Liwadders binne galgelappers 1 ■f Hast alle saterdags was er wel wat op 't skavot te doen 'T KLEINE KRANTSJE |De Leeuwarders dragen de spot- Inaam van galgelappers. Ze zijn [eigenlijk wel twee spotnamen [rijk. Ze heten immers ook wel [speknekken. Deze spotnaam [hebben ze te danken aan het [feit dat de doorsnee Leeuwarder [er in vroeger jaren nogal goed [doorvoed pleegde uit te zien. De |naam galgelappers danken ze kedag was der altied een hoop boerevolk inne stad, die daar dan toch weze musten foor har saken en om te kopen en te ver kopen. Mar dan kwamen d'r altied oek een boel uut nijsgierigheid om 't ophangen te sien. En so had de Leeuwadder galge ut maar druk; hast alle saterdags was En daar kwam dan nog bij aller lei koopmanskap fan alderlei guud dat 't boerefolk nodig had, oek fan goud en silver en mooie kleren foor de vrouwen - dus de Leewadder merkedag wudde mar goed fleurig fan dat alles. Dat gong so jaren deur en de Leeuwadder galg had mar een boel te doen. En natuurlijk, de wadders an ophongen wudden, dan musten wij hem oek allenig onderhoue; of vemieuwe as 't nodig was. Mar nou al die klein- steedsers d'r an ophongen wud de, en al dat butenfolk, nou mutte die minsen d'r oek mar an betale. It su wat moois weze Wij die galg onderhoue, of een nieuwe speknekken Jimme hewwe alle wille en oek alle voordeel fan 'e ophangerij, mar wij krije d'r in ons eigen plaatsen niks meer fan te sien. 't Is billijk en recht dat jimme nou oek de galg on derhoue, of anders een nije galg make late Dat gaf nou fansels een hoop ruzie onder de lui en een hoop I echter ergens anders aan: Luuster nou marris. Dan sa'k jimme us fertelle hoe 't de Li- wadders an har bijnaam van de Galgelappers komen binne. Oud- tieds hadden alle steden in Friesland, en de grote dorpen oek, daar ut rechthuus fanne grietenij staat, en oek wel som mige staten (dat binne fan die grote, oud-adelijke boereplaat- sen), ut recht fan galg en rad, liek as dat doe so hiette. Dat is te seggen: in die plaatsen mochten en musten de boosdoe- ners, de moordenaars, de brand stichters en suk gespuus, foor sofer as se daar, of inne onder- hoorichheid fan die plaatsen har misdaden uutricht hadden, oek ophongen wudde anne galg. La ter, toen Leeuwarden, inne plak j van Staveren, de hoofdstad fan Friesland wudden was, en in Leeuwarden har zetel had, doe houdde dat op. Toen musten alle boosdoeners, die in Fries land oppakt waren, en tot de dood veroordeeld, die musten te Leeuwarden anne galg ophongen wudde. In Liwadden anne galg Ut lansbestuur liet in alle ste den en andere plaatsen, die 't recht fan galg en rad hadden, wete - om so marris te seggen, met disse woorden: „Hur ris, jumme Franekers in Fïarlingers, jimme Dokkumers, Sneekers in Bolseters, en die ut meer an- gaat, jimme hewwe ont nou toe jimme eigen moordenaars seis ophongen, mar dat houdt nou op; dat mut deen weze. As jim me een moordenaar of andere kwaaddoener snapt hewwe, en veroordeeld om te hangen, dan mutte jimme die man naar Li- wadden sture, om daar dan op hongen te wudden. Set de man dan maar, goed inne boeien slagen, met een paar dienders of feldwachters of wat jimme hewwe (as ut mar goed for- trouwde mannen binne), in 't trekschip naar Leeuwarden, met een briefke der bij, hoe en wat. Dan salie se te Leeuwarden dat saakje wel verder opknappe en de man anne galg ophange". Nou dat ston alle minsen lang niet an, in die kleine plaatsen. Want jimme mutte begriepe, d'r gebeurt daar niet veul nijs, so deur de bank; en dan gaf soo'n ophangerij altied nog us een aardig fersetsje en een mooi fleurig kiekje. Mar wat suden se d'r an doen Se musten wel doen soo't de regering ut hew we wude. Mar de Leeuwadders Nou, die hadden een boel wille deur die nijigheid; en een hoop foordeel oek. Op merkedag De merkedag wudde toen in Leeuwarden houden op zaterdag en niet op vrijdag, so as nou te genwoordig. En natuurlijk, op merkedag wudde der ophongen, en brandmerkt, en gieseld, en te pronk set. Want kiek, op mer- Liwadders binne galgelappers: deze twee afbeeldingen tonen ons de galg, die in vroeger jaren bij het Blokhuis heeft gestaan, dat wil dus zeggen bij het tegenwoordige gebouw van de strafgevangenis aan het Blokhuisplein. Op beide platen zijn nijvere lieden bezig met de voorbereidingen voor hun lugubere werk, het ophangen van misdadigers. der wel 't een of 't ander op ut skavot te redden. En daar had den de Leeuwadders dan niet al- lenig de nocht en de wille fan, mar oek groot foordeel. Fooral de kasteleins en de koekebak- kers. Want een koem koffie met een stuk kóek en een burreltsje - dat waar al 't minste dat de lui bruukten. De meesten na men feul meer achter 't festje. galg begon oek al aardig te slieten. Langsamerhand begon hij al mooi oud te wudden en te vervallen. D'r must nodig un nije galg komme, so nodig as eten inne mon. Ja, mar wie must die nije galg betale Daar kwam ut mar op an. De Leeuwadders seiden: Al les goed en wel't Is ons galg, maar as d'r allenig mar Leeu- galg geve; en die Franeker klok- kedieven en Harlinger tobbe dansers, die Dokkumer granaten, Sneker duumkefreters en Bolse- ter oliekoeken en al die andere butenmeensen, die suden d'r mar vrij an hange. Alles in recht en billijkheid, mar so niet Hou wat, seiden de kleinsteedsers en ut boerefolk, hou watJimme Leeuwadder geskrief en gewrief onder de heren. Want sien, ieder bleef natuurlijk stief op sien stuk staan - dat is 't ouwe Friese ge- bruuk so, en daar mut je je dan oek an houwe - is 't nou waar of niet Nou, die galg was oek niet so, al sag ie d'r frij wat skunnig uut, of ie kon nog wel wat dienst doen. En soo bleef dan die saak fan 'n nije galg voor eerst mar sloeren. Toen was d'r in die tied 'n kleermaker in Dokkum en die man had een boos wief. Benaud boos kan ik jimme segge. En op een goeie dag sloeg die man sien frou dood, met 't striekiezer in de parsplanke. 't Was anders mar een klein, springerig en spich tig kereltsje, so as die snieders veulal binne; mar sien, die bo ze flarde had de man poer ra zend maakt. Goed Hij wudde oppakt en fonnisd en naar Leeu- wadden bracht, in 't trekskip, om daar ophongen te wudden. De vrijdags kwam ie in Leeu- wadden an en de saterdagsmid dags om twaalf uur su die op hongen wudde. Galgemaal Eerst kreeg ie nog sien galge maal. Want de lui die ophon gen wudden, mochten die daags foor 't laatst nog uutkieze wat se ete wuden. En wat se dan begeerden - as 't niet al te gek was - dan kregen se dat oek. Nou, dizze man dan, die koos eend met appelsmots, want ut was in 't najaar. En daar een fles wien bij; want wien had de man eigenlijk nog nooit goed proefd. En toen ie alles lekker oppeuzeld had, toen kwam der nog een half uurke een dominee bij hem. En daarna brochten se hem op 't skavot. Toen die man daar so ston onder de galg, en de beulsknecht sette de ladder al klaar en de burgemeester met de froedsman- nen om hem heen stonnen, toen keek de man es naar boven, naar de galg waar ie an hange must. En toen skudde hij het hoofd en wudde bedroefd. Ze vroegen hem wat of ie had. Och, seidie, Heren fanne stad Luwad- den, dat ik hier ophongen wud de sil, dat is nog tot daar an toe. Daar sal ik niks fan segge. Dat hew ik ferdiend en die wat ferdient, die mut wat hewwe, segge se bij ons in Dokkum. Dat is niet anders. Mar - en toen sag die man weer naar boven, naar die galg - mar dat dit nou an so'n skunnige, an so'n rottige galg mut - dat krenkt mij. Fatsoenlijk. Ik bin 'n fatsoenlijk burger- manskien fanne stad Dokkum, fan ouder tot foorouder. En dat ik nou an so'n wrak ding bun gele sal, daar skiet mij 't ge moed fan vol. Was ut nog een knappe, krese galg, ik suu der niks fan segge. Sien Ik hew Verder lezen op pag. 8

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1967 | | pagina 7