De Jong, die zo snel carrière wou maken; 4. grote vreugde bij aankomst van Klunder en Theunissen in Amsterdam; 5. president Mr. Jolles en raadsheer Wiarda van het gerechtshof in Amsterdam; 6. de journalist Kick Geudeker, die de gerechtelijke dwaling openbaarde; 7. levenslang voor rechercheur de Jong 8. de officier van Justitie, die voldoende bewijs had om 20 jaar te Telefoontje Prompt de volgende dag kwam er een telefoontje van de Kroons maar: het zou voor Geudeker geen zin hebben terug te komen, ze voelden er niets voor de zaak nu nog eens opnieuw op te rakelen. Daarmee leek de zaak voor de jonge verslaggever afgedaan, tot hij drie weken later tot zijn grote verrassing nogmaals een telefoontje kreeg van mevrouw Kroon om tóch nog maar eens te komen praten - liefst 's avonds na zes uur, dan was haar man ook thuis. Samen met zijn collega Johan Winkler van de Rotterdamse „Voorwaarts" als getuige is Kick Geudeker er nogmaals op afge gaan en wat hij toen beleefde was de grootste sensatie, die een jcurnalist zich zal kunnen wen sen. Na hun verzekering, dat zij het echtpaar zouden helpen en niet in de steek zouden la ten, barstten de man en de vrouw plotseling los: „Dan zul len we alles zeggen.dan zijn we er eindelijk af - we hebben al die jaren in een hel geleefd". In hel geleefd En toen haalde mevrouw Kroon uit een naaimachine een school schrift en twee blocnotepapier tjes met niets meer of minder dan instructies van de succes volle rechercheur De Jong: „Vrouw Kroon, u moet zeggen dat...." en „Kroon moet ver klaren dat...." Het school schrift bevatte één lange zin van acht en veertig pagina's, zonder ook maar één hoofdletter en zonder ook maar én leesteken, waarin mevrouw Kroon de hele treurige rol van rijksrechercheur De Jong uit de doeken had ge daan, „voor het geval, dat er eens wat met ons zou gebeuren" zoals zij zei. In een schreeuwende kop over de hele breedte van de voorpa gina openbaarde Het Volk de zaak: ONSCHULDIG VEROOR DEELD TOT VIJFTIEN JAAR en het was dit sensationele nieuws, dat ons land, nog maar kort na de opschudding van de vier voudige moord van Eije Wijk- stra opnieuw geweldig schokte. Daar ambtelijke molens persé langzaam moeten malen bleven Klunder en Teunissen nog vijf volle maanden veilig opgebor gen in hun cellen in de Leeu warder strafgevangenis, maar op 12 september 1929 was het zo ver, dat het Amsterdamse Ge rechtshof het revisie-proces Giessen-Nieuwkerk kon openen. De belangstelling ervoor was enorm ,de opschudding in en rond de rechtzaal groot. Buiten werd op borden levenslang voor rijksrechercheur De Jong geëist, in de zaal scholden Klun der en Teunissen ongehinderd hun valse getuigen voor „grote ellendelingen" uit,- de onverlaat De Jong stond er met de mond vol tanden bij. Weer vrij Twee dagen later, op een zater dag, beval het Gerechtshof de onmiddellijke vrijlating van Klunder en Teunissen, die daar na in een ware triomftocht door Amsterdam werden gevoerd, op

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1967 | | pagina 7